SPD láká na pivo za 15 korun a máslo za 39. Populismus v nejčistší formě, varuje expert

SPD bude již tradičně v rámci předvolební kampaně pořádat ve větších městech takzvaný Český jarmark. Na těchto akcích láká na máslo za 39 korun, točené pivo za 15 korun nebo na kilo brambor za osm korun s tím, že má jít o produkty od českých sedláků. Podle odborníků jsou ale ceny naprosto nereálné a jde jen o snahu uplatit voliče. Navíc tvrdí, že SPD lže o tom, že se do Česka dováží máslo z Ukrajiny.

Na kvalitní české potraviny za dostupné ceny láká SPD své příznivce v jarním vydání novin SPD – Na vlastní oči. Tyto potraviny si budou moct nakoupit všichni, kdo dorazí na akci Český jarmark, se kterým strana plánuje od května až do září objet Česko.

DÁLE ČTĚTE: Koalice Spolu má až tři skrytá procenta hlasů. O krizi u ANO nemůže být řeč, popsal šéf STEM

SPD – nově společně se zástupci Svobodných, Trikolory a PRO – na něm chce nabízet kilo brambor či cibule za osm korun, litr mléka za 15,60, kilo mrkve za devět, pivo za 15 korun a kostku másla za 39 korun. Ceny při té příležitosti dává do kontrastu s těmi, které dnes platí lidé na pultech obchodů. A pro zdůraznění nacionalistické noty přidává seznam zemí, odkud Česko potraviny dováží, nicméně ne vždy zcela správně.

V nastavených cenách, za které by se mělo na jarmarku nakupovat, nejsou zahrnuty mzdy či marže obchodníků a podle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) odpovídají základním cenám zemědělských výrobků, tedy těm, za něž je prodávají zemědělci dál ke zpracování. Třeba u brambor je ale cena na jarmarcích SPD vyšší, než je u samotných zemědělců.

„Jarmarky nabízí zboží za ceny českých producentů. Přesně za tyto ceny od nich zboží nakupují nadnárodní řetězce. Produkty prodáváme bez jakékoliv přirážky. Ať zákazníci sami porovnají, s jakou přirážkou zahraniční řetězce české potraviny prodávají jim. Marže jsou nemravné. Češi platí víc, než musí, protože obchodní řetězce ždímají zákazníky i zemědělce. SPD to změní. Český jarmark vrací lidem české potraviny za férové ceny,“ uvedla pro CNN Prima NEWS tisková mluvčí SPD Lenka Čejková s tím, že ve výhodně ceně SPD je zahrnuto i DPH.

Ceny mimo realitu

Podle oslovených odborníků jsou ale ceny, se kterými přichází SPD, naprosto nereálné, často za ně neprodávají ani sami zemědělci a dosažitelné by byly maximálně tehdy, pokud by si je lidé šli sami nakopat na pole.

„Porovnávají neporovnatelné. To, co SPD uvádí, je maximálně cena, na kterou se může člověk dostat, když si přijdete na pole a tam si od farmáře koupíte pytel brambor. Pokud byste chtěli za tuto cenu nakupovat v obchodech, je to naprosto nereálné,“ řekl CNN Prima NEWS Tomáš Maier z České zemědělské univerzity.

V tom s ním souhlasí i další oslovený odborník Petr Havel. „Není to reálný obraz na trhu. Tyto ceny vůbec nejsou realitou a nebudou, ani kdyby SPD byla zvolena. Často i sami zemědělci prodávají potraviny za vyšší než zemědělskou cenu, kterou uvádí ČSÚ. Této ceny byste dosáhli snad jen při nějakém samosběru,“ uvedl pro CNN Prima NEWS agrární analytik Havel.

Třeba brambory pozdní konzumní podle ČSÚ stály v březnu v Česku 6,92 korun za kilo a SPD je bude prodávat za osm korun za kilo, přičemž u obchodníků stojí kilo cca 20 korun. U polotučného mléka cena 15,60 odpovídá ceně z ledna. Na pultech obchodů ho podle ČSÚ koupíte za 24 korun.

Jak je tedy možné, že SPD na jarmarcích takové ceny slibuje? Podle expertů jde o něco jako sponzorský dar od zemědělců a příliš se to neliší od nápadu Andreje Babiše, který rozdával před volbami koblihy zdarma. „Řekl bych, že je to dané osobními vazbami mezi představiteli SPD a konkrétními producenty, protože je pravda, že většina našich velkých zemědělců spíš volí současnou opozici, což znamená ANO a SPD. V tomto směru se jim asi snaží pomoci k zisku politických bodů,“ vysvětluje si cenovou nabídku Havel.

