reklama

Ben Hrubeš – Dinosaurus švec

Ben Hrubeš je švec. A jak sám tvrdí, když se ševcovinou začínal, bylo tohle řemeslo vyhynulé – podobně jako dinosauři. Teď už patří jenom mezi kriticky ohrožené. A o čem to svědčí? Že dělat dnes ševcovinu znamená být zcela výjimečný.

reklama

„Se šitím bot jsem začínal v garáži. S jedním strojem a bez zkušeností jsem se učil, jak udělat správné boty,“ vzpomíná Ben na svoje krušné začátky. Dnes patří mezi mistry ševcovského řemesla. V Česku byste podobných našili zhruba tolik, kolik prstů máte na jedné ruce.

Samotná ševcovina se dělí na svrškařinu a spodkařinu podle toho, jakou část boty řemeslník právě zpracovává. Oboje si vyžadují kopu zkušeností, fůru znalostí a cit pro řemeslnou práci. Nejčastějším materiálem je kůže, z nářadí se používá ševcovský stroj, kopyto, fidlovačka, nože, kartáče…Ševcovina je práce tvrdá, ale neskutečně inspirující.

„Asi před pěti roky mě napadlo, že bych mohl zkusit pracovat i rukama. Sháněl jsem, který švec dělá kurzy, a Ben mi je umožnil udělat. Mám rád poctivou práci a ševcovina mě naplňuje,“ vysvětluje Jan Havlůj, Benův tovaryš. V Benově dílně vznikají moderní boty, pracovní obuv a vůbec cokoli, co si zákazník umane. A Ben Hrubeš umí dát výrobkům něco, co žádná fabrika v Číně nedokáže – kus sebe.

„Ševcovina si vyžaduje zručnost a fantazii. Cítím se při ní svobodnej. Dělat to, co vás baví a naplňuje, je pravý umění života,“ dodává Ben. Texty o šikovných českých řemeslnících většinou končí odstavcem o plánech, které mají do budoucna a o dalším rozvoji jejich firem a živností. Povídání o ševcovi Hrubešovi nikoli: „V budoucnu nehodlám expandovat. Chci mít zakázek tak akorát, abych mohl zachovat kvalitu, na které mi záleží,“ dodává Ben.

Tagy:
řemeslo Ben Hrubeš švec

Hlavní zprávy

Vláda schválila návrh státního rozpočtu se schodkem 376,6 miliardy, rozhodne nová Sněmovna
Vláda

Vláda schválila návrh státního rozpočtu se schodkem 376,6 miliardy, rozhodne nová Sněmovna

Vláda v pondělí schválila návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 376,6 miliardy korun. Na Twitteru to sdělila ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Rozpočet vláda schválila i přes nesouhlas koaliční ČSSD. Důvodem je růst platů státních zaměstnanců. Růst platů o 1 400 korun, s kterým rozpočet počítá, nepokryje podle ČSSD ani inflaci. Vláda také schválila, že všechny důchody se od ledna zvýší o 350 korun a zásluhový díl penze poroste o 1,3 procenta. K tomu všichni důchodci dostanou ještě 300 korun.

Lituju, že jsem ji nezachránila: Sestra policistky popsala šikanu, která vedla k sebevraždě
Rozhovor

Lituju, že jsem ji nezachránila: Sestra policistky popsala šikanu, která vedla k sebevraždě

Případ sebevraždy jedenatřicetileté policistky Kristýny Litomerické, která skočila z 11. patra poslední den své mise ve Varšavě, stále budí řadu otázek. Podle její sestry Markéry Šubrtové neměla Kristýna sebevražedné sklony, byla energická, veselá a všem se snažila pomoct. Uvedla to v exkluzivním rozhovoru pro CNN Prima NEWS. V něm dále popisuje, co přesně si se sestrou před osudným okamžikem psala a proč podle ní policie selhala. Detailně líčí i šikanu ze strany kolegů na misi, která dospěla až do intimních detailů, jež měly pravděpodobně k sebevraždě vést.

Sledujte předvolební debatu Speciál 360°: Jak se staví k migraci ODS a Piráti?

