Spojení 90. minuta a VAR je pro anglický Liverpool smrtící kombinací. V říjnu fotbalisty z města ležícího na řece Mersey připravil videorozhodčí o tři body v derby s Evertonem, v sobotu jim sebral vítězství nad Brightonem. A z týmu Reds se ozývá: „Zrušte VAR, je nejasný.“
Měla to být pomůcka, která plní roli záchranné brzdy při velkých zkratech rozhodčích. Jenže trend je takový, že se VAR často „zneužívá“ pro drobnosti, které by v „předvideových“ časech nikoho nepobouřily. I v české Fortuna lize se víkend co víkend řeší, zda zásah videorozhodčího byl správný. Ale teď na Britské ostrovy.
Úřadující šampiony Premier League z Liverpoolu v sobotu poslal proti Brightonu do vedení v 60. minutě portugalský útočník Diogo Jota. Tým trenéra Jürgena Kloppa už pomalu viděl, jak mu naskakují tři body do tabulky za vítězství 1:0. Jenže v nastaveném čase došlo ve vápně Reds na souboj obránce Andyho Robertsona a útočníka Brightonu Dannyho Welbecka.
Hlavní rozhodčí Stuart Attwell jen mávl rukou na znamení toho, ať se hraje dál. Jenže kolega od videa Kevin Friend mu posléze do ucha napověděl, že možná ne vše bylo v daném souboji v pořádku. A tak se Atwell šel podívat na obrazovku a po chvíli zkoumání ukázal na penaltový puntík.
Stalo se tak už pošesté za poslední tři hrací víkendy Premier League, co některý z rozhodčích „daroval“ penaltu až poté, co situaci zhlédl na monitoru u hřiště.
Bývalý sudí Peter Walton, který v nejvyšší anglické soutěži působil deset let, na základě toho verdiktu pro Daily Mail uvedl: „Musím překalibrovat své myšlení. VAR byl zaveden, aby zabránil zjevným chybám. Jen to, že tam je nějaký kontakt, neznamená, že jde o faul. Ano, je možné za to dát penaltu, ale já se ptám – musí zrovna do tohoto souboje VAR zasahovat?“
Láska k fotbalu vyprchává
Záložník Pascal Gross nařízený pokutový kop proměnil a zápas skončil 1:1. Pro Liverpool šlo o nepříjemné klopýtnutí nejen na základě penalty na poslední chvíli, ale také srze to, že mu VAR už v předchozím průběhu zápasu odebral dva góly kvůli těsnému ofsajdu.
„Myslím si, že laťka v Premier League pro to, co posuzovat jako nedovolené, se neustále snižuje. V posledních týdnech se o tom přesvědčujeme. Ke zpětnému rozhodování by se za podobných okolností nemělo přistupovat. Rozhodčí by měli posuzovat zákroky v kontextu hry,“ doplnil Walton.
S jeho slovy nesouhlasí jiný bývalý sudí z elitní soutěže Chris Foy, který je v současné chvíli členem orgánu PGMOL odpovědného za rozhodčí. Ten říká: „Laťka zůstává pořád ve stejné výšce, nic se nezměnilo. Za mě to byla penalta.“
Kapitán Liverpoolu Jordan Henderson má na VAR zcela jasný názor. „Raději bych hrál fotbal normálně jako kdysi – bez videorozhodčího. Je to tak skvělá hra, tak proč ji ruinujeme?“ tázala se opora Reds. Na Twitteru ho později podpořil týmový parťák James Milner. „Je to jasné a do očí bijící. Potřebujeme zahájit seriózní debatu o systému VAR. Určitě nejsem sám, kdo má pocit, že láska k fotbalu za současných okolností vyprchává.“
V říjnovém derby s Evertonem liverpoolští kroutili hlavou a ironicky se usmívali, když jim VAR sebral gól z nastaveného času na 3:2 kvůli ofsajdu. Oproti tuzemsku je systém v Anglii při zpětném posuzování technicky promakanější. Rozhodčí na „ostrovech“ mají v grafice k dispozici narýsovanou čáru, která by měla být milimetrově přesná. Jde o faktické potvrzení, stejně jako v případě, jestli míč přešel brankovou čáru. Jenže „nedovolené“ postavení Sadia Maného, jež rozhodlo o tom, že Liverpool získá jen bod, bylo víceméně neviditelné.
Mané totiž měl v zóně ofsajdu pouze ruku, kterou není možné skórovat, proto je nelogické, aby se nacházela v postavení mimo hru.
I tehdy bylo pro celek z Anfieldu těžké kočírovat emoce. „Každý mi říká, že to ofsajd být neměl, ale to mi teď náladu moc nezlepší,“ konstatoval v říjnu kouč Jürgen Klopp.