Důsledek prudké inflace. Češi se bojí zdražování a šetří nejvíce za poslední roky

Několikaměsíční dvouciferná inflace zanechala v myšlení Čechů těžké šrámy. Je už sice pryč, ale lidé se kvůli ní stále bojí více utrácet a místo toho šetří. Dusí tím však ekonomiku, která roste jen pozvolna. Mezi lidmi se totiž stále vznáší strach, že může přijít další vlna zdražování, a to třeba v podobě vyšších účtů za energie.

Podle Českého statistického úřadu rostla ekonomika ve druhém kvartále o 0,6 procenta. Důvodem byly zejména investice a vládní výdaje, o které se postaral kabinet Petra Fialy (ODS). Pozadu zůstávají domácnosti, které ve větší míře neutrácejí, ale naopak spoří.

ČTĚTE TAKÉ: Spolupráce SOCDEM s komunistkou Konečnou? Maláčová kličkuje, straníci se obávají destrukce

Lidé si po období velkého utrácení, které přišlo bezprostředně po covidové pandemii, odkládají stranou stále více peněz. Tehdy statistici evidovali rekordní tržby maloobchodníků a vysokou spotřebu domácností. S tím je však konec. Míra úspor domácností dosáhla ve druhém čtvrtletí letošního roku 18,7 procenta. Dlouhodobý průměr z let 2010 až 2019 činil přitom 11,4 procenta.

„Češi tak nadále v poměrně vysoké míře spoří, což představuje hlavní brzdu růstu české ekonomiky. Ta i proto letos vykáže relativně slabý růst kolem jednoho procenta,“ uvedl hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

Podle ekonoma se lidé uchylují ke spoření kvůli tomu, že se obávají o svou budoucnost. Straší je totiž další zvedání cen, které by prodražilo produkty a služby. „Posunul se také spotřebitelský návyk směrem k větší střídmosti, který započal již za pandemie covidu,“ dodal Kovanda.

Česká národní banka podobně jako Český statistický úřad sleduje vývoj míry úspor. Podle centrální banky se zvýšilo čisté jmění domácností mezi lety 2017 až 2022 o 48 procent. Přispěl k tomu i růst cen nemovitostí, v nichž má peníze uložené řada Čechů.

Čísla z roku 2023 navíc ukazují, že spoří zejména majetnější lidé. Potvrzuje to průzkum společnosti PAQ Research, podle kterého od roku 2022 více spoří i středněpříjmové domácnosti. „Na druhou stranu nízkopříjmové domácnosti téměř nespoří. Tyto domácnosti také vlivem růstu inflace a životních nákladů zaznamenaly největší zhoršení finanční situace ze všech příjmových skupin,“ uvádí zpráva ČNB.

Lidé se bojí vyšších nákladů za bydlení

Strach lidí dokazuje i průzkum Generali Investments. Podle něj má obavy z rostoucích nákladů na bydlení pětina oslovených. Dalších 17 procent dotázaných znervózňují vysoké ceny energií. Obě kategorie jsou přitom velmi úzce propojené. Až na třetí místo se odsunula obava z další inflace.

Náklady na bydlení trápí zejména mladší ročníky. Vysoké ceny energií pak děsí zejména střední a nejstarší generaci. Skončenou prudkou inflaci ale nadále pociťuje drtivá většina Čechů. Konkrétně jde o 83,4 procenta dotázaných. Kvůli vysokým cenám proto lidé musí měnit své návyky. Téměř 60 procent dotázaných začalo více šetřit energiemi a vodou. Podobné procento lidí také uvedlo, že šetří na nákupech potravin.

Na jídle se snaží uspořit zejména střední generace. Celá čtvrtina lidí pak omezuje různá předplatná streamovacích služeb nebo časopisů. Třetina dotázaných snižuje rovněž výdaje na volnočasové aktivity.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Drahé potraviny? Obviňování obchodníků je jen hledání obětních beránků, řekla ekonomka

Tagy: