Americký prezident Joe Biden oznámil, že udělí milost tisícům Američanů, kteří byli na federální úrovni odsouzeni za „prosté držení marihuany“. Šéf Bílého domu v této souvislosti uvedl, že by „nikdo neměl být ve vězení jen za užívání nebo držení marihuany“ a vyzval guvernéry amerických států, aby jeho příkladu následovali. Podle agentury AP jde o významný krok k dekriminalizaci této drogy, za jejíž držení jsou v USA častěji trestáni černoši.
„Posílání lidí do vězení za držení marihuany zmařilo příliš mnoho životů a lidé skončili ve vězení za jednání, které mnoho států již nezakazuje. Záznamy v trestním rejstříku za držení marihuany také vytvořily zbytečné překážky v zaměstnání, bydlení a vzdělávání,“ uvedl americký prezident. V této souvislosti poznamenal, že ačkoliv lidé jiné barvy pleti než bílé užívají marihuanu v podobné míře jako běloši, jsou to právě menšiny, které jsou za držení marihuany mnohem častěji stíhány a zatýkány. „Je čas, abychom tyto křivdy napravili,“ poznamenal.
Americký prezident zdůraznil, že za držení marihuany by stejně jako ve federálních věznicích neměli lidé končit ani ve věznicích jednotlivých států. Vyzval proto guvernéry, aby jeho krok následovali. Podle Bílého domu není ve federálních věznicích nikdo, kdo by byl odsouzen za pouhé držení marihuany. Milost však podle Bidena může ulevit tisícům lidí od „vedlejších účinků“ jejich předchozího odsouzení.
Prezident také žádá federální činitele, aby zahájili revizi způsobu, jakým je marihuana klasifikována podle federálních zákonů. Šéf Bílého domu v prohlášení připomenul, že podle federálního zákona je marihuana zařazena mezi nejnebezpečnější drogy spolu s LSD a heroinem, přičemž fentanyl a metamfetamin, které pohánějí „epidemii předávkování“ v USA, jsou zařazeny do méně závažné kategorie.
V závěru prezident poznamenal, že by i s nynější změnou pravidel ohledně držení marihuany měla zůstat v platnosti „důležitá omezení, která se týkají jejího pašování, propagování a prodeje nezletilým“.
Bidenův krok přivítali představitelé nevládních organizací, aktivisté za rovnoprávnost, demokratičtí politici a také běžní Bidenovi voliči. „Trvalo to neuvěřitelně dlouho,“ řekla šéfka organizace Drug Policy Alliance, která se věnuje drogové politice, Kassandra Frederiqueová. Podle ní neexistuje pádný důvod, aby Američané měli záznam v trestním rejstříku za něco, co už je legální nebo není trestným činem v řadě států. Podle odhadů nevládních organizací bylo od roku 1965 odsouzeno za trestné činy související s marihuanou 29 milionů Američanů.