Biden: Zastavme srdcervoucí utrpení Palestinců. Chci příměří v Gaze aspoň na šest týdnů

Americký prezident Joe Biden

Joe Biden chce šestitýdenní příměří v Gaze

Americký prezident Joe Biden řekl, že bez ustání pracuje na dojednání šestitýdenního příměří v Pásmu Gazy, které by zastavilo „srdcervoucí“ utrpení Palestinců. Uvedl to ve svém projevu o stavu unie na půdě Kongresu. Také sdělil, že nařizuje americké armádě misi s cílem vybudovat dočasné přístavní molo u břehů Gazy pro doručování humanitární pomoci.

Takový projekt by podle něj umožnil masivní posílení dodávek pomoci do bojové zóny. Prezident USA také vyzval Izrael, aby „udělal svůj díl“ práce a umožnil větší přísun jídla a dalšího materiálu na palestinské území.

ČTĚTE TAKÉ: Izrael to přehání, řekl Biden. Pak zuřil kvůli slovům o synově smrti a kritice paměti

Washington v posledních dnech ve snaze zmírnit humanitární krizi zahájil letecké dodávky jídla Palestincům. Stavba a zprovoznění dočasného přístavu bude podle zdrojů agentury Reuters trvat několik týdnů. Podrobnosti nejsou zcela jasné, Biden nicméně uvedl, že plán nevyžaduje přítomnost amerických vojáků v Gaze.

„Usilovně pracuji na dosažení okamžitého příměří trvajícího nejméně šest týdnů, které by umožnilo propuštění izraelských rukojmích držených v Pásmu Gazy,“ uvedl šéf Bílého domu ve stejné části projevu. Americký prezident je kvůli agresivnímu počínání Izraele v Gaze pod sílícím tlakem svých stranických kolegů, aby omezil vojenskou podporu židovskému státu. Při jeho projevu některé kongresmanky z progresivního křídla Demokratické strany držely cedulky s nápisy „trvalé příměří hned“ nebo „přestaňte posílat bomby“.

Spojené státy, které jsou spolu s Egyptem a Katarem prostředníkem v jednání o příměří mezi Izraelem a palestinským radikálním hnutím Hamás, usilují o dosažení dohody o příměří už několik týdnů.

Bez výmluv. Okamžitě uzavřete příměří v Pásmu Gazy, vyzvala Izrael viceprezidentka USA

Americká viceprezidentka Kamala Harrisová v neděli otevřeně pokárala Izrael za to, že nedělá dost, aby odvrátil humanitární katastrofu v Pásmu Gazy. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž administrativa Joea Bidena čelí čím dál většímu tlaku, aby zasáhla u svého tradičního spojence, který v Gaze vede válku proti palestinskému hnutí Hamás v odvetě za teroristické útoky z loňského října.

Při prvním a dosud jediném klidu zbraní v listopadu byla propuštěna přibližně polovina ze zhruba 250 lidí, které loni na začátku října odvlekli ozbrojenci Hamásu a jeho spojenců z izraelského území. Při teroristickém útoku zahynulo 1 200 lidí, Izrael v odvetě zahájil ofenzivu v Pásmu Gazy. Bilance palestinských obětí v Pásmu Gazy od té doby překročila hranici 30 000, uvádí palestinské ministerstvo zdravotnictví v Gaze ovládané Hamásem.

Velká část úzkého pobřežního pásu je po pěti měsících bojů mezi izraelskými jednotkami a Hamásem v troskách a humanitární katastrofa na místě se prohlubuje. Organizace OSN v této souvislosti varovaly před hrozícím hladomorem. Podle humanitárních skupin je nyní téměř nemožné dopravit humanitární pomoc na většinu území Pásma Gazy.

Především ochrana civilistů

„Je to srdcervoucí,“ řekl o utrpení lidí v Gaze prezident Biden. „Více než 30 tisíc Palestinců bylo zabito, z nichž většina nepatří k Hamásu. Téměř dva miliony dalších Palestinců čelí bombardování nebo jsou vysídleni,“ dodal.

Zároveň nijak významně nevyostřil svá vyjádření směrem k Izraeli a nepohrozil jeho vládě omezením vojenské podpory. Zopakoval, že Izrael musí dbát na ochranu civilistů a že by se měl přihlásit k dlouhodobému cíli vytvoření palestinského státu. To současná izraelská vláda odmítá.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Trump má jistou podporu bohatých, tvrdí Zaorálek. Svoboda varoval před chybou Haleyové

Tagy: