Slevová akce Black Friday je každoročně rájem pro podvodníky, kteří provozují klamavé a rizikové e-shopy. Česká obchodní inspekce (ČOI) zveřejňuje jejich seznam na svém webu. Potenciální zákazníky tak varuje před nákupem z pochybných internetových obchodů. Zároveň radí, na co si dát při nakupování on-line pozor.
Black Friday letos oficiálně připadá na pátek 29. listopadu. Řada obchodníků však výprodeje nabízí i celý měsíc. Zákazníci by se tak měli mít na pozoru, a to hlavně před nákupy v neznámých rizikových e-shopech. Seznam ČOI už jich totiž čítá na tisíce. Jen tento týden jich na něm přibylo dalších pět.
ČTĚTE TAKÉ: Důsledek prudké inflace. Češi se bojí zdražování a šetří nejvíce za poslední roky
E-shopy podvodníkům nahrávají. Lze je totiž zřídit během chvilky, často i zcela anonymně, a mohou na zákazníky cílit odkudkoliv na světě. Inspekce proto zveřejnila rady, jak na rizikové internetové obchody vyzrát. Obezřetnost na straně spotřebitele je totiž zásadní, upřesňuje ČOI.
Recenze
Základem při ověřování e-shopů je zjistit, jak byli spokojeni předchozí zákazníci, uvádí ČOI. Stačí zadat název společnosti do vyhledávače. Tento zdánlivě jednoduchý postup však skrývá mnohá úskalí.
Zákazník se nesmí nechat zviklat recenzemi přímo na webech společnosti, u které nakupují. Ty jsou totiž často vylhané. Lepší je upřednostnit hodnocení z nezávislých webových služeb. Nestačí navíc zpozornět jenom když jsou recenze negativní. Horší totiž bývá, když nejsou žádné.
Podezřelý provozovatel
Nakupující by si měl také vždy posvítit na to, zda se na e-shopu dají dohledat informace o jeho provozovateli. Pokud má sebemenší pochybnosti, měl by si údaje ověřit v obchodním rejstříku. Lze to udělat i on-line. U zahraničních e-shopů je ověřování složitější, snad s výjimkou členských států Evropské unie, jejichž rejstříky jsou také k dispozici on-line.
Zákazníci by však měli při prohlížení webu zpozornět u jakýchkoli náznaků, které působí amatérsky. Podvod může prozradit neprofesionální vzhled webu, pravopisné chyby nebo e-mailové adresy, které byly založeny na bezplatných serverech (např. seznam.cz nebo gmail.com).
Pro obchodníky by vždy mělo být samozřejmostí i zveřejnění obchodních podmínek. Návštěvník webu by se k nim měl snadno dostat. Zároveň by měly být podmínky jasně formulované a bez kliček.
Vodítkem k odhalení falešného e-shopu může být také doména, a to zejména ta, která je registrována teprve krátce. Také to lze u českých i zahraničních domén snadno ověřit pomocí on-line dostupného registru.
Podvodné e-shopy rovněž často lákají zákazníky na velmi nízké ceny zboží.
Platba předem
Při představě, že bychom na ulici zaplatili neznámému člověku za příslib, že nám věc dodá v budoucnu, by si obvykle mnozí jenom klepali na čelo. Přesto je to na internetu běžná praxe. V pořádku je to však pouze v případě, platíme-li důvěryhodnému obchodníkovi, zmiňuje ČOI.
Především je nutné chránit údaje o své platební kartě. Ideální je využívat k platbě kartou prostředí zprostředkovatelů plateb, jako například GoPay. Podezřelé je, pokud obchodník požaduje zadání údajů z karty v prostředí e-shopu. Inspekce varuje také před požadavkem na platbu prostřednictvím systému Western Union. Co se týče bankovních převodů, varuje ČOI před zasíláním peněz na účty soukromých osob.
Jak se bránit?
Pokud se zákazník přece jen stane obětí podvodného e-shopu, šance na navrácení peněz je bohužel velmi nízká, uvádí ČOI. Naděje však umírá poslední, tím spíše v případě plateb kartou. Banky totiž poskytují možnost využití takzvaného chargebacku. Podvedení lidé mohou svou banku požádat o převedení peněz zpět na svůj účet, pokud zboží neobdrželi ve stanovené lhůtě nebo pokud zakoupené zboží výrazně neodpovídá popisu.
Spotřebitel nicméně na provedení chargebacku nemá vůči své bance právní nárok, záleží tak pouze na vstřícnosti dané banky, upozorňuje ČOI.
Pokud má zákazník podezření, že nakoupil na pochybném internetovém obchodu, který se zatím nenachází na seznamu rizikových e-shopů, měl by to ČOI neprodleně hlásit na adresu podatelna@coi.cz.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Od výhodných půjček k exekucím a vymahačům. Odborníci varují před Vánocemi na dluh