Hrozí Evropě další velká migrační vlna? Jak se na ni připravit? A nakolik je dění v Afghánistánu bezpečnostním rizikem pro západní svět? To vše bude tématem další předvolební superdebaty na CNN Prima NEWS. Tentokrát budou ve speciálu 360°: Hlas lidu diskutovat Jana Černochová (ODS), Jan Lipavský (Piráti), Robert Šlachta (Přísaha) a Libor Vondráček (Trikolora Svobodní Soukromníci). Debatu můžete sledovat 29. září od 20:15 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. Ani v tomto případě nebude chybět divácká anketa.

Pěstování ředkviček, tři toalety a Babišovy drahoty. Lídři perlili v superdebatě

Lídři osmi nejvýraznějších stran a hnutí se střetli ve speciální předvolební debatě Česko hledá premiéra. Diskuze na CNN Prima NEWS se neobešla bez slovních střetů, osočování z přešlapů a prapodivných analogií. Šéf hnutí ANO Andrej Babiš mával s obálkou časopisu a vykřikoval, kde že je jeho oponent Ivan Bartoš od Pirátů. Předseda hnutí STAN na oplátku připomněl premiérovi „pěstování ředkviček“, lídr koalice Spolu Petr Fiala (ODS) zase korupční skandály z řad ANO. Výběr hlášek z nedělní superdebaty si můžete přečíst níže.

Systém fatálně selhal. Překvapilo mě, že Frontex šikanu dál nevyšetřoval, říká psycholog

Českem rezonuje případ mladé policistky, která ukončila svůj život skokem z 11. patra. Kristýnu Litomerickou k tomu podle jejích nejbližších dohnala šikana na pracovišti. Sebevraždu Litomerická spáchala v poslední den své mise ve Varšavě, kde právě ukončovala dvouměsíční stáž u Evropské agentury pro pohraniční a pobřežní stráž (zkráceně Frontex). Mohla Litomerická předejít šikaně? A co je nejlepší v takové situaci dělat? Na tyto otázky odpovídá psycholog Daniel Štrobl.

Čeká nás těžká třetí vlna, tvrdí vědec. Popsal pět rizik, které byste neměli podcenit

Uznávaný slovenský vědec Pavel Čekan, který za svou práci během pandemie získal státní vyznamenání od prezidentky Zuzany Čaputové, tvrdí, že odborná diskuse o výhodách očkování je u cíle. Všechny argumenty ve prospěch očkování proti covidu podle něj již zazněly. Na Facebooku se rozhodl ještě naposledy veřejně vyzvednout smysl vakcinace, a to na velmi jednoduchém příkladu. Uvedl několik faktorů, které v případě nákazy neočkovaných rozhodují o úrovni průběhu onemocnění.

reklama

Domácí zpravodajství

Česká policistka během mise v Polsku spáchala sebevraždu. Kvůli šikaně, tvrdí rodina

Mladá a nadějná česká policistka spáchala v poslední den své mise v Polsku loni v říjnu sebevraždu skokem z okna v 11. patře. Co k tomu Kristýnu Litomerickou dohnalo, nikdo neví. Zatímco rodina má důkazy o tom, že šlo o šikanu motivovanou národností i vzhledem, česká policie tvrdí, že důvodem byly osobní problémy. Proč ale policie téměř rok úmrtí kapitánky z cizinecké policie tajila? A vědělo vedení o Kristýniných potížích před tragédií?

Babiš: Opozice ohrozila životy našich občanů. Kde berete tu drzost? reagoval Rakušan

Ostrý střet vyvolala debata o pandemickém zákoně, který schválila v tomto roce Poslanecká sněmovna. „Opozice udělala všechno, aby nám zazdila prodloužení nouzového stavu. Ohrozila životy našich občanů,“ řekl premiér Andrej Babiš v pořadu Česko hledá premiéra na CNN Prima NEWS. „Že máte drzost tohle říct. Máte na podrážce otisk bílého kříže,“ kontroval předseda hnutí STAN Vít Rakušan.

Předjíždění cyklistů přes plnou čáru? Stále není jasno, nová vyhláška se upravuje

Přestože předepsaná vzdálenost 1,5 metru při předjíždění cyklistů ještě nevstoupila v platnost, už vzbudila řadu kontroverzí. Novela zákona přesně uvádí, kolik řidič za přestupek zaplatí, jak budou ale policisté přestupky kontrolovat, zatím neobjasnila. Nyní se ministerstvo dopravy snaží v zákoně upravit i pravidla o předjíždění cyklistů přes plnou čáru.

reklama