Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) odmítá posunout druhé termíny očkování vakcínou proti koronaviru až na maximální možnou délku. Řekl to poslancům na zdravotnickém výboru. Postavil se tak proti doporučení premiéra Andreje Babiše i dalších odborníků. V praxi by to podle Blatného vedlo jen k oddálení problému nedostatku dávek.
„Odborně dobré, ale znamenalo by to dávat třeba jinou první dávku, což nemůžeme udělat. Pod toto razítko nedám a problém očkování bychom tím jen oddálili,“ řekl ve středu Blatný.
K tomu, aby to resort zdravotnictví zvážil, ho vyzval premiér Andrej Babiš po konzultaci s novým poradním orgánem, který vede epidemiolog z IKEM Petr Smejkal.
„Mohli bychom naočkovat první dávkou podstatně víc občanů. Věřím, že si to na ministerstvu urychleně vydiskutují a přijmou nějaký závěr,“ uvedl v úterý na Twitteru Babiš.
Spolu s Romanem Chlíbkem a Petrem Smejkalem naléháme na @ZdravkoOnline, aby prověřilo možnost prodloužení intervalu pro očkování druhé dávky. Mohli bychom naočkovat první dávkou podstatně víc občanů. Věřím, že si to na ministerstvu urychleně vydiskutují a přijmou nějaký závěr.
— Andrej Babiš (@AndrejBabis) March 16, 2021
Podle členů skupiny by měli lidé druhou dávku vakcín Pfizer/BioNTech a Moderna dostávat po šesti týdnech místo nynějších tří, respektive čtyř týdnů. Doporučila to i Česká vakcinologická společnost. Druhou dávku vakcíny AstraZeneca je možné podat až po 12 či 13 týdnech.
Ministr Blatný ale tyto úvahy odmítl s tím, že k tomu nepřistoupila žádná ze zemí Evropské unie. Zavedla to ale například Velká Británie či Izrael a podle Romana Prymuly, poradce Miloše Zemana, tím snížily počty úmrtí.
Rozhodne se v pátek
„Je to jen odložení problému. Museli bychom přeregistrovat 180 000 lidí, v dubnu bychom očkovali v podstatě jen druhé dávky a neměli dost pro nové zájemce,“ uvedl ministr. Podle něj konečné rozhodnutí padne v pátek.
Odborníci uvádějí, že i jedna dávka vakcíny prokazatelně snižuje riziko závažného průběhu nemoci COVID-19, hospitalizace i úmrtí. Odklad druhých dávek by podle nich mohl zabránit zbytečným úmrtím a ulevit přetíženému zdravotnímu systému.