Joem Bidenem založená charitativní organizace, zaměřující se na boj proti rakovině, měla za dva roky fungování vynaložit většinu získaných prostředků v řádech milionů dolarů na platy. Žádné finance přitom podle webu Fox Business nešly na výzkum či vývoj. Její ředitel Gregory Simon, bývalý Bidenův spolupracovník a ex-funkcionář farmaceutické firmy Pfizer, si jen v roce 2018 přišel v přepočtu na téměř 10 milionů korun.
Charitativní organizaci The Biden Cancer Initiative založil Joe Biden coby tehdejší viceprezident Baracka Obamy se svou ženou Jill v roce 2017 s cílem „vyvinout a podpořit implementaci řešení pro urychlení pokroku v prevenci, detekci, diagnostice, výzkumu a péči“ v oblasti boje proti rakovině.
Organizace v prvních dvou letech s podivem neposkytla žádné granty a veškeré její výdaje šly výhradně na platy jejích „zaměstnanců“, často z řad bývalých Bidenových spolupracovníků z Washingtonu DC.
Za fiskální roky 2017 a 2018 měla charita obdržet příspěvky ve výši 4 809 619 dolarů (107,7 milionu korun). Z těchto příspěvků vynaložila na „výplatní pásky“ 3 030 301 dolarů (69,9 milionu korun). Vyplývá to ze záznamů amerického federálního finančního úřadu IRS (Internal Revenue Service).
Hlavním cílem organizace prý nebylo rozdávání grantů
Prezident organizace Gregory Simon si měl podle jejích nejnovějších daňových přiznání jen ve fiskálním roce 2018 (od 1. července 2018 do 30. června 2019) přijít na 429 850 dolarů, v přepočtu 9,6 milionu korun.
Gregory Simon, dříve působil jako senior viceprezident se zaměřením na pacienty ve farmaceutické společnosti Pfizer, který minulý týden oznámila více než devadesátiprocentní úspěšnost své testované vakcíny proti koronaviru.
Podle Fox je dlouholetým lobbistou ve zdravotnictví, který za Obamovy administrativy vedl pracovní skupinu Bílého domu pro problematiku rakoviny. Podle zveřejněných daňových záznamů se jeho výdělek oproti roku 2017, tedy než se stal prezidentem Bidenem založené organizace, téměř zdvojnásobil.
Gregory Simon dříve uvedl, že hlavním cílem charitativní organizace nebylo rozdávání grantů, ale hledání způsobů jak urychlit léčbu pro všechny bez ohledu na jejich ekonomické nebo kulturní zázemí.
Charitativní organizace po dvou letech pozastavila činnost
Joe Biden vedl pracovní skupinu zamřenou na problematiku rakoviny poté, co jeho syn Beau zemřel na mozkový tumor v roce 2015. Po odchodu z úřadu své úsilí přesunul do organizace Biden Cancer initiative, která měla podle tiskového prohlášení z roku 2017 pokračovat ve snahách o urgentní řešení léčby rakoviny.
Ani ne po dvou letech tato charitativní organizace pozastavila svou činnost, když se Joe Biden rozhodl kandidovat na prezidenta USA. Ačkoliv je organizace stále oficiálně aktivní, Gregory Simon v jednom z rozhovorů z loňského roku uvedl, že bez Bidenů v čele charita ztratila svůj břit. „Snažili jsme se o výkon, ale bylo stále těžší získávat potřebnou hnací sílu k dokončení naší mise,“ uvedl pro agenturu AP.
Redakci Fox Business se nepodařilo získat současné vyjádření Gregory Simona ani Joe Bidena.