Jednání o Gaze jsou blízko dohodě, tvrdí egyptská televize. Hamás i Izrael to odmítají

Údery Izraele v Rafáhu si vyžádaly životy desítek lidí, uvedly palestinské úřady.

Jednání o příměří v Gaze měla pokročit

Jednání o příměří v Pásmu Gazy nepokročila, neboť Izrael nezměnil své stanovisko, řekl agentuře Reuters nejmenovaný představitel palestinského radikálního hnutí Hamás. Zdroj z militantní skupiny se tak vyjádřil poté, co egyptská státní televize AlQahera News s odvoláním na nejmenovaný vysoce postavený egyptský zdroj uvedla, že jednání pokročila a že všechny strany našly shodu v základních bodech. Žádná z delegací na jednání v Káhiře však tuto zprávu bezprostředně nepotvrdila, poznamenala agentura Reuters.

Izrael a Hamás jednají za zprostředkování Egypta, Kataru a Spojených států o možném zastavení bojů už měsíce a v neděli se v egyptské metropoli konalo další kolo vyjednávání. Podle informací deníku Haarec se očekávalo, že Američané přijdou s novým návrhem zahrnujícím ústupky na obou stranách včetně propuštění rukojmích, které Hamás drží už půl roku v Pásmu Gazy.

K TÉMATU: Důtky i propuštění z armády. Izrael rozdal tresty za smrtelný útok na humanitární konvoj

AlQahera News uvedla, že delegace Hamásu a Kataru již Káhiru opustily a vrátí se do dvou dní k jednáním o finální dohodě. Žádné oficiální oznámení o vývoji jednání v prvních hodinách po zveřejnění zprávy nepřišlo.

Signály o pokroku se nicméně objevovaly i v izraelských médiích. „Tentokrát je to jiné. Jsme nejblíže dohodě za měsíce,“ citovala televizní stanice Channel 12 nejmenovaný zdroj obeznámený s průběhem jednání. Zpráva televize přitom vývoj spojovala s tlakem, který na delegace vyvíjí USA. Jiný izraelský činitel ale serveru Ynet řekl, že v tuto chvíli „nevidí dohodu na obzoru“, jelikož mezi oběma stranami stále panují velké neshody.

Také představitel Hamásu, který si nepřál být jmenován, agentuře Reuters řekl, že „zatím k žádnému pokroku nedošlo“. „Postoj okupace se nezměnil, a tudíž v káhirských jednáních nezaznělo nic nového,“ řekl s odkazem na židovský stát.

Izraelský ministr obrany Joav Galant v pondělí vyjádřil přesvědčení, že pro Izrael nastal vhodný okamžik k osvobození rukojmích, ačkoli si to podle něj bude žádat obtížná rozhodnutí. „Naší nejvyšší povinností je přivést naše rukojmí zpět domů,“ řekl Galant v projevu k rekrutům. Měsíce války v Gaze a úspěchy izraelské armády „nám umožňují být flexibilní, jednat svobodně a činit obtížná rozhodnutí, abychom unesené přivedli zpět. Domnívám se, že se nacházíme v příhodném okamžiku, ale je tu ještě jedna strana, která s tím musí souhlasit,“ řekl ministr. Dodal nicméně, že po skončení případného příměří armáda obnoví boje a dokončí, co bude třeba.

Mluvčí izraelské vlády Avi Hyman dnes na dotaz novinářů ohledně výsledků jednání v Káhiře bez bližších podrobností pouze řekl: „Nejdůležitější je, že správní lidé jsou ve správnou dobu na správném místě, aby projednali způsob, jak by mohlo být propuštěno 133 izraelských rukojmích.“

Netanjahu: Podmínkou pro příměří je propuštění rukojmích

Válka v Gaze trvá již šest měsíců. Hamás, který USA či Evropská unie považují za teroristickou organizaci, 7. října zaútočil na komunity v jižním Izraeli, přičemž jeho bojovníci zabili na 1 200 lidí a dalších asi 250 unesli. Izrael pak zahájil masivní bombardování hustě zalidněné Gazy a posléze i pozemní ofenzívu. Pokračující boje podle úřadů kontrolovaných Hamásem zabily přes 33 tisíc Palestinců.

Západní představitelé volají po dohodě o příměří, která by vedla k propuštění zbývajících rukojmích a navýšení přísunu humanitární pomoci do válkou sužované oblasti. Jednání ovšem v posledních týdnech stagnovala a Hamás před víkendem dal najevo, že stále trvá na požadavku úplného stažení Izraelců z Gazy.

Izrael v neděli oznámil stažení téměř všech pozemních jednotek z jihu Pásma s vysvětlením, že vojáci se stáhli, aby se připravili na další operace. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu mezitím uvedl, že podmínkou pro příměří je propuštění rukojmích.

Hamás půl roku po útoku na izraelském území stále vězní asi 130 unesených lidí. Po dohodě o jejich propuštění volají i Izraelci při pravidelných manifestacích. V neděli se na takovémto shromáždění v Jeruzalémě sešly tisíce lidí, za propuštění rukojmích demonstrovali také lidé v New Yorku.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Izraelský útok měl v Gaze zabít humanitární pracovníky. Netanjahu se k úderu přiznal

Tagy: