Biden kritizuje Izrael
Postup Izraele v Pásmu Gazy považuje americký prezident Joe Biden za přehnaný. Uvedl to pro média ve čtvrtek večer místního času (v noci na pátek SEČ) ve Washingtonu. Dal také najevo, že umírání a utrpení nevinných civilistů v Gaze musí skončit a že je pro dlouhodobé přerušení bojů. Agentura Reuters to označuje za dosud nejtvrdší veřejnou kritiku postupu izraelské vlády. Šéf Bílého domu rovněž reagoval na útoky poukazující na jeho špatnou paměť.
„Jsem toho názoru, jak víte, že postup při reakci v Pásmu Gazy byl přehnaný, uvedl Biden na dotaz médií poté, co komentoval ve čtvrtek publikovanou zprávu zvláštního vyšetřovatele Roberta Hura o tom, jak nakládal s tajnými dokumenty.
ČTĚTE TAKÉ: Putin s americkým moderátorem: Rusko na Ukrajině nemůže prohrát. Útok na Polsko vyloučil
Americký prezident také řekl, že opakovaně prosazuje větší humanitární pomoc pro Gazu. „Je tu spousta nevinných lidí, kteří hladoví, spousta nevinných lidí, kteří mají problémy a umírají, a to musí přestat,“ podotkl. Proto také „velmi tvrdě tlačí“ na uzavření dohody o propuštění rukojmích a dosažení dlouhodobého přerušení bojů a do budoucna podporuje i širší regionální dohodu Izraele se Saúdskou Arábií.
Izrael na úzké pobřežní pásmo, v němž na území menším než Praha žije na 2,3 milionu Palestinců, útočí v reakci na teroristický útok Hamásu a dalších ozbrojenců ze 7. října, při němž v Izraeli zemřelo přes 1100 lidí a dalších asi 250 bylo uneseno. V Gaze od té doby zahynulo přes 27.000 lidí a drtivá většina obyvatel musela opustit své domovy.
Biden dal po teroristickém útoku Hamásu opakovaně jasně najevo, že stojí za Izraelem, v poslední době, kdy na něj roste vnitropolitický tlak, jsou ale stále patrnější rozdíly v názorech mezi Washingtonem a Tel Avivem na to, jak boje vést a jak zlepšit humanitární situaci v Gaze.
Izraelská média uvedla, že americký ministr zahraničí Antony Blinken tento týden při návštěvě Izraele dosud nejostřeji kritizoval izraelskou vládu kvůli situaci v pásmu, když mimo jiné za „příliš vysoký označil počet obětí izraelské ofenzivy.
Ostrá reakce kvůli smrti syna
Na tiskové konferenci padla řeč i na jeho paměť, a to v reakci na zprávu zvláštního vyšetřovatele Roberta Hura o tom, jak nakládal s tajnými dokumenty. Hur v ní mimo jiné poznamenal, že Bidenova paměť byla „značně omezená“, když byl dotazován členy jeho týmu.
Jedenaosmdesátiletý prezident si podle něj například nevzpomněl, ve kterém roce začalo a kdy skončilo jeho viceprezidentské období, či ve kterém roce zemřel jeho syn Beau.
Biden to ve vystoupení pro média odmítl a podle agentury AP zvláštního vyšetřovatele „naštvaně kritizoval“ za to, že zpochybňuje jeho vzpomínky na smrt syna. Není prý pravda, že si nepamatuje, kdy zemřel. „Nepotřebuji nikoho, nepotřebuji nikoho, aby mi připomínal, kdy odešel,“ podotkl.
Americký prezident, který opakovaně čelí kritice, že už by kvůli své paměti neměl úřad prezidenta zastávat, také uvedl, že je starší muž a ví, co dělá. „Moje paměť je v pořádku, podívejte se na to, co jsem udělal od té doby, co jsem se stal prezidentem, řekl.
I během poměrně krátkého vystoupení pro média se však Biden dopustil nepřesnosti, když egyptskou hlavu státu Abdala Fattáha Sísího označil za prezidenta Mexika. Podobné chyby se mu stávají opakovaně. Nedávno například zaměnil bývalé německé kancléře Angelu Merkelovou a Helmuta Kohla či francouzského prezidenta Emmanuela Macrona a jednoho z jeho předchůdců Françoise Mitterranda.