Z marže se platí i pokladní

Nemravné marže, o kterých SPD mluví, jsou podle Havla zavádějící. Lidé si podle něj často neuvědomují, že v maržích jsou zahrnuty náklady na chod obchodu, ale třeba i na mzdy zaměstnanců.

„Rozdíl mezi cenou, za kterou řetězec nakoupí a cenou, za kterou prodává, není jeho zisk. Je to marže, ale to není zisk. V marži jsou obsaženy všechny náklady řetězce, včetně třeba mezd pokladních, které se zvedly za poslední roky dvojnásobně. Zisk na prodeji potravin mají řetězce v průměru čtyři až pět procent, ale marže je třeba 70 procent,“ doplňuje Havel.

„Čas každého z nás a tedy i prodavače je nějak cenný, ekonomie pro to má výraz mzda. A tipnul bych, že mzda prodávajících rekrutujících se z řad sympatizantů nebo rovnou politiků v tomto započítána není. Oni si tu ušlou mzdu pak ale započítají po volbách i s úroky. Prostě na tyhle ceny se nikdo není schopný dlouhodobě dostat. Je to populismus ve své nejčistší formě,“ nešetřil kritikou na adresu SPD Maier.

A zase ta Ukrajina

Agrární odborníci upozorňují i na to, že SPD mylně vyjmenovává země, odkud se k nám potraviny dováží. Konkrétně jde podle nich o máslo, kde SPD uvádí, že – to drahé – se do Česka dováží z Ukrajiny.

„Tvůrce tohoto stupidního letáku by si aspoň mohl zjistit, že za poslední čtvrt století se k nám žádné ukrajinské máslo nedovezlo,“ pustil se do SPD Maier. Potvrzují to data ČSÚ, kdy v roce 2024 skutečně není evidován ani gram másla z Ukrajiny. Nejčastěji se k nám máslo dováží z Polska, poté z Německa, Nizozemska nebo Belgie.

SPD nicméně argumentuje tím, že na území Evropské unie dochází k takzvanému přebalování potravin. „Máme informace od producentů i distributorů, že máslo a další mléčné výrobky se do EU skutečně dovážejí z Ukrajiny, a to často velmi levně. Následně dochází k jejich přebalení – typicky v Polsku – a pod jinou značkou jsou tyto výrobky reexportovány do dalších zemí, včetně České republiky. Oficiální statistiky pak mohou uvádět zemi původu jako Polsko nebo EU, nikoli Ukrajinu, a to i přesto, že surovina pochází právě odtud,“ uvedla na dotaz Čejková.

Podle Havla se skutečně z Ukrajiny potraviny do EU dovážejí a někdy může docházet i k přebalování, což se ale netýká pouze ukrajinských produktů. Na dovoz z Ukrajiny podle něj nicméně existují přísné normy, které Evropská komise nastavila.

„Samozřejmě, že se z Ukrajiny do EU dovážejí nějaké produkty, co se mlékárenských týče, tak je to ale spíše tak, že je na Ukrajinu vyvážíme. Důležité je ale říct, že export potravin z Ukrajiny do EU pravidelně a velmi podrobně monitoruje Eurostat. Už v loňském roce Evropská komise přijala na dovozy z Ukrajiny takzvaný kvótový systém a v okamžiku, kdy by objem zboží nebo příliš nízká cena ohrožovaly evropské zemědělce, tak je součástí dohod, že vývoz z Ukrajiny té konkrétní komodity přestane,“ vysvětluje Havel.

Odborníci se ale snaží na akci SPD hledat i pozitiva a tou je podle nich především snaha upozornit na českou zemědělskou produkci. „Přeci jen bych nalezl malé pozitivum a tím je, že to může pomoct propagaci a odbytu české produkce,“ dodal Havel. Od jakých zemědělců ale výrobky na jarmarku budou, SPD odmítla sdělit.

„Zelenina je z Polabí a Moravy. Mléko od velkého moravského výrobce. Stejně tak maso. Bohužel, výrobce nemůžeme jmenovat, protože jsou pak vystaveni šikaně,“ uvedla Čejková.

Kromě prodeje levných potravin láká SPD na jarmarku i na pivo za 15 korun. Točit by se měl novopacký speciál Espéda. Strana láká také na hudební doprovod, který by měla zajistit kapela Chirurgové z dovozu. Ta měla vzniknout v roce 2024 a podle jména jde o reakci na billboardy SPD z loňského roku, za které aktuálně SPD i šéf strany Tomio Okamura čelí trestnímu stíhání kvůli podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Ceny potravin jako klíč k volebnímu úspěchu? Rozhodujeme se přes žaludek, míní politolog

Tagy:
jídlo pivo Ukrajina Český statistický úřad Evropská unie Tomio Okamura Petr Havel Česko Svoboda a přímá demokracie máslo produkty a služby ekonomika, obchod a finance spotřební zboží