Ukrajinští velitelé se hádají. Rusové změnili taktiku a táhnou na Charkov, píše list

Ukrajinské úřady evakuují občany v Charkovské oblasti. Důvodem je postup ruské armády k druhému největšímu městu Ukrajiny. Podle listu The New York Times jí stačí dobýt vesničku Lypci a dostane se na dostřel od Charkova. Analýza rovněž popisuje ruskou taktiku a neshody v řadách ukrajinských velitelů.

Americká munice z nově schváleného balíčku pro Ukrajinu se už sice pomalu dostává na frontu, momentum války se ale prozatím nijak nemění. Rusové mají otěže ve svých rukou a postupují ve směru od Avdijivky a nově také v Charkovské oblasti.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Rusové slaví u Charkova úspěchy, přiznává Kyjev. Za masivní útok platí velkými ztrátami, tvrdí

Přitom právě kolem Charkova provedli Ukrajinci na podzim roku 2022 bleskový výpad, kterým Rusy zahnali od města pryč. Po dvou letech se teď válka k Charkovu vrací. Lidé postupně z ohrožených oblastí kolem města utíkají, úřady musely v neděli evakuovat tisíce lidí. Informoval o tom list The New York Times, podle kterého to nemusí trvat dlouho a ruská děla budou moci opět bombardovat Charkov.

„Dobytím Lypce by se Rusové dostali na dostřel od Charkova, více než milionové metropole, která se právě snažila vrátit k životu. To je pro Ukrajince ošklivé déjà vu,“ uvádí analýza.

Podle vojenských expertů je cílem Rusů útočit v různých sektorech fronty a rozmělnit tím ukrajinskou obranu.

„Rusové, stejně jako řada analytiků, pochopili, že hlavní nevýhodou, kterou Ukrajina v současnosti trpí, jsou lidské zdroje,“ uvedl Franz-Stefan Gady, vojenský analytik z Vídně. „Ztenčením frontové linie se zvyšují šance na průlom,“ dodal.

Intenzivní bombardování a ostřelování Charkova by pak údajně znamenalo velký šok nejen pro obranu, ale také pro ukrajinskou morálku.

Kritika vlastních kolegů

Ta ostatně není nejlepší ani v současnosti. Jeden z ukrajinských velitelů se dokonce veřejně rozohnil nad tím, že velení na místech, kde se čekal ruský tlak, nevybudovalo obranná opevnění.

EXKLUZIVNĚ: Nejsem zrádce. Jen nechci umřít, tak prosté to je, říká Ukrajinec žijící na Bali

Zatímco ukrajinští vojáci zažívají na frontě peklo, Danylo sleduje veškeré dění zdálky na Bali a – jak sám přiznává – se špetkou studu. Do války se nehrne, život má jinde a Ukrajině se snaží pomáhat jinak. I když se ani to mnohdy nesetká s pochopením. „Nejsem zrádce – neutekl jsem. Nechci umřít. Je to sobecké, ale tak prosté,“ svěřil se reportérovi CNN Prima NEWS, se kterým se sešel přímo v indonéském dovolenkovém ráji.

„První linie opevnění a minových polí prostě neexistovala,“ napsal na Facebooku velitel průzkumu Denys Jaroslavskij. „Nepřítel volně vstoupil do šedé zóny, přes hraniční čáru, která v zásadě neměla být šedá!“ rozčílil se. Šedou zónou se rozumí území mezi ruskou a ukrajinskou frontovou linií, které neovládá ani jedna strana.

Jiní ukrajinští představitelé ale popřeli, že by obranné síly nebyly připravené, a tvrdí, že zprávy, které to naznačují, jsou naprostou dezinformací ve prospěch Ruska. Ukrajinská armáda nicméně podle médií vyměnila velitele v Charkovské oblasti, kde ruská armáda v pátek zahájila novou ofenzivu a obsadila některé obce.

Americká CNN už dříve spekulovala o tom, že ruská armáda bude chtít provést silný koordinovaný útok na Charkov, a to i s využitím pěchoty.

„Rusko chce vytvořit vojenské uskupení o 60 až 100 tisících mužích, které by zaútočilo na Charkov. Nyní odhadujeme, že se blíží k počtu 50 tisíc,“ sdělil pro CNN vojenský analytik z Institutu pro studium války (ISW) George Barros. Toto uskupení nese jednoduchý název „Sever“.

CNN s odkazem na své zdroje z ukrajinské armády dodává, že sami ukrajinští vojáci se nové ruské ofenzivy obávají. Stěžují si nejen na nedostatek zbraní a munice, ale také lidí. Bránit se tak musí jen v omezeném počtu. Ukrajina se snaží doplnit stavy prostřednictvím mobilizace mladších rekrutů a také potenciálním nasazením vězňů.

VIDEO: Ukrajinci prchají před mobilizací

Tagy: