reklama

Bez turistů jsou muzea prázdná, říká místostarostka pro kulturu na Korfu

Druhá nejnavštěvovanější památka Řecka po Akropoli, palác Achillion, je opět otevřena. Funguje v novém bezpečnostním režimu, trpí však úpadkem turismu. „Jakmile zde nemáme turisty, nejsou v muzeích žádní návštěvníci,“ řekla CNN Prima NEWS místostarostka pro kulturu hlavního města ostrova Korfu Chrysoule Temprouová.

reklama

Její slova potvrzuje pohled do zahrady paláce Achillion, jíž se mezi palmami prochází pouze jednotlivci. Jindy bývá podle české delegátky tento turistický cíl v obležení návštěvníků. I proto se samospráva Korfu nyní snaží do muzeí nalákat studenty nebo cestovatele z pevninského Řecka.

Palác Achillion, který je dnes muzeem, je přesto připraven i na větší návaly turistů. V jednu chvíli ale nemůže být v paláci více než 225 osob, z toho důvodu kontrolujeme vstup. „Přijali jsme veškerá opatření pro to, abychom zajistili bezpečnost. V obou patrech máme hlídače, kteří návštěvníky počítají a komunikují mezi sebou, takže přesně víme, kolik lidí je uvnitř,“ sdělili postarší ředitel Achillionu Anastasios Diavatis.

Drobnější Řek má k neoklasicistní stavbě s výhledem na moře vřelý vztah, ředitelské křeslo zdědil teprve před čtyřmi měsíci. „Mé vzpomínky na Achillion jsou staré již mnoho let, když zde mezi lety 1945 a 1950 pracovala má matka,“ vyprávěl zasněně. Vychvaloval také zahradu plnou silně aromatických růží i sochy mýtického Achillea, které jsou jižansky neudržované a oprýskané.

Diavatis však slibuje, že Achillion brzy projde rozsáhlou rekonstrukcí, která bude trvat celých 43 měsíců. Ohledně znovuotevření paláce je optimistický. „Do muzea začínají postupně přicházet menší skupinky. Minulý týden přijela skupina z Maďarska, přichází ale také dost Řeků,“ řekl.

Češi milují muzea, tvrdí Řek

Achillion je podle Diavatise jedním ze zásadních zastavení na ostrově Korfu. „Pro turisty, kteří nemají dostatek času projet si celý ostrov, je to nutnost,“ myslí si ředitel. „Nejčastěji jsou návštěvníky lidé plující na výletních lodích, kteří nemají mnoho času,“ tvrdil. Náruživými návštěvníky muzeí jsou podle jeho slov právě Češi, kteří baží po historii a informacích o významných osobnostech své dovolenkové destinace.

Podle Andrey Řezníčkové ze společnosti Invia Češi letos utrácejí za dovolenou v Řecku více. Muzeím to ale finance navíc nepřinese. „Průměrný zájezd vychází na 18 tisíc korun, což je více než loni. Ceny se nezvýšily, lidé si však více dopřávají. V minulých letech kupovali spíše polopenzi, momentálně all inclusive, a vybírají také lépe situované hotely,“ vysvětlila pro CNN Prima NEWS Řezníčková.

Aby samospráva podpořila místní kulturu, snaží se na ni vábit také jiné cílové skupiny než zahraniční turisty. „Snažíme se nalákat také studenty nebo lidi z pevninského Řecka,“ nastínila místostarostka Temprouová. Problém je, že Řeky láká spíše hudba, než monumenty.

„Město má 18 filharmonií a 34 sborů,“ přiblížila místostarostka. Obyvatel je zde přitom jen 35 tisíc. Kulturního vzdělání se prý na ostrově dostává jak dětem, tak dospělým, a pro řadu z nich je zpěv ve sboru náplní volného času.

Řekové kulturu neutáhnou

Sami Řekové ale tamní kulturu neutáhnou, přestože, jak říká Temprouová, je v nich hluboce zakořeněna. Obnovení cestovního ruchu je pro zemi vitální a dohlíží na něj sám premiér Kyrikos Mytsotakis. „Vyhověli jsme premiérovi, který přijede do paláce Achillion v neděli. Chce přihlížet restartu turismu po období izolace kvůli koronaviru,“ řekl Diavatis, který se snaží respektovat vládní bezpečnostní předpisy.

Podle nařízení denně probíhá dezinfekce prostor, každých patnáct dní pak velký úklid. Návštěvníci muzea mohou stále využít audio průvodce, nyní je však z hygienických důvodů v plastovém obalu. Značky na podlaze také upozorňují návštěvníky na dodržování rozestupů.

Samospráva Korfu doufá, že se památky znovu naplní, rekvalifikace zaměstnanců na jiné povolání by zde totiž byla složitá. „Komunita je zde malá a takové situace nepřicházejí často, proto lidé stále doufají, že se vše vrátí ke svému povolání. Najít si zde novou práci není snadné, protože turistický sektor se rovněž uzavřel,“ vysvětlovala Temprouová úzkou provázanost řecké kultury s turismem.

Achillion byl prvním řeckým kasinem

Palác Achillion si nechala v roce 1890 vybudovat rakouská císařovna Sissi jako své sídlo určené k odpočinku. Stavba je zasvěcena bojovníku Achilleovi, panovnice totiž obdivovala řeckou mytologii. Zámek byl vystavěn na vyvýšenině nacházející se asi 10 kilometrů od hlavního města ostrova Korfu.

Po smrti císařovny Sissi byl zámek deset let nevyužíván, v roce 1908 jej od císaře Františka Josefa I. zakoupil německý císař Vilém II., který jej užíval až do vypuknutí první světové války. Po válce jej jako část válečných náhrad získalo Řecko. Během obou světových válek zámek sloužil jako nemocnice a štábní budova. Po druhé světové válce byl zámek využíván soukromou firmou také jako kasino, vůbec první v celém Řecku.

Tagy:

Hlavní zprávy

Úleva pro děti. Na kroužcích nebudou muset prokazovat bezinfekčnost
Koronavirus

Úleva pro děti. Na kroužcích nebudou muset prokazovat bezinfekčnost

Žáci a studenti se nebudou od čtvrtka 30. září kvůli návštěvám zájmových kroužků muset prokazovat bezinfekčností, pokud budou z jedné školy nebo neměnného kolektivu. V rámci úpravy mimořádného opatření proti šíření COVID-19 to v pondělí schválila vláda. Informoval o tom ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Krize ve Velké Británii. Na pumpách došly pohonné hmoty, Londýn zvažuje povolání armády

Až 90 procent čerpacích stanic ve velkých britských městech nemá palivo, napsala dnes agentura Reuters. Krizi v dodavatelských řetězcích, kterou způsobil nedostatek řidičů nákladních aut, umocnilo panické nakupování do zásoby. Za nedostatkem řidičů stojí více faktorů, včetně pandemie COVID-19 a odchodu Británie z Evropské unie. Důsledkem jsou výpadky v dodávkách různého zboží, včetně pohonných hmot nebo potravin pro supermarkety.

Bábek: Velká část důchodců je v nouzi. Stát by se o ně měl postarat, ne přidávat plošně

Velká část důchodců je dnes v nouzi a stát by se měl o ně umět postarat. Důchody bych ale plošně nepřidával. V pořadu Jak volí vaše peněženka na CNN Prima NEWS to řekl Radomil Bábek z uskupení Trikolóra-Svobodní-Soukromníci. Podle odborného garanta hnutí Přísaha Pavla Řežábka je aktuální systém schopný zajistit, aby lidé s nejnižšími příjmy měli důchod, který bude odpovídat minimálnímu životnímu standardu

Sledujte předvolební debatu Speciál 360°: Jak se staví k migraci ODS a Piráti?

Hrozí Evropě další velká migrační vlna? Jak se na ni připravit? A nakolik je dění v Afghánistánu bezpečnostním rizikem pro západní svět? To vše bude tématem další předvolební superdebaty na CNN Prima NEWS. Tentokrát budou ve speciálu 360°: Hlas lidu diskutovat Jana Černochová (ODS), Jan Lipavský (Piráti), Robert Šlachta (Přísaha) a Libor Vondráček (Trikolora Svobodní Soukromníci). Debatu můžete sledovat 29. září od 20:15 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. Ani v tomto případě nebude chybět divácká anketa.

Vláda schválila návrh státního rozpočtu se schodkem 376,6 miliardy, rozhodne nová Sněmovna

Vláda v pondělí schválila návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 376,6 miliardy korun. Na Twitteru to sdělila ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Rozpočet byl schválen i přes nesouhlas koaliční ČSSD. Důvodem je růst platů státních zaměstnanců. 1 400 korun, s kterým rozpočet počítá, nepokryje podle ČSSD ani inflaci. Politici rovněž rozhodli o zvýšení důchodů.

Lituju, že jsem ji nezachránila: Sestra policistky popsala šikanu, která vedla k sebevraždě

Případ sebevraždy jedenatřicetileté policistky Kristýny Litomerické, která skočila z 11. patra poslední den své mise ve Varšavě, stále budí řadu otázek. Podle její sestry Markéry Šubrtové neměla Kristýna sebevražedné sklony, byla energická, veselá a všem se snažila pomoct. Uvedla to v exkluzivním rozhovoru pro CNN Prima NEWS. V něm dále popisuje, co přesně si se sestrou před osudným okamžikem psala a proč podle ní policie selhala. Detailně líčí i šikanu ze strany kolegů na misi, která dospěla až do intimních detailů, jež měly pravděpodobně k sebevraždě vést.

Divočáci zaplavili ulice Říma. Ve městě hledají potravu, obyvatelé se bojí útoků

Strkají hlavu do odpadků, hledají potravu a zároveň děsí místní obyvatele. Lidé v Říme se potýkají s desítkami divočáků, kteří se producírují po ulicích italské metropole. I když se natáčení zvířat a sdílení videí stalo hitem sociálních sítí, místní jsou hlavně vystrašení, Někteří rodiče se dokonce bojí vodit děti do školky. Ochránci zvířat ale zdůrazňují, že zabíjení divočáků nepřichází v úvahu, lepší je zvíře uspat a odchytit.

reklama

Domácí zpravodajství

Pěstování ředkviček, tři toalety a Babišovy drahoty. Lídři perlili v superdebatě

Lídři osmi nejvýraznějších stran a hnutí se střetli ve speciální předvolební debatě Česko hledá premiéra. Diskuze na CNN Prima NEWS se neobešla bez slovních střetů, osočování z přešlapů a prapodivných analogií. Šéf hnutí ANO Andrej Babiš mával s obálkou časopisu a vykřikoval, kde že je jeho oponent Ivan Bartoš od Pirátů. Předseda hnutí STAN na oplátku připomněl premiérovi „pěstování ředkviček“, lídr koalice Spolu Petr Fiala (ODS) zase korupční skandály z řad ANO. Výběr hlášek z nedělní superdebaty si můžete přečíst níže.

reklama