reklama

Azyl vytvořený přírodou: Bezpečný přístav pro ohrožené kajmanské papoušky

V bezpečí azylu mají papoušci šanci nabrat dost sil.

V bujné zeleni Kajmanských ostrovů najdeme stovky jedinců dvou poddruhů Amazoňana kubánského. Jejich počty ale stále klesají. Kvůli stále větší zástavbě přicházejí o přirozený habitat a kromě toho je ohrožují i pytláci, kteří vykrádají jejich hnízda a mláďata pak nelegálně prodávají. Tento druh zde totiž nesmí být držen v zajetí. Dvanáct papoušků se ale nyní nachází v péči Cayman Parrott Sanctuary, kde se zranění, zanedbávaní či opuštění práci připravují na opětovné vypuštění do přírody.

reklama

V bujné zeleni Kajmanských ostrovů najdeme stovky jedinců dvou poddruhů Amazoňana kubánského. Jejich počty ale stále klesají. Kvůli stále větší zástavbě přicházejí o přirozený habitat a kromě toho je ohrožují i pytláci, kteří vykrádají jejich hnízda a mláďata pak nelegálně prodávají. Tento druh zde totiž nesmí být držen v zajetí. Dvanáct papoušků se ale nyní nachází v péči Cayman Parrott Sanctuary, kde se zranění, zanedbávaní či opuštění práci připravují na opětovné vypuštění do přírody.

Velká část papoušků do azylu přichází kvůli zranění po srážce s autem či postřelení.
Velká část papoušků do azylu přichází kvůli zranění po srážce s autem či postřelení.

V říjnu se podařilo vypustit další tři. První dva opatrně prozkoumali otevřená dvířka a po troše přemlouvání vzlétli k nebi. Třetí byl nesmělejší a vyletěl až na druhý den. Zakladatelem azylu je majitel zdejší oblíbené Tukka Restaurant, Ron Hargrave. „Chtěl jsem udělat něco dobrého pro naše kajmanské papoušky. Před několika lety jsem koupil tenhle pozemek a došlo mi, že veškerá fauna i flora na něm je na Kajmanech původní a že ptákům pomůže, když tu najdou většinu své přirozené potravy.

Díky přirozenému přístupu si papoušci uchovávají svou divokost.
Díky přirozenému přístupu si papoušci uchovávají svou divokost.

V současné době se zde nachází dvanáct papoušků. Zranili se po pádu z hnízda, srazilo je auto, nebo „prostě jen potřebovali dobrý vstup do života,“ jak popisuje jejich důvody pro zvýšenou péči Ron. Kromě těchto důvodů často přijímají i postřelené jedince. Díky přirozenému prostředí, které v azylu panuje, jsou jejich šance na návrat mnohem vyšší, než pokud jsou po dobu rehabilitace drženi v klecích a krmeni nepřirozeně. Díky specifické péči v azylu zůstávají dál divokými ptáky.

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Partie

Lékaři: Společnost je slabá, nedokáže čelit výzvám. Přibývá depresí a alkoholismu

Lékaři: Společnost je slabá, nedokáže čelit výzvám. Přibývá depresí a alkoholismu

Podle primáře I. kliniky tuberkulózy a respiračních potíží VFN Praha Jiřího Votruby je současná společnost slabá a nedokáže čelit výzvě jako je koronavirová pandemie. Prohlásil to v nedělním pořadu Partie na CNN Prima NEWS a dodal, že kvůli strachu obézní lidé jen tloustnou. Podle psychiatra a ředitele Národního ústavu duševního zdraví Cyrila Höschla stoupl ve společnosti počet lidí s depresemi, sebevražednými sklony a domácím alkoholismem.

Schyluje se k odvolání Arenbergera? Zeman je na to připraven, Babiš má kam sáhnout
Harry se politoval, že ztratil privilegia. A 16 koupelen je co? vmetla mu spisovatelka
reklama
reklama
Hamáček: Chci svědka, který potvrdí, že jsem měl vyměnit Sputnik za Vrbětice

Partie

Domácí zpravodajství

Safari Park ve Dvoře Králové otevřel své brány. Návštěvníky láká na zvýhodněné vstupné
Děláme všechno pro to, abychom nezabili více lidí, než je nutné, prohlásil Žaloudík
Další články
reklama
reklama