Dvanáct tisíc korun – to je odhad výše penze, která čeká dnešní mladou generaci, pokud nepřijde důchodová reforma. Uvádí to analýza společnosti Cyrrus. Podle ekonomů stávající systém nedokáže dát mladým lidem slušné zajištění ve stáří, a tak mají nejvyšší čas začít už teď spořit nebo investovat.
Mladou generaci nečeká podle analýzy růžová budoucnost. Přesto, že pracují a odvádějí nemalé prostředky na sociálním pojištění, podle prognóz budou ve stáří tratit, a ne málo.
„Budoucí důchodci budou brát asi třetinu toho, co bude vydělávat průměrný pracující člověk,“ uvedla Anna Píchová, analytička společnosti Cyrrus. Lidé starší padesáti osmi let čeká důchod ještě v podobě, na kterou jsme zvyklí. Dnešní třicátníci ale dostanou od státu téměř o 50 procent méně.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Snížená valorizace, přesto vyšší důchod. Podívejte se, kdo na změně paradoxně „vydělá“
„Nepoměr mezi tím, kolik lidí pracuje a kolik potřebuje důchod, se bude čím dál víc zhoršovat. Právě dno demografického vývoje potká zhruba „pětaosmdesátníky“ – tedy lidi narozené okolo roku 1985,“ sdělil redakci ekonom Vít Hradil.
Pokud chtějí mít současní dvacetiletí důchod alespoň jako dnešní senioři, měli by si dát každý měsíc stranou minimálně tisíc korun. U třicátníků jsou to tisícovky dvě. „Mladým lidem doporučujeme více investovat dynamicky, to znamená více využívat akciové trhy. Naopak starším generacím to víc namixovat s konzervativnějšími investicemi,“ doplnila Píchová.
Současné a budoucí důchody už nyní názorově dělí společnost. „Nechci to stavět jako válku mezi dvěma generacemi, ale v podstatě se to děje už teď,“ mínil Hradil. Lidé oslovení redakcí CNN Prima NEWS se na spoření do důchodu neshodnou. „Každý měsíc si dávám 300 korun na penzijní spoření,“ prozradila oslovená slečna.
Naopak mladý muž podotkl, že si na penzi zatím nijak nespoří. Najdou se i tací, kteří státu nedůvěřují. „Mám důvěru hlavně v sama sebe,“ opáčila žena na dotaz, zda věří, že se o ni stát v důchodu postará. I když podle ekonomů mají mladí lidé nejvyšší čas začít uvažovat, jak se zajistí pro stáří, většina to nijak neřeší.