reklama

FIFA chystá revoluci: Ofsajdy ve fotbale má kompletně hlídat technologie

Vyhodnocování ofsajdů mají v dalších letech čekat velké změny. Pomezní rozhodčí by měli zdvedat praporek ne na základě vlastního přesvědčení, ale podle toho, co jim sdělí technologie.
Zdroj: Profimedia

Hlavní řídící organizace světového fotbalu FIFA má v plánu hru zase o něco více „odlidštit“. Už několik let se jednotlivé soutěže učí žít se systémem VAR, tedy videorozhodčím. Nedokonalosti tohoto prvku se po světě rozebírají takřka týden co týden. Jedním z negativ, které má být primárně pozitivem, je pozdější odmávání ofsajdů, kdy asistent rozhodčího nechá situaci dohrát. A to se občas ukazuje jako nebezpečné – proto se má v budoucnu hlídání postavení mimo hru svěřit do rukou technologie.

reklama

V éře před systémem VAR asistent rozhodčího zdvihal praporek takřka bezprostředně poté, co v hlavě situaci vyhodnotil jako ofsajdovou. Případně s drobnou prodlevou. Každopádně ruka mu vystřelila nahoru, jakmile nabyl přesvědčení, že se fotbalista ocitl v postavení mimo hru. Samozřejmě, chybovat je lidské, a tak úspěšnost nikdy nemohla být stoprocentní.

S příchodem videorozhodčího je chybovost prakticky nulová, byť některé situace – ať už v tuzemsku, či třeba na ostrovech v Premier League – jsou kontroverzní i po „přezkumu“. Trend je v současnosti takový, že i když má pomezní sudí pocit, že útočící hráč byl v těsném ofsajdu, nechá při rodící se šanci s gólovým potenciálem ruku dole, čímž akce pokračuje. Až po jejím vyvrcholení letí praporek vzhůru. Pokud se mýlil a padl gól, kolegové u videa verdikt opraví – branka platí. A když naopak jeden tým vstřelil gól, který se podle asistenta zdál být regulérní, ale nebyl, obsluha u VAR opět zasáhne.

K tématu

Takovéto nastavení má do fotbalu přinést více branek. Zamezit fatálním rozhodnutím, která označí za neregulérní situaci, která je zcela v pořádku. Jenže má to i stinnou stránku, o níž se fotbalová veřejnost přesvědčila třeba v pondělí.

Wolverhampton v Premier League přivítal Liverpool. V 86. minutě se na bránu domácích řítil hvězdný Mohamed Salah. Brankář Rui Patrício proti němu vyběhl, aby útočníkovi hostů zmenšil střelecký úhel, při tom se ale srazil se spoluhráčem Coadym, který ho zasáhl kolenem přímo do hlavy. K brankáři, který zůstal bezvládně ležet na trávníku, okamžitě přiběhli lékaři. Ošetřování zabralo 13 minut a vyžádalo si i použití kyslíkové masky. Gólman opustil hřiště na nosítkách.

K děsivým obrázkům plynoucím ze snahy Patrícia zneškodnit šanci Salaha vlastně vůbec nemuselo dojít. Krátce po střetu – když bylo jasné, že gól nepadne – totiž pomezní signalizoval ofsajd, hlavní sudí ho pak odpískal. A právě zbytečné nebezpečné situace jsou jedním z důvodů, proč chce organizace FIFA práci s ofsajdem zdokonalit.

Technologie na MS v Kataru? Pandemie plány přibrzdila

Už na nedávném mistrovství světa klubů v Kataru FIFA testovala přelomové posuzování ofsajdů. Speciální systém funguje na principu takzvané „goal line technology“, kdy v nejlepších soutěžích světa hlavní rozhodčí dostane signál, zda míč kompletně překročil brankovou čáru. V případě novot ohledně ofsajdu by znamení takřka okamžitě po přihrávce na hráče pohybujícího se na hraně obrany soupeřova týmu dostal asistent.

Jak tato vymoženost funguje? Umělá inteligence hlídá pohyb všech hráčů na hřišti a dokáže perfektně identifikovat okamžik, kdy fotbalista přihrává na spoluhráče nacházejícího se na hranici ofsajdu. Dokonce je tak přesná, že odhalí i to, když se útočník nachází v ofsajdu pouhou špičkou kopačky. Informaci během jedné či dvou sekund obdrží pomezní a zvedá ruku.

Vlastní přesvědčení asistenta by tak v budoucnu nemělo hrát roli, na trávníku bude prakticky jen kvůli signalizaci. Cesta k tomu je ale ještě dlouhá.

V dalších letech by měla z fotbalu postupně vymizet zloba směrem k pomezním rozhodčím kvůli pozdě odmávaným ofsajdům.
V dalších letech by měla z fotbalu postupně vymizet zloba směrem k pomezním rozhodčím kvůli pozdě odmávaným ofsajdům.
Zdroj: Profimedia

FIFA původně počítala s tím, že revoluční věc z projektu nazvaného „VAR techology 2.0“ poprvé v plném rozsahu obslouží mistrovství světa v Kataru v roce 2022. Pandemie koronaviru ale tento plán komplikuje a není jasné, zda se tak stane. Každopádně v nejbližších dnech má organizace formou rozsáhlé zprávy zveřejnit poznatky, které nabrala při testování na zmíněném katarském šampionátu klubů.

Podle zkušeného anglického rozhodčího Marka Clattenburga je idea FIFA správná. „Vyhlídka na zavedení poloautomatické ofsajdové technologie je velmi zajímavá. Řídit zápas Premier League představuje obrovský tlak. Jedna chyba a jste pro všechny terčem na sociálních sítích i v médiích. Tudíž rozhodčí přijmou jakoukoliv pomoc, která jim zajistí určitou vrstvu ochrany,“ podotkl 46letý sudí pro Daily Mail.

Incident ze začátku tohoto týdne, při kterém byl zraněn brankář Wolves Rui Patrício, považuje za nešťastný, podle Clattenburga ale pomezní žádnou chybu neudělal. „Zesílilo to kritiku na asistenty rozhodčích, že nechávají praporek dole, dokud není určitá pasáž hry kompletní. V tomto případě bylo správné, že asistent počkal. To nebyl jeden z těch scénářů, kdy měl asistent při rozhodování projevit větší přesvědčení. Bylo to opravdu těsné,“ dodal rozhodčí.

K tématu

Tagy: Premier League FIFA fotbal sport rozhodčí ofsajd VAR Rui Patrício asistent rozhodčího Mark Clattenburg
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Konec tolerance. Komunisté vypověděli dohodu s ANO, vyslovili by i nedůvěru vládě
Babiš: Ministerstvo zahraničí o vakcínách nerozhoduje, Petříček jel předvolební kampaň
Hamáček zkolaboval kvůli tlaku. Před pár týdny podstoupil operaci
Drama na Přerovsku. Starosta se musel schovat na úřadě, útočník mu hrozil nožem
Kauza lihového bosse Březiny opět u soudu. Začal proces s příbuznými a zaměstnanci
reklama
reklama
Prymula: Opatření musíme vydržet ještě dva měsíce, pak epidemie začne ustupovat

Nový den

Domácí zpravodajství

Útok na dítě na Petříně: Krátce předtím napadl pes jinou oběť. Policie označila viníka
Hazard a nezodpovědnost. Opozice kritizuje zmatky s obsazením postu ministra zahraničí
Následky hackerského útoku v Olomouci: Lidé si nic nevyřídí, výplaty přijdou pozdě
Další články
reklama
reklama