reklama

Ředitel Kuhn: Budoucnost školství je ve slovním hodnocení, žáky jsem nechal doma

Budoucností školství je slovní hodnocení, prohlásil v pořadu Interview na CNN Prima NEWS ředitel Gymnázia Bohumila Hrabala v Nymburce a člen Asociace ředitelů středních škol Jiří Kuhn. Podle něj v jistých věcech není distanční výuka na škodu, například počítačové aplikace by bylo dobré přenést i do klasického prezenčního režimu.

reklama

„V současné době je hodnocení zásadní moneta, jak můžeme žákům poskytnout zpětnou vazbu. Formativní (slovní, pozn. red.) hodnocení je směr, kterým se po skončení pandemie vydáme. Školy, jež s tímto způsobem začaly už dříve, mají v současnosti velkou výhodu,“ řekl Kuhn moderátorce Lucii Hrdličkové.

Velký posun vidí také v používání moderních technologií. „Lidé začnou vnímat, že technika je bude provázet do konce života. Některé aplikace si převezmeme i do běžné výuky. A to je dobře. Vyzkoušeli jsme si, že při dobrém vedení jsou děti schopné učit se samostatně. Má zpětná vazba k žákům už nemůže být známka jedna až pět, ale musí být doprovázena komentářem. Učení je živá věc,“ dodal ředitel.

Hodnocení pomocí známek podle něj nemá podle velký význam i z důvodu stále chytřejších mobilních aplikací, které za pomoci vyfocení například dokáží vyřešit rovnici a studentovi ukázat i postup.

Je potřeba najít ve výuce nové cesty

Na distanční výuce vidí Kuhn zejména jednu pozitivní věc. Žáci si prý uvědomili, že jsou zodpovědní za své učení a vědomosti. Bude záležet, zda si to uvědomí i rodiče a budou děti podporovat. „Já sám učím matematiku a občas mám pochyby, zda je test opravdu studentův. Ale beru to tak, že jde o problém každého jednotlivce,“ prozradil Kuhn.

Podle Kuhna ale celkově nelze učení přes monitory udržet. „Je potřeba se zamyslet, jestli nejsou jiné cesty, které by vedly ke stejnému výsledku jako prezenční výuka ve škole. Je potřeba najít jinou možnost, jak výuku uspořádat. Ministerstvo školství na tom už ale dlouhodobě pracuje, pandemie tyto úvahy jen urychlila,“ řekl Kuhn.

V systému PES se orientuje špatně

Žáci středních škol se v týdenním střídavém rytmu vrátili do lavic v pondělí 7. prosince. V Nymburce ale využili výjimky a studenty vyššího stupně gymnázia kromě maturantů nechali doma. „Máme 60 procent dojíždějících žáků, kteří by museli cestovat autobusy nebo vlaky. My jsme se rozhodli zaměřit na nově příchozí a končící ročníky, upravili jsme podle toho i rozvrh,“ nastínil člen Asociace ředitelů středních škol.

O škole jako možném ohnisku šíření koronavirové pandemie ale neuvažuje. Názory odborníků jsou podle něj tak odlišné, že bere v potaz pouze platná nařízení a ta dodržuje. „V systému PES se nám orientuje složitě, změny přicházejí rychle. Ale není nemožné se na každou podobu výuky připravit,“ uvedl Kuhn.

Rozhovor Lucie Hrdličkové s Jiřím Kuhnou si můžete poslechnout i jako podcast:

Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na SpotifyGoogle PodcastsApple PodcastsCastboxu a dalších platformách.

Tagy:
Lucie Hrdličková Interview ředitel distanční výuka návrat do školy prezenční výuka Asociace ředitelů středních škol Jiří Kuhn Gymnázium Bohumila Hrabala Nymburk slovní hodnocení

Hlavní zprávy

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů
Koronavirus

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů

Skupina právníků Pro Libertate podala trestní oznámení na ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO), hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou i její předchůdkyni Jarmilu Rážovou. Tvrdí, že projekt Chytrá karanténa měla umožnit soukromým firmám zpronevěřit miliony korun. Ministerstvo zdravotnictví to považuje za nesmysl a odkazuje se na kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu.

