CNN Prima News básně

básně

Výpis příspěvků ke štítku „básně“

Leží Milan v cimře a bojí se, že vymře aneb Jak o covidu píší čeští básníci

16. ledna 2022 07:45

„Zamčený bar / Rolety zatažený / Hosté ožralí.“ To je ukázka z básně novináře a editora Karla Škrabala, která výmluvně ilustruje, jak Češi během nouzových stavů nedodržovali opatření. Básnířka, herečka a filozofka Anna Luňáková začala poezii z éry pandemie covidu označovat jako pandezii a sestavila sborník, do kterého přispělo 80 českých literátů.

Chtěl zpátky sbírku svých básní. Vrah a kamarád Ivana Jonáka neuspěl se stížností u soudu

11. června 2021 14:50

Albert Žirovnický, někdejší šéf pražského erotického klubu Discoland Sylvie a kamarád kontroverzního podnikatele Ivana Jonáka, neuspěl u Evropského soudu pro lidská práva (ESLP) se stížností související s jeho básnickou sbírkou. Muž, který byl v minulosti potrestaný 16 lety vězení za vraždu svého známého, podal v uplynulých letech řadu žalob proti státu na národní i mezinárodní úrovni.

Váleční veteráni dostanou od prezidenta dárek. Musí za něj ale předtím zaplatit

8. května 2021 21:54

Obdarovávání veteránů z 2. světové války není ve světě nikterak neobvyklé. Řada států každoročně věnuje vojákům z největšího konfliktu lidských dějin finanční odměnu či jiné dary. Neobvyklou situaci však letos na Den vítězství zažijí veteráni z Turkmenistánu. Kontroverzní prezident Gurbanguly Berdimuhamedow jim totiž sice nějaké dary věnuje, ale bývalí vojáci si je musí předem zaplatit.

Bidenova inaugurační show: Lady Gaga dojala hymnou, nechyběla ani Jennifer Lopez

21. ledna 2021 16:26

Inaugurace Joea Bidena byla i přes přísná protikoronavirová omezení obrovskou událostí – nejen pro nového amerického prezidenta. Úkol zazpívat hymnu připadl na zpěvačku Lady Gaga, která hosty i diváky u obrazovek dojala svým emotivním projevem. Na ceremoniálu vystoupila i její neméně slavná kolegyně Jennifer Lopez a další američtí umělci.

Zemřel básník Zeno Kaprál, jeden z hlavních představitelů brněnské bohémy

26. října 2020 20:23

Ve věku 79 let zemřel v pondělí brněnský básník a scenárista Zeno Kaprál. Pro ČTK to uvedla jeho dcera, spisovatelka Dora Kaprálová. Básník narozený 19. října 1941 patřil k hlavním osobnostem brněnské bohémy šedesátých let. Vystřídal mnoho profesí, pracoval jako vychovatel v polepšovně, knihovník, zeměměřič, redaktor nebo pojišťovací agent.

Od hypnózy k levobočkovi. Jaký opravdu byl básník a milovník žen Vítězslav Nezval?

26. května 2020 09:02

Díky svému postavení mezi tehdejší uměleckou smetánkou, básnickému střevu a temperamentní povaze si Vítězslav Nezval pouhým zarecitováním jediného verše dokázal získat nespočet mladých dam. S jednou byl ženatý, těch vedlejších bylo ale daleko více. Jaký osobní život vedla vůdčí osobnost českého surrealismu, jež se narodila před 120 lety?