Takřka každý týden se zjeví nový lék, který má zaručeně působit proti koronavirové nákaze. Pokračující studie těchto léků ale jen zřídka přinášejí uspokojivé výsledky. Největší naděje v současnosti lékaři vkládají do izraelského léku EXO-CD24 a medikamentu REGN-COV2 americké farmaceutické firmy Regeneron. Jak se v paletě léků vyznat?
Zatímco vakcíny proti koronaviru se už distribuují po celém světě, vědci nadále pracují na lécích, které by mohly do jisté míry očkování suplovat.
Tajný Trumpův lék
Medikament REGN-COV2 od americké společnosti Regeneron, který se vyrábí ze směsi protilátek proti covidu, si vede ve vědeckých recenzích zdaleka nejlépe. Na konci ledna zveřejnila americká NBC první relevantní studii, ze které vyplynulo, že má lék údajně se 100procentní účinností tlumit veškeré příznaky nákazy koronavirem.
V Česku se bude používat lék proti covidu od Regeneronu. Dávky přijdou na konci února
Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) doporučil v Česku používání zatím neregistrovaného léku proti covidu od firmy Regeneron. Jde o kombinaci monoklonálních protilátek Casirivimab a Imdevimab, určen je pro vysoce rizikové ambulantní pacienty. Na Twitteru o tom informovala ředitelka SÚKL Irena Storová.
V reakci na tento výzkum si prvních 200 tisíc dávek léku předobjednalo například Německo. Na REGN-COV2 se zaměřila také Evropská léková agentura (EMA), která začátkem února začala pracovat na vlastním posudku účinků medikamentu. Výsledky zatím nejsou k dispozici. Přesto zatím neregistrovaný lék schválili předběžně už i v Česku, Státní ústav pro kontrolu léčiv v úterý doporučil podávat REGN-COV2 rizikovým pacientům. Prvních 500 dávek léku by mělo doputovat do Česka s koncem února.
Naděje z Izraele
Očkovací premiant Izrael se na začátku února pochlubil světu dalším úspěchem – údajně průlomovým lékem EXO-CD24, který hubí koronavirus se zhruba 94procentní účinností. Lék se inhaluje a má zamezit nepřiměřené imunitní reakci (takzvané cytokinové bouři), kvůli které umírá většina pacientů s těžkým průběhem onemocnění.
Své naděje k EXO-CD24 upíná i český imunolog Václav Hořejší, podle něj je ale předběžné říkat, že je tento lék proti covidu opravdu účinný. „Bylo by to úžasné, modleme se, ať to tak je. Šlo by o silnější zbraň, než je vakcína. Nezáleželo by ani na mutacích. Stejně ale musíme ještě počkat na další testovací fáze,“ řekl CNN Prima NEWS.
Vší silou do boje s pandemií
Další střípky naděje vyslali vědci z Velké Británie, kteří tvrdí, že lék proti covidu je už dávno v distribuci. Ivermektin, levný lék proti vším, podle studie zabírá i na koronavirus a snižuje riziko úmrtí až o 80 procent.
Lékaři lék ivermektin vydávají pouze na předpis, v Británii stojí jeden libru a půl (něco málo přes čtyřicet korun). Autoři studie věří, že pokud člověk nakažený koronavirem dostane do těla ivermektin, složky medikamentu virus napadnou, zahltí a zabrání patogenu, aby se šířil.
Většinová vědecká obec se ale zatím překotnému oslavování ivermektinu vyhýbá, podle ní je zapotřebí mnohem více testů, aby byly k dispozici relevantnější výsledky.
Smrtící mrkví proti covidu
Britští vědci z Nottinghamské univerzity referují ještě o jednom známém léku, který by mohl pomoci při léčbě koronaviru. Oním medikamentem je experimentální lék na rakovinu thapsigargin, který se vyrábí z jedovaté rostliny thapsia (známější pod názvem smrtící mrkev).
Lék zatím vědci testovali jen v laboratorním prostředí v Petriho miskách a na myších. Testy ukázaly, že thapsigargin utlumil šíření koronaviru během 30 minut.
Černý kůň remdesivir
V současné době je oficiálně pro léčbu nákazy novým typem koronaviru schválený jediný lék – remdesivir od firmy Gilead Sciences. Česko ho každý měsíc objednává tisíce dávek.
Stanovisko Světové zdravotnické organizace (WHO) k účinnosti je rozporuplné, podle českých lékařů má ale využití u pacientů předtím, než se u nich rozvine vážný stav.