reklama

BIS varuje před špiony z Ruska a Číny. Kupa bezcenných papírů, reagoval Ovčáček

Především ruským a čínským špionům na našem území se věnuje v úterý zveřejněná zpráva Bezpečnostní informační služby (BIS). Omezení ruských zpravodajců na našem území podle ní brání velikost diplomatické mise a čínští špioni zase využívají otevřenost Česka ke svým investicím. Mimo to se výroční zpráva věnuje také nebezpečí terorismu.

reklama

Zpravodajská služba má informace o smrti pátého člověka z Česka na Blízkém východě, jak uvedla ve výroční zprávě. „BIS získala v roce 2019 informaci o tom, že jeden z dobrovolníků, který odjel bojovat na Blízký východ, nejspíš zemřel. Na místě zůstává už jen pár jednotlivců. Jejich návrat do Česka je nežádoucí,“ uvedl mluvčí tajné služby Ladislav Šticha.

Bezpečnostní analytik vysvětlil, proč se zpravodajská služba případného návratu těchto lidí obává. „BIS ale vyjadřuje také obavy, že pokud by se někdo vrátil, sehrály by roli radikalizačního faktoru v části české muslimské komunity. Je nutné bedlivě sledovat, zda se tito lidé nevrací a nemobilizují další lidi, aby odjeli také bojovat, nebo ještě hůř, aby provedli teroristické útoky na našem území,“ řekl bezpečnostní expert Miroslav Mareš.

Výroční zpráva BIS se věnuje působení čínské zpravodajské služby. Podle BIS vloni při své činnosti využívaly tradiční krytí jako diplomaté, novináři či akademici. „Jejich zájem cílil na široké spektrum oborů, ať se jednalo o technologická témata, vojenství, bezpečnost, infrastrukturní projekty, zdravotnictví, ekonomiku, životní prostředí, nebo témata mezinárodní i domácí politiky,“ píše se ve zprávě.

Mnoho ruských diplomatů pro jejich službu pracuje

Podle zpravodajské služby intenzita čínských zpravodajských aktivit v Česku nezaostává za těmi ruskými. „Na rozdíl od Ruské federace oni nepotřebují přes Českou republiku demontovat alianci nebo sabotovat Evropskou unii. Jim jde spíš o byznysovou záležitost,“ řekl bezpečnostní expert Andor Šándor.

„Počet ruských diplomatů, z nichž část pracuje pro ruské zpravodajské služby, je stále příliš vysoký. Bohužel, eliminovat se příliš nedá,“ sdělil Šticha. „Ruské zpravodajské služby udržují v českém prostředí rozsáhlou agenturu. Dokonce se spekuluje, že ruští agenti jsou nasazováni v okolních zemích. Mezi diplomaty se mohou ukrývat agenti ruských tajných služeb,“ řekl Mareš.

Kupa bezcenných papírů

Výroční zpráva BIS za rok 2019 má 24 stránek. Na informace ve zprávě na svých webových stránkách a na Twitteru nereagovalo ruské ani čínské velvyslanectví v Praze. Reagovali ale čeští politici. Opozice BIS oceňuje. Podle nich svou práci dobře odvádí i pod tlakem Pražského hradu. Prezident Miloš Zeman totiž službu dlouhodobě kritizuje.

Mluvčí prezidenta Miloše Zemana CNN Prima NEWS zaslal vyjádření, ve kterém uvedl, že výroční zpráva je kupa bezcenných papírů. „Prezident republiky se obřadných úklon některých politiků před kupou bezcenného papíru nehodlá účastnit,“ napsal mluvčí Jiří Ovčáček.

Podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) vláda zprávy tajných služeb bere dostatečně na vědomí. „My pečlivě sledujeme zprávy služeb o případných krocích a vlivu ze zahraničí. Věci jsou zohledňovány v celé řadě strategických dokumentů,“ sdělil Hamáček.

Opozice práci BIS chválí

„Opakovaně oceňuji, že Bezpečnostní informační služba České republiky pod vedením jejího ředitele i v těžké době a pod tlakem prezidenta se nebojí věci pojmenovat pravým jménem. I veřejná část výroční zprávy je jasná a definuje rizika, která ČR hrozí,“ řekl předseda STAN Vít Rakušan. „Myslím, že si zaslouží naši podporu, protože čelí nebývalým útokům,“ řekla šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Závěry BIS je podle ní třeba brát vážně.

Zpravodajská služba varuje před rizikem zneužití velkých státních zakázek ve prospěch firem či států. Konkrétní projekty tajná služba ve své výroční zprávě za minulý rok neuvádí.

Tagy:
terorismus Jiří Ovčáček zpravodajské služby výroční zpráva BIS Michal Koudelka Bezpečnostní informační služba
Dlouho tu nebudete, vzkázal gayům a lesbám Pollert. To jste lékař? podivil se Kalousek
Lidé

Dlouho tu nebudete, vzkázal gayům a lesbám Pollert. To jste lékař? podivil se Kalousek

„Nebojme se LGBT a buďme na ně milosrdní. Vždyť je to slepá vývojová větev, dlouho tu nebudou a navíc zachraňují planetu od přemnožení primátů,“ napsal na Twitteru lékař a bývalý olympionik Lukáš Pollert. Jeho prohlášení vzápětí vyprovokovalo k reakci hned několik veřejně známých osobností. „Proč máte potřebu ponižovat lidi, kteří vám nic neudělali a neohrožují vás?“ vytkl mu například bývalý předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Zemřela ikonická postava z filmu Rafťáci. Svou dceru přežila o deset let

Ve filmu Rafťáci se Olga Schmidtová představila v roli zapomnětlivé babičky, která svému „vnukovi“ neustále dávala rybí tuk. Diváci si jí však mohli všimnout i ve snímcích, které režíroval Zdeněk Troška: v trilogii Slunce seno... či v komedii Babovřesky. Herečka zemřela již koncem června ve věku 95 let, o jejím skonu se však veřejnost dozvěděla až nyní.

Meghan žádá po lidech 40 minut času. Narozeninové video jí kazil žonglující Harry

Vévodkyně ze Sussexu Meghan Markleová ve středu oslavila 40. narozeniny. Ve videu, které odpoledne sdílela na internetových stránkách své charitativní organizace Archewell, oznámila novou iniciativu na pomoc ženám při návratu do práce. Kampaně se zúčastní i známé osobnosti. Příspěvek Meghan je plný smíchu a okořeněný vystoupením jejího manžela Harryho. Vévodkyně se veřejně prezentovala poprvé od narození dcery Lilibet.

Život s lupénkou je jako na houpačce. Chvilky úlevy střídá bolest a úporné svědění

S lupénkou se 66letý Václav potýká od svých 23 let. Přestože ho tato autoimunitní nemoc nikdy neohrožovala na životě, dokázala mu velmi znepříjemnit život. Lupénka neboli psoriáza je nemoc, která je nejen viditelná na pohled a pacienti často trpí po psychické stránce, ale také je bolestivá a omezující. Naštěstí už existuje biologická léčba, díky které se po mnoha letech cítí lépe.

Bratislavu čekají další protesty proti opatřením. Kotleba chce blokádu hlavního města

Uplynulý týden zažilo slovenské hlavní město Bratislava demonstrace odpůrců očkování a protikoronavirových opatření. Ti se mnohdy dostali do křížku nejen s policií, ale i s běžnými kolemjdoucími. Nyní dojde na druhé kolo protestů. Do Bratislavy mají na čtvrtek a pátek zamířit stovky nespokojenců. Kontroverzní předseda krajně pravicové Lidové strany Naše Slovensko Marian Kotleba dokonce hovoří o tom, že s demonstranty provede blokádu Bratislavy.

reklama

Domácí zpravodajství

Nové seriály i programové schéma. Prima odstartovala Hvězdnou sezónu ve velkém stylu

Skupina Prima si pro letošní podzim přichystala opravdu hvězdný program. Novinkou mezi seriály je 1. MISE, která představí výcvik dvanácti mladých lékařů určených pro nasazení do prestižního mezinárodního oddílu. Další nový počin je komediální krimiseriál Dvojka na zabití, neméně atraktivní bude i vesnická romance Hvězdy nad hlavou. Sezónu zahájila ve velkém stylu speciální tiskovou konferencí.

Babiš v Babišově: Mobilní očkování v pohraničí potvrdilo registrační chaos i nezájem Romů

Vítkov je zapadlé šestitisícové městečko u vojenského prostoru Libavá, kde voliči milují Andreje Babiše, loni v krajských volbách tady hnutí ANO získalo 37 procent hlasů. Ve středu do Vítkova zavítal mobilní očkovací tým a s ním i ministerský předseda. K avizované propagaci vakcinace mezi Romy nedošlo, akce navíc ukázala na byrokratický chaos spojený s očkováním.

reklama