Již několik dní po bývalém belgickém vojákovi Jürgenu Coningsovi pátrají stovky policistů, armáda i vrtulníky. Muž přezdívaný belgický Rambo opustil jednotku začátkem minulého týdne vyzbrojený mimo jiné raketometem. Nechal po sobě dopisy, v nichž vyhrožoval státu, armádě i zdravotnictví. Jeho podporovatelů ale přibývá.
Davy podporovatelů zradikalizovaného uprchlého vojáka pochodují v okolí lesa, ve kterém se ho belgická policie i armáda pokoušela několik dní bez úspěchu najít. K vidění byly i hitlerovské pozdravy. Facebooková skupina fanoušků nepřítele státu číslo jedna roste a čítá už téměř 50 tisíc členů.
Tvrdil, že je americký voják. Přes internet na ženě vylákal téměř dva miliony korun
V pondělí přijali kroměřížští kriminalisté zprávu od ženy, kterou už v březnu 2019 přes e-mail oslovil neznámý muž. Ten tvrdil, že je americký voják. Ženě se vetřel do přízně a pod různými záminkami na ní vylákal bezmála dva miliony korun. Pachateli hrozí až osmileté vězení.
Coningsova přítelkyně mezitím v emotivním videu přiznává, že celá rodina je na dně. „Chci, aby to už skončilo. Je to jako hororový film. Absolutní peklo,“ popsala s tím, že se cítí velice vyčerpaná.
Na počátku svého útěku navštívil Conings hrob svých rodičů. Nechal tam své vojenské medaile. Podle některých psychologů to může naznačovat, že se loučí s materiálním světem.
Na utajeném místě a s policejní ochranou zůstává přední belgický virolog, jehož jméno figurovalo v Coningsových dopisech na rozloučenou. Jeho adresu se měla pokoušet zjistit i holandská krajně pravicová skupina.
„Ani v nejmenším si nenechám ovlivňovat život zradikalizovanými lidmi z extremistických skupin. Je jedno, jestli mají raketomety, nebo ne,“ říká Mark Van Ranst, belgický virolog.
Policie hlídá také několik okolních mešit. V reakci na celou kauzu propustila belgická armáda jedenáct vojáků, kteří byli stejně jako Conings vedeni jako potenciálně nebezpeční kvůli svému krajně pravicovému smýšlení.