Na trh s nemovitostmi po novém roce výrazně dopadá šok z koronavirové pandemie. V USA je na prodej nejméně domů a bytů za poslední roky a ceny nemovitostí atakují historická maxima. Atmosféra až nebezpečně připomíná situaci před ekonomickou krizí v roce 2008, kterou započal kolaps hypotečních obchodů.
Americký trh s nemovitostmi se lapil v bludném kruhu. Pandemický šok s ročním zpožděním převrátil situaci v zemi vzhůru nohama. Poptávka po volných bytech a domech je v USA rekordní, jenže nemovitostí, které jsou k dispozici, je minimum. Jen v únoru tam klesl prodej domů oproti předchozím měsícům o 6,6 procenta. Informovala o tom americká mediální organizace NPR.
Nové domy se stavějí pomalu, řada lidí se ani ze strachu z nákazy nechce se zájemci o koupi bavit a ti, kteří nemovitost nabízejí, k nim lepí pořádně drahou cenovku. Řada Američanů má přitom kvůli zavřeným službám a štědrým dotacím administrativy prezidenta Joea Bidena dostatek kapitálu k pořízení vlastního domu. V březnu navíc Kongres schválil napumpování dalších 1,9 bilionu dolarů (v přepočtu asi 42 bilionů korun) do americké ekonomiky, kde se tak potuluje volný kapitál, který nemají občané kde udat.
Prodeje nemovitostí v USA na 15letých maximech. Ceny prodávaných nemovitostí rostou o 16 % r/r.#PartyLikeIts2005 pic.twitter.com/H04fO3oIeO
— Petr Sklenář (@SklenarPetr) March 22, 2021
O alarmující situaci na trhu informuje také deník New York Times, podle něhož je v USA na prodej nejméně nemovitostí za více než šest posledních let. Zatímco mezi lety 2015 a 2016 bylo k dispozici zhruba 1,5 milionu domů, dnes jich majitelé nabízejí pouze 468 tisíc. Rekordní jsou i ceny – blíží se maximům, které stanovil rok 2005, poté se trh zřítil a přišla ekonomická krize. Podle webu Statista se letos v USA prodávají nové domy v průměru za 408 tisíc dolarů (přes devět milionů korun).
Den před krizí?
Atmosféra na trhu tak v současnosti připomíná situaci před zlomovým rokem 2008. Tehdy ze začátku stolení, stejně jako nyní, sílila poptávka po koupi domů a hypotékách. Ceny nemovitostí neustále rostly, jenže po přelomu let 2005 a 2006 začaly znenadání padat. Banky totiž půjčovaly na bydlení i nedůvěryhodným lidem a hypotéka byla dostupná prakticky každému. To vedlo ke kolapsu hypotečních trhů, který posléze spustil ekonomickou krizi v USA, odkud se přelila do zbytku světa.
I nyní se trh s nemovitostmi v USA nachází ve slepé uličce, stejné je to i v Evropě. „Na straně nabídky je ta situace velmi složitá,“ popsal pro New York Times ekonom Benjamin Keys z univerzity v Pensylvánii. „Kdo by chtěl prodávat dům uprostřed pandemie? Je to správná doba, kdy byste měl k sobě vpustit cizí lidi? Jistě že není,“ dodal.
Podle listu je většina majitelů i pronajímatelů bytů a domů v USA staršího věku, jsou tedy v rizikové skupině a snaží se vyhýbat situacím, při kterých by se mohli nakazit. I proto otálejí s přibitím cedulky „na prodej“ na své pozemky.
Jenže vedle bídné nabídky roste každým dnem masivní poptávka po nemovitostech. Lidé si nabírají hypotéky, ekonomické stimuly od americké vlády si raději šetří a i díky úrokovým sazbám vládne na trhu u kupců paradoxně pozitivní sentiment. Jak ale ukázala historie, všechno se může ze dne na den pokazit.