Ve vládní koalici probíhá spor o úpravu daně z přidané hodnoty. Proti plánu ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) vystoupil předseda Pirátů Ivan Bartoš. Pro CNN Prima NEWS uvedl, že nesouhlasí se zvýšením spodní sazby DPH na 14 procent nebo přesunutím vodného a stočného do základní sazby 21 procent. Bartoš také připomněl, že se nejedná o finální návrh a v rámci koalice se bude na dané téma ještě diskutovat.
„Zvýšení spodní sazby DPH na 14 procent za Piráty nepodporujeme. Nesouhlasíme ani s přesuny vodného a stočného či tepla do vyšší sazby DPH, protože ceny energií jsou už nyní vysoké a rozhodně nechceme ještě více zatěžovat domácnosti či rodiny s malými dětmi, na které aktuální krize dopadá nejvíce,“ uvedl ve vyjádření pro CNN Prima NEWS Ivan Bartoš.
Předseda Pirátů také připomněl, že jeho strana navrhla koalici ozdravení rozpočtu s přínosem 140 miliard korun. Přesuny DPH ale jdou proti tomuto trendu. „Určitě chceme diskutovat i o změně DPH u ubytovacích služeb. V případě jejich přesunu do vyšší sazby by zátěž dopadla třeba i na studenty na kolejích, a náklady na ně jsou už nyní příliš vysoké a kvalita tomu často neodpovídá. Stejně tak nevidíme důvod, proč více danit knihy včetně učebnic potřebných pro vzdělávání a dále veřejnou hromadnou dopravu nebo vstupenky na kulturní akce,“ vyjmenoval Bartoš.
Vzácná shoda Schillerové s Kalouskem. Ostře se pustili do Fialovy vlády kvůli změnám DPH
Tvrdá kritika se snáší na vládu Petra Fialy (ODS) kvůli možným daňovým změnám. Ostře proti ní vystupuje zejména bývalá ministryně financí Alena Schillerová (ANO), podle které by úprava daně z přidané hodnoty zdražila občanům běžný život. Její někdejší politický soupeř Miroslav Kalousek (TOP 09) navíc připomíná, že navrhovaná úprava DPH by přinesla proinflační kroky. Předseda vlády Petr Fiala (ODS) ale v reakci uvedl, že se jedná o neoficiální návrh.
Ten také připomněl, že se Piráti postaví proti ohrožení dostupnosti potřebných věcí. Konkrétně zmínil například léky. „O návrhu budeme ještě diskutovat, nic není zatím finální,“ dodal.
Ani ostatní strany se k návrhu nekloní pozitivně. Například hnutí STAN půjde na jednání se svými podněty. „Obsahují mimo jiné zachování tří sazeb DPH. V nejnižší sazbě chceme základní potraviny a základní sociální a zdravotní komodity – tedy i vodné, stočné a energie,“ upřesnil předseda STAN Vít Rakušan.
Podobný scénář navrhují i lidovci. Šéf poslanců KDU-ČSL Marek Výborný uvedl, že se strana dlouhodobě kloní k zachování tří sazeb. „V té nejnižší by měly být výhradně položky sociálně či zdravotně citlivé. Vodné a stočné či teplo v sazbě nejvyšší vnímáme jako velmi problematické,“ řekl Výborný.
Premiér Petr Fiala v prohlášení řekl, že vládní koalice bude nad úpravou sazeb DPH teprve jednat. Uniklý návrh podle něj není oficiální a nelze ho tedy brát jako finální předlohu. „Nelze dělat seriózní závěry z uniklých interních pracovních podkladů, jež jsou zveřejňovány bez patřičného kontextu a vysvětlení,“ řekl Fiala s tím, že komplexní sada úsporných opatření bude hotová do jednoho měsíce.