Autosalon.TV - Jedeme do Chorvatska
Vyrazili jsme na Jadran. Klasická otázka zní: „Už tam budeme?“ A jak zaplatit nejen mýto, ale i bezpečně vybírat z bankomatů a neplatit zbytečně víc než musíte? Věděli jste, že platba kartou Visa v zahraničí může být výhodnější než nákup měny ve směnárně? Naši cestovatelé z Autosalonu nabízí nejen tipy a rady pro bezpečné a pohodlné cestování do Chorvatska autem, ale také platby na místě.
Autosalon po loňském úspěchu vyrazil opět do Chorvatska. Z Prahy pánové zamířili do městečka Senj, vzdáleného asi 850 kilometrů. Expert Hrubis si vybral nejprodávanější model dvoumotorový elektromobil Tesla Model Y s výkonem přes 500 koní. „Tohle je budoucnost, je to ten typ aut, jaký lidé chtějí. Já vám ukážu, že s něčím takovým dojet přes celou Evropu není sebemenší problém,“ věří si řidič. Expert Honza nasedl do rodinného vozu v podobě nové Škody Superb Combi s naftovým motorem. A konečně motoristický novinář Autosalonu Pepa Vrtal zvolil na cestu sportovní kabriolet BMW Z4 M40i s výkonem 340 koní.
Kudy na cestu za sluncem
Cesta s elektrickou Teslou Modelem Y je jednoduchá. Stačí vozu zadat cílovou destinaci, auto samo vybere zastávky, spočítá dobu na nabíjení a může vyrazit. Ostatní experti se musí poradit s navigací. Honza ji vzal za slovo a vydal se klasickou cestou přes Vídeň a Maribor, Pepu ale odrazovala zbytečná cesta přes Slovinsko a zkusil netradiční trasu přes Maďarsko. Je sice o něco delší, ale zase by nemusela být tak přecpaná jako klikatá dálnice přes města a hory.
Tak a jsme tady. Chorvatsko. „Do cíle zbývají 2 hodiny a 25 minut, jako první věc, co nás v Chorvatsku vítá, je uzavírka, takže musíme sjet z dálnice a začít se motat tady po nějaké okresce. Ježíš Maria, člověk si myslel, že si na prázdniny trochu odpočine od těch českých uzavírek, kterých je milion. Já se tady ploužím rychlostí 30 km v hodině za kamionem, dodávkou a dvěma auty,“ stěžuje si expert Honza. Jak cesta nakonec dopadla a kdo a za kolik dojel jako první, se můžete podívat na www.autosalon.tv.
Předsezónní ceny v Chorvatsku
Naše cestovatele překvapily, i když byli na místě už 1. května, ceny. Samozřejmě byly jiné, než za jaké pak služby budou čeští turisté nakupovat v hlavní sezóně o prázdninách. Večer v jedné z mnoha restaurací na promenádě městečka Senj rozhodně nevyšel lacino. Jedno vychlazené točené pivo za čtyři eura, tedy skoro 100 korun. Klasické pokrmy v podobě pleskavice vyšly na 12 eur, tedy v přepočtu 300 korun.
Chorvati preferují platby v hotovosti
Bohužel, stále se nedá počítat s tím, že byste v Chorvatsku jako v jiných zemích EU pohodlně zaplatili kartou. Buď ji rovnou neberou, nebo tvrdí, že to aktuálně nejde. Je dobré tedy mít s sebou platební kartu, ale dejte si velký pozor, kde hotovost vybíráte. Motoristický novinář Autosalonu Pepa Vrtal radí jít k bankomatu jen velké banky. „Pokud na bankomatu není název banky a je tam jen napsáno ATM nebo bankomat, tak se mu rozhodně vyhněte. Mají strašné podmínky. Pravidlo je, že čím více bankomatů, tím více můžete prodělat, tak si to pamatujte,“ dodává expert, který používá k platbám kartou Visa zásadně své chytré hodinky.
V dnešní době je tedy platba kartou v zahraničí výhodnou a bezpečnou alternativou i k nákupu měny ve směnárně. Když cestujete do ciziny, můžete si vybrat, zda chcete platit v místní nebo domácí měně. Volba místní měny může znamenat výhodnější směnný kurz.
Konkrétně platby Visa v zahraničí jsou chráněny před podvody stejnými high-tech systémy, jako platby doma. Proto jsou bezpečné bez ohledu na to, kde platíte. Právě používání jednoduchých a pohodlných platebních metod umožňuje cestovat bez zbytečných starostí. A navíc díky široké akceptační síti můžete kartou Visa snadno a pohodlně platit po celém světě ve více než 100 milionech obchodů ve více než 200 zemích a závislých územích – prostě všude tam, kde je zobrazeno logo Visa.
Bezpečnost na prvním místě
Pozor ale, myslete stejně jako experti ještě na jedno pravidlo. V rámci bezpečného cestování myslete na pravidelné přestávky. „I vy byste si měli dělat pauzy po 200 až 250 najetých kilometrech. Je to kvůli bezpečnosti, protože statisticky pojišťovny říkají, že nejvíce nehod se stane na těch posledních úsecích. Unavený člověk se už vidí v těch plavkách u moře, tak to už dojedeme, mámo. A potom najednou řach, a jsme v příkopě,“ varuje expert Autosalonu.