Gary Lineker platí za jednoho z nejlepších útočníků, kterého kdy Anglie měla. 60letý odchovanec Leicesteru City vstřelil v Premier League 192 gólů, další sázel například v dresu Barcelony. Coby útočník dal dost ze svých branek hlavou, k tomu uprostřed pole absolvoval nespočet vzdušných soubojů, u kterých musel zapojit horní část těla. A ta si nijak neodpočinula ani při trénincích. Fotbalová legenda má nyní strach, že mu kvůli častému hlavičkování v minulosti hrozí demence. A není sám.
Bývalá hvězda trávníků, v současnosti moderátor fotbalových pořadů. To je Gary Lineker. Spolu s dalšími někdejšími velikány anglického fotbalu se obává toho, že ho v budoucnu nemine závažná mozková choroba.
„Měl jsem debaty s Alanem Shearerem, Ianem Wrightem a dalšími ohledně toho, že během 10 až 15 let se to může jednomu z nás stát. A čísla naznačují, že se tak pravděpodobně stane,“ uvedl šedesátník Lineker v dokumentu rádia talkSPORT, který se věnoval kondici mozku.
Podle výzkumu, který se demenci věnoval, je prokázáno, že exfotbalisté umírají na mozkové choroby 3,5krát častěji než zbytek populace.
Bývalý anglický fotbalista Lineker si domů vezme uprchlíka. Jsou to milé děti, tvrdí
Bývalý anglický fotbalista a současný televizní moderátor Gary Lineker přivítá ve svém domě v následujících týdnech uprchlíka. Devětapadesátiletý bývalý reprezentant na klubové úrovni hájící třeba barvy Barcelony nebo Tottenhamu Hotspur je hlasitým kritikem toho, jak vláda Velké Británie zachází s uprchlíky snažícími se překročit kanál La Manche, a chce proto sám nějakým způsobem pomoci. Informoval o tom web CNN.
„Pravidelně chodím na zdravotní prohlídky včetně mozku. Zatím je vše v pořádku. Letos v létě mě čeká další test, který podstupuji jednou za tři roky. Zeptám se, jestli je s hlavou něco, čeho se mám obávat. Nedovedu si představit, že by si vzhledem k okolnostem fotbalisté nedělali starosti,“ uvedl někdejší kanonýr, jenž největší porci utkání v kariéře odehrál za mateřský Leicester City.
Konkrétně v Anglii v souvislosti s demencí skonalo hned několik národních fotbalových hrdinů. Třeba z reprezentačního výběru, který v roce 1966 vybojoval pro Albion první a zatím poslední titul mistrů světa, měla choroba fatální následky u čtyř mužů – Nobbyho Stilese, Jacka Charltona, Martina Peterse a Raye Wilsona. Slavnému členovi zlatého týmu Bobbymu Charltonovi byla nemoc diagnostikována loni.
Časté hlavičkování – zvláště v době, kdy míče byly daleko tvrdší a těžší než dnes, pro hlavu tedy nepříjemnější – se stalo osudným i jinému anglickému hráči, Jeffu Astleovi. Zemřel předčasně v roce 2002 ve věku 59 let. Jeho dcera Dawn od té doby šíří osvětu i prostřednictvím Nadace Jeffa Astlea požadující odškodnění pro fotbalisty, kteří se na trávnících proháněli v dobách, kdy se hrálo s oněmi tvrdými koženými „merunami“. Dawn Astleová dokonce vyslovila přání, aby se hlavičkování ve fotbale zakázalo aspoň v mládežnických kategoriích.
Sama tak Linekerova slova o této problematice ve veřejném prostoru vítá. „Je skvělé vidět, že někdo tak slavný jako Gary Lineker o těchto potížích mluví. Jde o běh na dlouhou trať. Každopádně na základě důkazů, které máme, je jasné, že hlavičkování je problém,“ poznamenala 53letá Astleová v rozhovoru pro Mirror.
Jak podle Linekera nasměrovat fotbal na cestu, díky které se v budoucnu hráči budou v pokročilejším věku obávat onemocnění mozku daleko méně? „Vyřadit kompletně hlavičkování ze hry? Ne, to si nemyslím, že by bylo správné. Ale lze ho vyškrtnout z tréninku, případně ho výrazně omezit.“