Rybáři o otravě ryb v Bečvě (zdroj: CNN Prima NEWS)
Rybáři ani ochránci přírody nevěří, že za otravou ryb v řece Bečvě je rožnovská firma Energoaqua. Právě na ni podle webu iDNES ukazuje znalecký posudek, kterým disponují vyšetřovatelé. Policie stále odmítá jeho závěry komentovat.
Z kanálu ve Valašském Meziříčí měla přitéct loni v září otrávená voda do Bečvy. Kanál je dlouhý 16 kilometrů a vede až do rožnovského průmyslového areálu, kde sídlí firma Energoaqua.
Rybáři ani ochránci přírody nevěří, že za otravou ryb v řece Bečvě je rožnovská firma Energoaqua. Zdroj: CNN Prima NEWS
Redakci CNN Prima NEWS se ve středu podařilo natáčet přímo v areálu Energoaquy. Podle webu iDNES.cz zde místo do čistírny odpadních vod vytekla loni v září kyanidová voda přímo do Bečvy. V kafilérii pak skončilo přes 40 tun otrávených ryb.
„Nepřekvapuje mě to. I město Valašské Meziříčí disponuje jedním ze vzorků, který ukazuje na nadlimitní množství kyanidu, který z tohoto kanálu vytekl,“ řekl starosta Valašského Meziříčí Robert Stržínek (ANO).
Firma ale obvinění odmítá. „Budeme se proti tomu bránit. Interpretace, že naše voda nešla přes čistírnu a nebyla přečištěna, byla úplná fikce. Všechna voda jde jedině a zásadně přes čistírnu,“ reagoval ředitel firmy Energoaqua Oldřich Havelka.
Pochybnosti mají i rybáři
Hypotéze označující za viníka Energoaqu nevěří ani rybáři, kteří poukazují na to, že ryby začaly hynout až několik kilometrů od rožnovské výpustě. „Osobně tomu nevěřím. Nemyslím si, že by se ryby 3,5 kilometru vesele proháněly v kontaminované vodě,“ míní Stanislav Pernický z Českého rybářského svazu.
Mnoho místních naopak vytrvale poukazuje na chemičku Deza, která patří do holdingu Agrofert, a která má výpusť do řeky jen nedaleko od nálezu prvních uhynulých ryb. Dezu jako viníka ale opakovaně vyloučil znalec Klicpera i ministr životního prostředí Brabec.
Petici za urychlené vyšetření celé kauzy už podepsalo přes 20 tisíc lidí. Ani osm měsíců po havárii ale pravdu neznáme.