Schůzky s kandidáty na ministry? Zeman napíná ústavu k prasknutí, říká komentátor
360°

Schůzky s kandidáty na ministry? Zeman napíná ústavu k prasknutí, říká komentátor

Prezident Miloš Zeman se sešel zhruba s polovinou kandidátů na členy nové vlády premiéra Petra Fialy (ODS). Tento seriál by měl ukončit 10. prosince posledním setkáním s budoucím ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem (TOP 09). Podle mnoha kritiků Hrad těmito schůzkami zbytečně brzdí jmenování nového kabinetu. Že jde ze strany hlavy státu o nezvyklý přístup, připustil i politický komentátor Martin Schmarcz v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Pistoli měli doma volně v šuplíku. Rodiče střelce z Michiganu čelí obvinění ze zabití

Rodiče 15letého Ethana Crumbleyho, kterého policie považuje za pachatele úterní smrtící střelby na střední škole v americkém státě Michigan, čelí obvinění ze čtyřnásobného neúmyslného zabití. Okresní prokuratura v pátek oznámila jejich stíhání s tím, že pistoli použitou při útoku uchovávali doma v nezamčeném šuplíku. Jejich chování podle prokurátorky dalece překračuje nedbalost.

Po covidové party v Norsku je přes 50 nakažených. Úřady se děsí, že jde o mutaci omikron

Výskyt nové varianty koronaviru s názvem omikron potvrzují další a další státy po celém světě. Podezření na obří ohnisko mají v Norsku. Jeden z účastníků firemní akce pro desítky lidí měl pozitivní PCR test, přičemž laboratoře vyloučily, že by se jednalo o mutaci delta. Od něj se pak zřejmě nakazili další. Situace v menším měřítku připomíná loňskou kauzu z pražského baru Techtle Mechtle.

Těžký boj s autismem českého atleta. Zažil šikanu a dvacetkrát se pokusil o sebevraždu

Když běžím, nepřemýšlím. Když nepřemýšlím, je mi dobře. Tato slova řekl webu Bez frází český atlet Jiří Pavel Češka, pro kterého je sport cestou, jak uniknout depresím, kterými trpí kvůli Aspergerovu syndromu – poruše autistického spektra. Dlouho mu nikdo diagnózu nesdělil, proto se v minulosti dost natrápil. Až tak, že se přibližně dvacetkrát pokusil o sebevraždu.

Pochybuji, že Mikuláš bude mít respirátor. Vojtěch nedoporučil návštěvy během nadílky

Ministerstvo zdravotnictví chystá protiepidemická doporučení, kterými by se lidé měli řídit během vánočních svátků. Šéf resortu Adam Vojtěch (za ANO) to zmínil během páteční tiskové konference. Tam mimo jiné potvrdil, že vláda hodlá zavést povinné očkování pro lidi starší 60 let a další vybrané skupiny. Vojtěch během brífinku také označil za nežádoucí obvyklé návštěvy Mikulášů, andělů a čertů v domácnostech.

reklama

Domácí zpravodajství

Jurečka: Bezdětní si budou muset výrazně víc spořit na důchod. Stát je hodlá motivovat

Prosadit změny důchodů v Česku v příštích dvou letech. O to se bude snažit kandidát na ministra práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) v nové vládě, kterou utvoří Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Piráti se Starosty a nezávislými (STAN). Jurečka zmínil zavedení minimální zaručené penze ve výši nejméně 10 tisíc korun pro všechny či zvýšení penzí za výchovu dětí. Své plány v resortu práce představil v pátek prezidentovi Miloši Zemanovi na zámku v Lánech. Novinářům řekl, že hlava státu k jeho vizím neměla výhrady.

reklama