CNN Prima News Bohumil Hrabal

Bohumil Hrabal

Výpis příspěvků ke štítku „Bohumil Hrabal“

Bohumil Hrabal skočil z pátého patra pod vůz ošetřujícího lékaře. Před smrtí viděl nebožtíka

Postřižiny, Slavnosti sněženek, Skřivánci na niti, Ostře sledované vlaky, Obsluhoval jsem anglického krále. To je jen stručný výčet věhlasných filmů, které podle předlohy knih Bohumila Hrabala natočil režisér Jiří Menzel. Světoznámý, ale zato svérázný spisovatel, velký milovník koček a piva svůj život ukončil ve svých dvaaosmdesáti letech sebevraždou. V těchto dnech si připomínáme jeho nedožité 109. narozeniny.

Nebývalý zájem o chatu Bohumila Hrabala: Stovky lidí viděly unikátní nábytek i knihovnu

O mimořádné otevření chaty spisovatele Bohumila Hrabala v Kersku na Nymbursku byl zájem, mnozí lidé na prohlídku dorazili s předstihem a čekali ve frontě. Veřejnost měla v sobotu možnost se do stavby, kde spisovatel žil a psal své knihy, podívat poprvé od chvíle, kdy ji koupil Středočeský kraj. Přístupná byla při příležitosti výročí Hrabalovy smrti, od níž ve čtvrtek uplynulo 25 let.

Zemřel tatínek Vojty Dyka. Literární historik Radko Pytlík byl znalec Hrabala i Haška

Ve věku 93 let zemřel v pondělí literární historik Radko Pytlík, odborník na dílo spisovatele Jaroslava Haška. Tomuto literárnímu velikánovi věnoval řadu studií, knih i přednášek. O jeho úmrtí informoval jeho přítel a spisovatelův vnuk Richard Hašek. Syn Radka Pytlíka muzikant a herec Vojtěch Dyk řekl, že rodina plánuje rozloučení se zesnulým v rodinném kruhu, zatím je ale podle něj na podrobnosti brzy.

Nový vynález hospodských: Čepované pivo maskované jako caffè latte v kelímku

Bez půllitru čepovaného si českou pivní kulturu nelze vůbec představit. Vláda ale většinu hospodských vylekala prosincovým zákazem rozlévání alkoholu ve výdejních okénkách, takže točené pivo je rázem nedostatkovým zbožím. Někteří výčepní proto začali kelímky s točeným pivem uzavírat víčkem a balit do papírových sáčků. Aby se vlk nažral a koza zůstala celá.

Na pietu s Menzelem nenoste věnce, ale malou kytičku, žádá vdova. A roušku a tužku

Opatření proti koronaviru bude provázet také poslední rozloučení s režisérem Jiřím Menzelem, které se uskuteční v pátek od deseti do osmnácti hodin v pražském Rudolfinu. Lidé musejí přijít v rouškách, pořadatelé je do budovy budou pouštět přibližně po dvou desítkách a žádají také, aby si pro podpisy do kondolenčních knih vzali své tužky nebo pera, aby nebylo nutné psací potřeby po každém podpisu dezinfikovat. Vdova po známém tvůrci Olga Menzelová v pondělí na Facebooku požádala, aby lidé nenosili velké věnce, její manžel by si podle ní přál rozloučení, na kterém se nebude plakat.

Režisér Ostře sledovaných vlaků Menzel patřil k největším postavám české kinematografie

Laskavá a soucitná poetika jeho filmů přinesla Jiřímu Menzelovi, jehož život se uzavřel ve věku 82 let, světový úspěch už na začátku režisérské kariéry. V roce 1967 získal za Ostře sledované vlaky, natočené podle románu Bohumila Hrabala, Oscara pro cizojazyčný film. Podle Hrabalových knih točil Menzel i později. Dílo filmaře, který se uplatnil též jako osobitý herec ve snímcích svých i cizích, patří k tomu nejlepšímu, co tuzemská kinematografie vytvořila.