Současná vládní opatření výrazně ovlivnila život v celém Česku. Jednou z oblastí, kterých se restrikce dotkly, je i realitní trh. Lidé totiž nemohou přejíždět mezi jednotlivými okresy. Zároveň není zcela jasné, zda se na osobní prohlídky nemovitostí vztahují výjimky. Lidé a některé realitní kanceláře si však dokázali najít cestu.
Manželský pár z Prahy si vyhlídl nemovitost, na kterou se chtěl zajet podívat a případně ji zakoupit. Problém však byl, že se nacházela v Drahelčicích, které již náleží do Středočeského kraje.
Pomocnou ruku manželům nabídla realitní kancelář, která nemovitosti prodávala. Páru napsala čestné prohlášení, v němž uvedla, že k cestě mají de facto pracovní důvody. Na dokladu, které má redakce CNN Prima NEWS k dispozici, mají uvedeno, že jde o „výkon podnikatelské nebo jiné obdobné činnosti“, konkrétně „ocenění nemovitosti“.
„Nejprve jsme se domluvili, že tam pojedeme. To bylo v době, kdy ještě nebyly zavřené okresy. Pak je ale vláda zavřela a ona kancelář nám nabídla, že nám zašle potvrzení, abychom tam mohli jet,“ řekla CNN Prima NEWS žena z Prahy, jejíž jméno redakce zná a která právě se svým manželem zvažuje koupi nemovitosti ve Středočeském kraji.
Vláda a realitní kanceláře ovšem uvádějí, že by se měly konat především on-line prohlídky, tedy že si potenciální kupci nemovitost a její interiér prohlédnou přes internet ze svých domovů. S tím by se ovšem zmiňovaná žena nesmířila. „Když si člověk kupuje nemovitost, nestačí, že by se na ni podíval na počítači. To není úplně komfortní,“ dodala žena z Prahy.
Podobný problém řešil i mladý pár, který plánuje nákup nemovitosti v jiném okrese ve Středočeském kraji, než v němž nyní žijí. Realitní kancelář, která jim prodej zprostředkovává, jim osobní prohlídku umožnila s tím, že jde o „nezbytnou cestu za účelem zajištění nezbytných potřeb – bytová potřeba“ – a podle ní má z vládního usnesení výjimku.
Některé kanceláře osobní prohlídky vedou, jiné ne
Realitní kanceláře, které redakce CNN Prima NEWS k tématu oslovila, se mezi sebou svými způsoby řešení liší. Například realitní kancelář RE/MAX osobní prohlídky umožňuje. „Pokud jste v situaci, kdy vám končí nájem a nechcete nebo nemůžete ho prodlužovat, vyřešit se to dá. Makléř vám pošle potvrzení o tom, že potřebujete řešit svoji bytovou situaci, a proto přejíždíte hranice kvůli prohlídce nemovitosti. Nemovitosti jsou předem vyvětrané, vyčištěné, dezinfikované. Dodržují se rozestupy a nošení respirátorů,“ řekl mluvčí RE/MAX Tomáš Hejda.
Naopak společnost Crestyl sice pořádá prohlídky naživo, ale pouze u svých pražských nemovitostí a pro Pražany. Crestyl má však projekty i na Vysokém Újezdě jihozápadně od Prahy, kde se nyní prohlídky nekonají. „Řeší se to tak, že když je potřeba, dá se vše ukázat například přes Facebook, WhatsApp nebo podobnou platformu. Kolegové nyní navíc připravují virtuální prohlídku 3D snímáním,“ uvedl CNN Prima NEWS mluvčí Crestylu Ondřej Micka.
On-line prohlídky má v maximální míře využívat i M&M Reality. „Naši makléři využívají elektronickou formu komunikace s klienty, od videohovorů a virtuálních prohlídek až po elektronickou formu podpisu smluvní dokumentace,“ sdělila redakci PR manažerka společnosti Renata Lichtenegerová. Zakázaný pohyb mezi okresy pak řeší delegováním práce na své agenty v jiných regionech.
K prohlídkám nemovitostí pak vydala manuál Asociace realitních kanceláří ČR. Podle něj lze osobní prohlídky realizovat, ale pouze s opravdu vážnými zájemci a v počtu maximálně tří osob, jde konkrétně o makléře a nanejvýš dva manžely či partnery. Asociace uvádí, že osobní prohlídky lze provádět i v případě, že se při nich přejíždí mezi okresy. „Je třeba mít jasný podklad pro cestu. Stačí mít pověření či objednávku služby,“ dodává asociace.
Rozpor mezi usnesením a vládním portálem?
Samotné vládní usnesení, které stanovuje uzavření jednotlivých okresů, nespecifikuje, zda jsou osobní prohlídky nemovitostí mimo okres, kde daní lidé žijí, povolené. Ve výjimce, na kterou se některé realitní kanceláře odkazují, pouze stojí, že povolená je „nezbytná cesta za účelem zajištění nezbytných potřeb osob příbuzných a blízkých nebo potřeb pro jinou osobu (např. dobrovolnictví, sousedská výpomoc), zajištění péče o děti, zajištění péče o zvířata, odkládání odpadu“.
Oproti tomu zcela proti osobním prohlídkám se staví informace uvedená na informačním portálu covid.gov.cz pod ministerstvem vnitra, jehož vznik inicioval opoziční poslanec Dominik Feri (TOP 09). „Z důvodu omezení volného pohybu osob se nemohou konat osobní prohlídky domů nebo bytů. Prohlídku je ale možné zrealizovat on-line,“ uvádí portál s tím, že v současné době doporučuje prodeje a nákupy nemovitostí odložit na příznivější dobu.
Redakce oslovila ministerstvo pro místní rozvoj s dotazem, jak je to s osobními prohlídkami nemovitostí za současných tvrdých restrikcí. „Realitní makléř má možnost přejet do jiného okresu nebo kraje, protože se u něho jedná o výkon povolání,“ sdělil CNN Prima NEWS mluvčí resortu Vilém Frček. Pohyb běžných občanů mimo okres však podle resortu spadá pod ministerstvo vnitra. „K prohlídkám z pohledu zájemce mimo okres zatím dle názoru ministerstva vnitra docházet nemůže, až na výjimečné situace, kdy se jedná o zajištění životní potřeby,“ doplnil Frček.
Mluvčí ministerstva pro místní rozvoj CNN Prima NEWS zároveň dodal, že videoprohlídky jsou kvůli nynějším vládním opatřením nezbytné. „Vzhledem k současné epidemické situaci je třeba upřednostnit prohlídky nemovitostí mimo okres v režimu on-line,“ dodal Frček.