Přibývá hlasů, které volají po zásadních změnách v soudnictví. Nejdříve zaznělo od hnutí Stačilo!, že by soudci neměli být jmenováni bez časového omezení. Nyní by podle někdejší šéfky žalobců Renaty Vesecké kandidující do Poslanecké sněmovny za Motoristy sobě měl být zřízen nezávislý inspekční orgán, který by řešil nekvalitní práci soudců i státních zástupců. Podle prezidenta Soudcovské unie ČR Libora Vávry jde o zajímavou myšlenku. Ale zdůraznil, že takový orgán by musel být stejně nezávislý na výkonné moci, jako jsou soudci samotní.
Soudci jsou dnes jmenováni bez časového omezení. Existuje ale hranice, pracují pouze do 70 let věku. Hrubé porušení povinností soudce řeší kárné řízení. Jeho výsledkem může být kromě důtky nebo snížení platu i odvolání z funkce.
DÁLE ČTĚTE: Omezený mandát soudců? Nebezpečné, říká o návrhu Stačilo! exministr spravedlnosti Pospíšil
Podle bývalé nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké, která do Poslanecké sněmovny kandiduje coby lídryně Motoristů sobě v Královéhradeckém kraji a jejím tématem je i ochrana zvířat, ale není nijak řešena otázka nekvalitní práce soudců.
„A tím nemám na mysli rozdílnost právních názorů, ale situace, kdy opakovaně dochází ke zrušení rozhodnutí, k napravování chyb ze strany soudů vyššího stupně nebo státních zastupitelství, případně ke zproštění viny v trestním řízení, ačkoli k trestnímu stíhání vůbec nemělo dojít,“ uvedla pro CNN Prima NEWS Vesecká a upozornila i na náhrady škod, které v těchto případech platí ministerstvo spravedlnosti.
Už dnes fungují kárná řízení
Měl by proto být podle Vesecké zřízen nový inspekční orgán. „Nikdo za nekvalitně odvedenou práci nenese odpovědnost. O formě této odpovědnosti je třeba vést diskusi. Rozhodně by měl být v rámci ministerstva spravedlnosti zřízen nezávislý inspekční orgán, který by se systematicky zabýval nekvalitní prací soudců a státních zástupců, zejména v souvislosti s rostoucími náhradami škod,“ uvedla dále Vesecká.
Redakce CNN Prima NEWS proto požádala o komentář prezidenta Soudcovské unie ČR Libora Vávru. Ten návrh na nezávislý inspekční orgán při resortu spravedlnosti označil za zajímavou myšlenku. „Zajímavá je už proto, jak nezávislý by ten orgán mohl a musel být, aby mohl rozhodovat o soudním rozhodování. To znamená, že by musel být minimálně tak nezávislý, jako jsou na výkonné moci nezávislí soudci. Ale pak to nebude ta kontrola mocí výkonnou, kterou asi má paní doktorka (Vesecká) na mysli,“ řekl redakci Vávra.
Omezený mandát soudců?
Motoristé sobě nejsou jediná politická strana, z níž zaznívají slova o zásadní změně v soudnictví. Hnutí Stačilo! se vymezuje vůči jmenování soudců bez časového omezení. O svých představách, jak by měla vypadat justice, se na březnové předvolební akci v Nymburku rozpovídala hlavní tvář hnutí – europoslankyně a předsedkyně KSČM Kateřina Konečná. Z publika dostala dotaz, zda chce prosazovat nějakou změnu justice. „Chystáme právo na bezplatné zastupování. A nechceme doživotní nominování soudců. Myslím, že se to Pavlu Blažkovi (ministru spravedlnosti za ODS, pozn. red.) ani soudcům nebude líbit. To bude dobré,“ řekla Konečná s tím, že si představuje mandát soudců na deset let.
Obecně se neomezenost funkčního období považuje za významnou záruku jejich nezávislosti. Vůči návrhu Stačilo! se vymezil exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil, který za TOP 09 kandiduje na kandidátce koalice Spolu do Poslanecké sněmovny.
DÁLE ČTĚTE: Spor SPD a PRO? Zakázali mi kandidaturu, tvrdí Turková. To není naše věc, reagoval Okamura
O tom, jak hnutí Stačilo! uvažuje o změnách v soudnictví, se v rozhovoru pro CNN Prima NEWS zmínila i lídryně středočeské kandidátky hnutí Jana Bobošíková.
„My si myslíme, že soudci by neměli být pod kuratelou nějakého úřadu nebo nějaké moci, která je zbaví jejich funkce, to v žádném případě,“ řekla Bobošíková redakci. „Ale my si myslíme, a inspirovali jsme se v USA a v Japonsku, že soudci by měli ve svých funkcích být potvrzováni nějakým odborným minireferendem. Tím nemluvím o zbavování funkce, ale soudce by si jednou za nějaký čas měl jít pro potvrzení k určité skupině občanů proto, zda má soudit dál. A tam by se vážilo, jak je pilný, kolik případů odmítl, jak zdůvodňuje své rozsudky,“ doplnila s tím, že zda se to takto objeví i v předvolebním programu, neví.
Podle Vávry ze Soudcovské unie tato úprava například v USA vede k tomu, že soudci vedou regulérní volební kampaň. „I z tamní odborné literatury víme, že to nemusí být zrovna ku prospěchu. Protože pak se zvyšuje pravděpodobnost, že budou padat rozhodnutí, která budou mediálně populární,“ řekl Vávra.
ODS: Brzy představíme program
S blížícími se volbami se bude objevovat stále více z politických programů. Uvidí se, zda se soudnictví budou věnovat i další strany. S dotazem, zda bude k soudnictví něco v jejich programu, redakce oslovila předsedu vlády Petra Fialu (ODS), lídra koalice Spolu, která měla resort spravedlnosti v posledních letech na starosti.
„Program na úrovni koalice Spolu finalizujeme tak, abychom jej brzy mohli představit veřejnosti jako plán pro silnou a úspěšnou ČR. Nicméně jedním z významných kroků vlády Petra Fialy byla například redefinice znásilnění nebo už brzy schválená zásadní novela trestního zákoníku,“ uvedl pro CNN Prima NEWS mluvčí ODS Jakub Skyva.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Tour Fialy s Pazderkovou? Premiér je důstojnou náhradou za „tydýta“ Pavláska, glosoval Kolář