Hnutí Black Lives Matter (BLM) vyzvalo americkou vládu, aby ukončila ekonomické embargo vůči Kubě. Aktivisté považují embargo za „kruté a nehumánní“. Současné protivládní protesty na ostrově jsou podle nich výsledkem dlouhodobé americké politiky. BLM rovněž pochválilo kubánský autoritářský režim za jeho podporu „černých revolucionářů“ v Africe. Příspěvek na sociálních sítích vyvolal silný odpor u republikánů i kubánských přistěhovalců.
Hnutí Black Lives Matter začíná promlouvat do americké zahraniční politiky. V instagramovém příspěvku se otevřeně postavilo na stranu autoritářského režimu na Kubě. Viníkem za současnou situaci jsou podle aktivistů výhradně Spojené státy. „Black Lives Matter odsuzuje nelidské zacházení Kubánců americkou federální vládou a vyzývá ji k okamžitému zrušení ekonomického embarga,“ napsali v prohlášení.
Pochvala za ochranu vrahů, odsouzení USA
Spojené státy uvalily na Kubu embargo poté, co Fidel Castro znárodnil na začátku 60. let severoamerické podniky a těžební společnosti. Podle aktivistů ale embargo podkopává právo Kubánců zvolit si vlastní vládu a současně jej také považují za jádro současných problémů na Kubě. „Od roku 1962 způsobují Spojené státy lidu na Kubě bolest a utrpení, jelikož mu odřízla zásoby jídla a léků…,“ sdílelo BLM na sociální síti.
Spojené státy ovšem běžně schvalují dodávky zemědělských produktů, léků a lékařských potřeb na Kubu, což na jaře minulého roku potvrdila i náměstkyně ministerstva zahraničí Julie Chung. „V roce 2019 Spojené státy exportovaly zdravotní potřeby v hodnotě milionů dolarů,“ napsala v příspěvku na Twitteru. Americké embargo navíc nebrání Kubě v obchodování s jinými zeměmi, čehož v současnosti využívá zejména Čína, Španělsko a Německo. Na Kubě vedle toho působí i mnoho amerických společností.
Fact: The United States routinely authorizes the export of humanitarian goods, agricultural products, medicine, and medical equipment to support the Cuban people.
— Bureau of Western Hemisphere Affairs (@WHAAsstSecty) April 3, 2020
In 2019, the United States exported millions worth of U.S. medical goods to #Cuba.
Hnutí BLM také připomnělo, že Kuba historicky podporovala „utlačované černošské disidenty z Afriky“. Za příklad aktivisté uvedli členku černošského revolučního hnutí Assatu Shakurouvou, která na konci 70. let dostala v USA doživotní trest za vraždu policejního důstojníka. Usvědčené vražedkyni, která je podezřívána i z jiných teroristických činů, se ale podařilo uprchnout na Kubu, kde později získala politický azyl. FBI ji v současnosti eviduje mezi nejhledanějšími osobami.
Republikáni považují BLM za „šarlatány“ a „marxisty“
Příspěvek BLM se okamžitě setkal s mimořádně ostrou reakcí republikánů. „Víte, kdo je největším exportérem jídla na Kubu? USA. Každý rok tam posíláme léky a humanitární potřeby v hodnotě 200 milionů dolarů (asi 4,3 miliardy korun, pozn. red.),“ uvedl pro Fox News syn kubánských přistěhovalců a republikánský senátor Marco Rubio.
Ten také připomněl, že Kubánci žijící v USA poslali svým rodinám na Kubu více než tři miliardy dolarů. „Skutečným embargem je, že kubánská vláda nedovolí Kubáncům podnikat. Na Kubě si nemůžete otevřít železářství. Nedovolí vám to. Farmáři nemůžou prodávat jídlo lidem,“ řekl Rubio. Podle senátora je hnutí Black Lives Matter skupina šarlatánů vedených marxistkou. „Doufám, že je lidé už konečně prohlédli,“ dodal.
„Kdo to k čertu mohl napsat?“
V podobném duchu se vyjádřil i texaský republikánský senátor Ted Cruz nebo arkansaský senátor Tom Cotton. „Není žádným překvapením, že marxisté z BLM brání vražedný komunistický režim,“ sdílel Cotton na Twitteru. Prohlášení aktivistů ale překvapilo i některé akademiky a Kubánce žijící v USA. „Je velmi smutné, že v příspěvku zaujali postoj za všechno můžou Spojené státy. Když víme, že Kubě chybí občanské svobody,“ sdělila pro NBC News profesorka Danielle Clealandová z Texaské univerzity v Austinu.
Ongoing protests in Cardenas, Cuba on July 14th. pic.twitter.com/5aT6lactTR
— Shinji 🇨🇺 (@ShinjiTheCuban) July 14, 2021
„Kdo to k čertu mohl napsat?“ popsala také svoji první reakci na příspěvek černošská Kubánka Keka Araujová. „Oni v tom prohlášení říkají, že Kubánci trpí kvůli americkému embargu. To je ta nejmenší část pravdy,“ uvedla pro NBC 6. Podle ní se by se měli aktivisté z BLM více než na embargo soustředit na dodržování lidských práv na Kubě. „Lidé tam umírají, jsou unášeni a děti odtrhovány z jejich domovů… Pro nás je nejdůležitější, aby naše rodiny byly v pořádku,“ dodala mladá Kubánka, jejíž část rodiny žije na Kubě.
Na Kubě vypukly protivládní protesty kvůli nedostatku jídla, léků, vakcín i častým výpadkům elektrické energie. Zoufalí lidé vzali útokem státem vlastněné obchody, které nabízejí předražené zboží v cizích měnách. Mnoho Kubánců také požaduje konec více než 60 let dlouhé komunistické diktatury. Kubánský prezident Miguel Díaz-Canel sice ve středu přiznal částečné pochybení státu, většinu viny za současnou situaci ale svalil na protestující a Spojené státy americké.