Australští vědci objevili hluboko pod zemí dosud neznámý druh mravence. Díky svému vyzáblému a vybledlému vzhledu dostal drobný tvor vyzbrojený mohutnými kusadly jméno Leptanilla voldemort. Vědci pojmenovávají nové druhy podle postav z popkultury poměrně často. „Svou“ můru má i Donald Trump.
V hloubce 25 metrů pod povrchem země objevili australští vědci neznámý druh podzemního mravence z podčeledi Leptanilla, uvedl deník The Mirror. „Žijí výhradně v podzemí a mají bledé vzezření. Vypadají velmi strašidelně," popsal pro australskou televizi ABC podobu mravence Mark Wong, myrmekolog (odborník na život mravenců) z University of Western Australia. „Jsou extrémně štíhlí a mají ostrá kusadla,“ dodal výzkumník.
ČTĚTE TAKÉ: Evropa se děsí zamoření ohnivými mravenci. Jejich bolestivé kousnutí může vést ke smrti
Právě strašidelný vzhled inspiroval vědce k pojmenování tvora po proslulém černokněžníkovi z knih o Harrym Potterovi. Wong přiznává, že vyrostl na knihách a filmech o čarodějnickém učni. Jeho oblíbenou postavou byl právě lord Voldemort, který je v knihách a ve filmech označován jako „ten, jehož jméno se nesmí vyslovit.“ Co se týče podzemního mravence, měl Wong podle svých slov silné nutkání zvolit tajuplný název „mravenec, který nesmí být jmenován.“
🐜 Find out why a new species of ant discovered in the Pilbara shares a name with a well-known Harry Potter villain! 🔬 #UWA @UWAresearch @BiolSci_UWA @ForrestResearchhttps://t.co/Offpu0NoOV pic.twitter.com/eZq9zUDlMk
— UWA (@uwanews) April 12, 2024
Vědci si od objevu slibují řadu nových zjištění. „Ani zkušení výzkumníci se s podzemními mravenci nesetkávají často,“ vysvětluje Wong.
Bizarní vědecké názvy nejsou vzácností
Vědci každoročně objeví tisíce nových živočišných druhů a organismů. Každý z nich je potřeba pojmenovat. „Druh beze jména je pro vědu neviditelný,“ uvedla pro televizi ABC výzkumnice mořského světa Helen O´Neillová z Národní australské sbírky ryb (ANFC). „Nemůžete kategorizovat nebo chránit druh, pokud nemá jméno," dodala O´Neillová.
Planeta za půl století přišla o dvě třetiny volně žijících živočichů
Počty volně žijících živočichů na planetě se za poslední půlstoletí zmenšily o dvě třetiny a obrovský úbytek bude pokračovat nejen kvůli znečištění, ale i kvůli stále citelnějším dopadům globálních změn klimatu. Vyplývá to ze zveřejněné zprávy Světového fondu na ochranu přírody (WWF), jejíž autoři v pravidelných intervalech zkoumají vývoj populací více než 5 000 druhů obratlovců.
Tímto způsobem byl podle BBC například v roce 2019 pojmenován nově objevený druh včely Paramonovius nightking jako „Noční král“ s odkazem na postavu ze slavného seriálu Hra o trůny. V roce 2011 vědci pro změnu, jak napsal časopis Live Science, pojmenovali druh australské mouchy s objemným, zlatavě zabarveným zadečkem jako Scaptia (Plinthina) beyonceae, což je odkaz na americkou zpěvačku Beyoncé.
Svého „vlastního“ živočicha se dočkal i bývalý americký prezident Donald Trump. Jedná se o křehkého motýla (můru) žijícího v jižní Kalifornii. Motýl z podčeledi makadlovek dostal v roce 2017 název Neopalpa donaldtrumpi. „Vzhledem k jeho chomáčkům chlupů, výskytu v USA a Mexiku i křehkému prostředí, v němž motýl žije a které je třeba chránit, jsem opravdu neměl jinou možnost, než motýla pojmenovat po prezidentovi," vysvětlil volbu netradičního jména podle CNN evoluční biolog Vazrick Nazari.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Sršeň asijská se znovu objevila v Česku