Bejrútem otřásly dvě exploze, vyžádaly si 100 mrtvých a čtyři tisíce zraněných

Exploze v Bejrútu

Exploze otřásly Bejrútem: Deset mrtvých, vysklené budovy, lidé pod troskami

Podle ABCNews se výbuchy ozvaly poblíž městského přístavu. K nebi vylétla ohnivá koule a z místa neštěstí se začal valit hustý dým. Exploze si vyžádaly 100 mrtvých, zraněných má být téměř čtyři tisíce. Poškozeno je několik budov, tlaková vlna také roztříštila okna okolních domů. Exploze způsobily seismické vlny ekvivalentní zemětřesení o velikosti 3,5 Richterovy stupnice.

Televize Al-Arabíja hovoří o výbuších, které byly slyšet až 20 kilometrů od Bejrútu. Podle AFP v mnoha částech města tlaková vlna vyrazila okna budov. Mezi zraněnými jsou i zaměstnanci německého velvyslanectví či členové Prozatímních sil OSN v Libanonu (UNIFIL).

Podle německého Geologického výzkumného centra (GFZ) byly otřesy o síle 3,5 stupně Richterovy stupnice slyšitelné a citelné až na 200 kilometrů vzdáleném Kypru, uvedla agentura AP.

Mnoho hodin po výbuchu raněné stále odvážely z místa sanitky, některé nemocnice už odmítaly přijímat další, protože nemají kapacitu. Libanonský Červený kříž urgentně shání dárce krve.

Příčina je zatím nejasná. Podle místních šlo ale pravděpodobně o nehodu, než o cílený útok. Nejdříve média psala o tom, že explodoval sklad pyrotechniky, to se ale později vyvrátilo.  Vysoký libanonský bezpečnostní představitel podle agentury Reuters řekl, že explozi způsobilo 2 750 tun ledku. Premiér Hasan Dijáb prohlásil, že „šlo o nebezpečný sklad a že se o něm vědělo od roku 2014“.

„To, co se dnes stalo, neprojde, aniž by odpovědní lidé složili účty. Musejí za to zaplatit. Naléhavě vyzýváme všechny spřátelené a bratrské země, které mají Libanon rády, aby se mu postavily po bok a pomohly mu ošetřit hluboké rány,“ řekl Dijáb v televizním projevu. Na středu vyhlásil národní smutek.

Očitá svědkyně popsala událost pro CNN Prima NEWS takto: „Celý Bejrút je zničený, měla jsem tam kamarády, kteří jsou zranění a snaží se je dostat do bezpečí. Je to šílené, sama jsem na tom místě byla asi dvacet minut předtím, než se to stalo. Mohla jsem být mezi mrtvými. Je to neuvěřitelné, všechno zničeno.“

Podle CNN exploze poškodily také bejrútskou pobočku tohoto amerického média a též sídlo libanonského premiéra. Mezi mrtvými je rovněž předseda Libanonské falangy, což je sociálně demokratická strana maronitských křesťanů. Její šéf Nazar Nadžariján byl ve chvíli výbuchu v kanceláři v blízkosti přístavu.

Těžké zranění utrpěli mimo jiné někteří členové mírové mise UNIFIL, jejíž loď kotvila v bejrútském přístavu a byla při výbuchu poškozena. Zraněni byli i zaměstnanci německé ambasády, která sídlí nedaleko přístavu. „Je velmi nepravděpodobné, že byli na místě také Češi,“ řekla pro CNN Prima NEWS Dagmar Minaříková z české ambasády v Libanonu.

Neštěstí zasáhlo zemi ve chvíli, kdy si Libanon prochází těžkou ekonomickou i politickou krizí.  Jeho občané loni v říjnu zahájili protesty proti údajně zkorumpovaným politikům. V Bejrútu se v dnech explozí konal další z těchto protestů, tentokrát kvůli stále se horšícím dodávkám elektrické energie. Lidé se před budovou ministerstva energetiky střetli s policisty, kteří se snažili udržet dav za zátarasy. Některé libanonské domácnosti mají nyní proud jen několik hodin denně a lidé byli nuceni vrátit se k petrolejovým lampám a svíčkám.

Situaci komplikují dlouhodobě spory mezi šíitským Hizballáhem, za nímž stojí Írán a který bojuje proti Izraeli, a sunnitskými politiky. V pátek bude tribunál OSN v Haagu rozhodovat o trestu pro údajné pachatele atentátu na někdejšího premiéra Rafíka Harírího. V roce 2005 byl mezi 22 lidmi, kteří nepřežili pumový útok na jeho kolonu v Bejrútu. Obviněni jsou právě čtyři členové Hizballáhu, kteří ale v Haagu osobně nebudou. Hizballáh podíl na útoku popřel.

Česká republika nabízí pomoc

Mezi zeměmi, které Libanonu nabídly pomoc, je i Česká republika. „Česká republika je připravena nabídnout pomoc posláním svého speciálního záchranného týmu,“ uvedl v angličtině na Twitteru ministr vnitra Jan Hamáček.

Hasičský záchranný sbor ČR rovněž na Twitteru informoval, že „Česko již dle @jhamacek a @vnitro pomoc nabídlo a nyní se čeká na reakci Libanonu.“ Sbor také sdílel reportáž o českém USAR týmu určeném k vyhledávání a záchraně osob zavalených v troskách budov.

Tagy: