Pozor na dárky před svátky
Češi by si měli dát před Vánoci velký pozor na půjčky. Právě v tomto období roku se totiž o ně pravidelně zvyšuje zájem. Hlavně kvůli tomu, že si někteří lidé chtějí tímto způsobem obstarat dostatek peněz na dárky. Obchody navíc v poslední době přicházejí s velkými finančními lákadly, jak zboží nakupovat například na splátky. Odborníci ale před takovým chováním varují a od podobných kroků odrazují.
Předvánoční čas je spojený se snahou obchodníků donutit spotřebitele k nákupům. Zejména v nákupních centrech se nelze vyhnout vánoční reklamě, která na návštěvníky vyskakuje téměř z každé výlohy. Řada lidí ale na nákup dárků pro všechny blízké nemá dostatek peněz, a tak si je půjčuje. Jenže vánoční půjčky nemusejí být vůbec výhodné a lidé mohou mít následně s jejich splacením potíže.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Hádka ve studiu o důchodech. ANO nedalo lidem nic, řekl Výborný. Havlíček ho obvinil ze lži
Podle ředitele Sdružení českých spotřebitelů Viktora Vodičky roste zejména před Vánoci zájem o půjčky. „Důvod je jasný. Přicházejí svátky a lidé řeší peníze na obdarování svých blízkých. V této době navíc přichází například vyúčtování dodávek energií. V tuto chvíli je tedy nedostatek peněz aktuální pro řadu lidí,“ řekl pro CNN Prima NEWS Vodička.
Průvan v peněženkách Čechů: Předčasné splacení půjčky se prodraží, spouští se nové podmínky
Od září začne platit pro hypotéky a úvěry novinka, která může řadu lidí stát i vyšší desítky tisíc korun. Pokud se rozhodnou předčasně splatit půjčku, bude nutné na základě loni schváleného zákona o spotřebitelském úvěru počítat se sankcí od banky. Dobrou zprávou ale je, že existují výjimky.
Ten také připomíná, že bychom měli dopředu zvážit, zda je půjčka nejvhodnější variantou. „Pokud je potřeba si půjčku vzít, tak velmi s rozmyslem. Rozhodně se nezadlužujte bezhlavě. Radost z dárku může být krátkodobá a problémy dlouhodobé. Je potřeba se podívat na podmínky a zvážit svou a rodinnou situaci,“ dodal Vodička.
Zájem o půjčky roste zejména v listopadu a prosinci. Podle zjištění České bankovní asociace z roku 2022 přitom zvažovala půjčku na Vánoce tři procenta dotázaných Čechů. V minulosti to byl přitom i každý desátý.
I když podle této statistiky počet žadatelů o úvěry klesá, stále se může jednat o velký problém. Pokud totiž někdo nemá na splácení úvěru dostatek peněz, jeho život se může do budoucna velmi prodražit. Varuje před tím například spotřebitelská organizace dTest. „Ve chvíli, kdy spotřebitel nedisponuje dostatkem peněz ani na úhradu splátky, mu může vzniknout povinnost zaplatit navíc ještě smluvní pokutu, úroky z prodlení či náklady na výzvu k zaplacení,“ uvedla Eduarda Hekšová, která je ředitelkou společnosti dTest.
Pozor na podezřelé weby a odklady splátek
Hekšová rovněž upozorňuje, že pokud je úvěr poskytován podnikatelem spotřebiteli, jedná se o spotřebitelský úvěr. Tento pojem zahrnuje i peněžitou zápůjčku, kreditní kartu, kontokorent a podobné finanční služby.
Spory o rychlejší odpuštění dluhů se vyostřuje: Města protestují, bojí se o své rozpočty
Zbavit se snadněji svých nesplácených závazků by se mohli čeští dlužníci ještě letos. Proti novele insolvenčního zákona, která přináší zkrácení doby oddlužení z pěti na tři roky, ale protestují města a obce. Bojí se, že se jim zhorší veřejné rozpočty. A napsaly kvůli tomu ministrovi financí.
Platí to i pro odložené platby, rozložené platby nebo nákupy na splátky, které jsou v poslední době velmi oblíbené. S podobnou službou přišel například známý e-shop Alza. Ten spustil program Třetinka, kdy zákazník zaplatí třetinu ceny zboží a zbytek doplatí do tří měsíců. Obchod si ale klienta prověří, zda je bonitní. Kromě toho musí splnit registraci v internetovém obchodě starší tří měsíců a nákup minimálně za pět tisíc korun v posledním roce.
Zákazníci by ale měli pamatovat na to, že splácení znamená dluh. „Jakýkoliv nákup na splátky v podstatě znamená, že si bereme úvěrovou službu. S tou jsou pak spojená stejná rizika, jako když si bereme úvěr,“ řekla pro CNN Prima NEWS právnička dTestu Lucie Kejharová.
V případě prodlení se splácením úvěru se pak lidé mohou dostat do obtíží. Poskytnutí úvěru a rozložené či odložené platby se zapisují do bankovního a nebankovního registru. V případě neschopnosti splácet se pak lidé dostávají i do registru dlužníků. A to může mít vliv na budoucí žádosti o úvěr či třeba hypotéku.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Nákupy potravin před expirací? Motivace zákazníků je prostá, experti radí pravidlo „tří O“