reklama

Bitcoinové půlení je tady. Kam se vydá cena kryptoměny?

V úterý 12. května nastává pro fanoušky digitálních měn velký den. Nejstarší kryptoměnu Bitcoin čeká potřetí v historii takzvané půlení. Investoři k této události vzhlížejí s nadějí, že se hodnota této virtuální mince nadechne k masivnímu růstu a překoná dosavadní rekordy z přelomu let 2017 a 2018.

reklama

Cena nejstarší virtuální měny Bitcoin opsala během posledních dvou týdnů pomyslnou kružnici. Počátkem května ji bylo možné pořídit zhruba za 8 700 dolarů, na Den vítězství prolomila desetitisícovou hranici, aby se v průběhu dalšího obchodování vrátila zpět pod devět tisíc. Tento vývoj značí nebývalou nervozitu před tolik očekávanou událostí, kterou je takzvané půlení.

O co jde? Bitcoin se těží v blocích. Za každý blok získá těžař odměnu, která se postupem času skokově snižovala. Když se Bitcoin v roce 2008 objevil, za jeden blok následovala odměna ve výši padesáti Bitcoinů. Aby však nedocházelo k devalvaci této virtuální měny, stanovil její autor vystupující pod pseudonymem Satoshi Nakamoto, že po každých 210 tisících vytěžených blocích se odměna za jeden blok sníží na polovinu. Proto je řeč o půlení, k němuž dochází přibližně jednou za čtyři roky.

Většina je vytěžena

Po prvním půlení v roce 2012 došlo tedy k poklesu odměny za vytěžený blok na 25 Bitcoinů, v roce 2016 na 12,5 a 12. května 2020 získá úspěšný těžař jen 6,25 Bitconů za jeden blok. Pokud by k půlení nedocházelo, byly by už dnes nejspíš téměř všechny Bitcoiny vytěženy. Nakamoto totiž stanovil jejich maximální počet, který se dá vytěžit. A to 21 milionů. K dnešnímu dni se na trh dostalo asi 85 procent této fixní bitcoinové zásoby.

Jak už bylo řečeno, půlení je jakási ochrana proti devalvaci Bitcoinu, jelikož se díky němu každé čtyři roky sníží tempo růstu nabídky Bitcoinů na trhu na polovinu. Teoreticky by to mělo znamenat, že po každém půlení dojde ke skokovému zdražení digitální měny. Fungovat by to mělo na stejných principech jako utváření ceny na kterémkoli jiném trhu. Jestliže tedy dojde ke snížení tempa růstu nabídky, pak by za jinak stejných okolností měl následovat růst tržní ceny.

Jenže pohyby samotné nabídky ještě nemusí vést i k pohybu cenovému. Záleží také na tom, co se děje s poptávkou. „Bitcoin má stabilní a dobře předvídatelnou nabídku, prostě víme, kolik digitálních jednotek existuje. Cenu tedy určuje poptávka,“ řekl CNN Prima NEWS Dominik Stroukal, hlavní ekonom finanční skupiny Roklen.

Poptávka po Bitconu je podložena dvěma stěžejními motivy – lidé kryptoměnu využívají k placení za zboží a služby, jiní Bitcoin chápou jako investiční aktivum. Velikost prvního transakčního typu poptávky závisí přímo úměrně na možnostech Bitcoinem platit. Dá se předpokládat, že ty se budou stále rozšiřovat. „Bitcoin ale zatím nelze považovat za peníze. Má však všechny dobré předpoklady, aby se jimi jednou stal. Nelze ale čekat, že to přijde během krátké doby,“ upozorňuje Stroukal s tím, že ještě nějaký čas bude dominovat spíše druhý typ poptávky.

Sto procent za rok

Hlavní ekonom finanční skupiny Roklen chápe Bitcoin jako příležitost ke zhodnocení úspor. Někdo dokonce hovoří o Bitcoinu jako o digitálním zlatu, což může být obzvláště atraktivní představa právě teď, kdy významné centrální banky demonstrují připravenost pumpovat do koronavirem poškozených ekonomik biliony dolarů a eur. „Bitcoin se ale zatím digitálním zlatem nestal. Neukázalo se, že by v hospodářských propadech začal posilovat a šel proti hospodářskému cyklu. S každou další krizí tomu bude blíž, ale je to pomalý proces budování důvěry. Nelze čekat zázraky. Zlatu to trvalo tisíce let,“ dodal Dominik Stroukal.

Kam se tedy kurs Bitcoinu po historicky třetím půlení vydá? „Nespoléhejme se na to, že cena bitcoinu musí opět růst jen proto, že nastalo půlení. Pokud tento týden dojde k rapidnějšímu růstu ceny Bitcoinu, bude to hlavně tím, že do něj naskakují opět hejlové, tedy nepříliš zkušení investoři, kteří kupují to, o čem se právě píše v médiích,“ řekl CNN Prima NEWS Lukáš Kovanda, hlavní ekonom společnosti Czech Fund. O půlení se totiž ví už dost dlouho, a tak ho zkušení investoři do ceny digitální měny již nejspíše započítali.

Důležitější podle Kovandy bude dlouhodobý vývoj než to, jak se cena Bitcoinu vyvine bezprostředně po půlení. „Dlouhodobý citelný vzestup ceny Bitcoinu a některých dalších kryptoměn je nyní ještě pravděpodobnější než v uplynulých letech. A to Bitcoin loni zhodnotil o bezmála sto procent a letos od začátku roku zhruba o třetinu,“ dodal. A co předpovědi, které věští Bitcoinu hodnotu až kolem 500 tisíc dolarů? „Dlouhodobě to možné je, za předpokladu, že se rozšíří podobně jako Facebook a bude mít třeba dvě miliardy uživatelů,“ myslí si Kovanda. Podle Dominika Stroukala ale takové předpovědi stojí na vodě. „Bitcoin může stejně dobře vystřelit na 500 000, jako spadnout na 500. Lidé většinou ale zjevně očekávají, že v blízké budoucnosti bude cena zhruba taková, jaká je. Jinak už by dávno nakupovali s vidinou budoucích zisků a s tím by rostla cena,“ uzavřel hlavní ekonom skupiny Roklen.

Tagy:

Hlavní zprávy

Očkovat proti covidu a chřipce současně? Univerzální vakcína se testuje, říká Prymula
Koronavirus

Očkovat proti covidu a chřipce současně? Univerzální vakcína se testuje, říká Prymula

Chřipka letos připravuje nebývale silný úder. Tvrdí to někteří odborníci a stejně jako u covidu nabádají k očkování. Klidně obě vakcíny najednou. Jenže nechat si současně aplikovat vakcínu proti covidu a chřipce může podle některých praktiků pro organismus znamenat pořádnou zátěž a pacientům tak doporučují alespoň dvoutýdenní odstup. Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) ve vysílání CNN Prima NEWS sdělil, že se nyní testuje univerzální vakcína.

Energie bude jenom zdražovat. Každý týden budeme překvapeni něčím jiným, říká novinář
360°

Energie bude jenom zdražovat. Každý týden budeme překvapeni něčím jiným, říká novinář

Ceny energií se drží na rekordních částkách. Podle novináře týdeníku Hrot Pavla Párala však Češi nemají čekat zlevňování, ba naopak. „Na strach z toho, že Čechy zdražování zasáhne, je pozdě. Bát se měli před třemi lety, kdy se řešily emisní limity a uhlíková neutralita. Tehdy byly překročeny hranice. Nyní jede samospád a každý týden budeme překvapeni něčím jiným,“ podotkl v pořadu 360°.

Politická debata s Hamáčkem, Vondráčkem, Ondráčkem i Okamurou. Jak chtějí řešit migraci?

CNN Prima NEWS ve středu od 20:15 odvysílá další ze série předvolebních debat Speciál 360°: Hlas lidu. Před publikem se v sále střetne čtveřice zástupců politických subjektů kandidujících ve sněmovních volbách. Ve dvouhodinové debatě budou tentokrát diskutovány zejména otázky bezpečnosti a migrace. Do předvolebního pořadu byli pozváni politici z řad ANO, SPD, KSČM a ČSSD.

reklama

Domácí zpravodajství

Babiš, Fiala i Rakušan. Političtí lídři se utkají ve velké superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších český stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama