reklama

Ředitel Kuhn: Budoucnost školství je ve slovním hodnocení, žáky jsem nechal doma

Budoucností školství je slovní hodnocení, prohlásil v pořadu Interview na CNN Prima NEWS ředitel Gymnázia Bohumila Hrabala v Nymburce a člen Asociace ředitelů středních škol Jiří Kuhn. Podle něj v jistých věcech není distanční výuka na škodu, například počítačové aplikace by bylo dobré přenést i do klasického prezenčního režimu.

reklama

„V současné době je hodnocení zásadní moneta, jak můžeme žákům poskytnout zpětnou vazbu. Formativní (slovní, pozn. red.) hodnocení je směr, kterým se po skončení pandemie vydáme. Školy, jež s tímto způsobem začaly už dříve, mají v současnosti velkou výhodu,“ řekl Kuhn moderátorce Lucii Hrdličkové.

K tématu

Velký posun vidí také v používání moderních technologií. „Lidé začnou vnímat, že technika je bude provázet do konce života. Některé aplikace si převezmeme i do běžné výuky. A to je dobře. Vyzkoušeli jsme si, že při dobrém vedení jsou děti schopné učit se samostatně. Má zpětná vazba k žákům už nemůže být známka jedna až pět, ale musí být doprovázena komentářem. Učení je živá věc,“ dodal ředitel.

Hodnocení pomocí známek podle něj nemá podle velký význam i z důvodu stále chytřejších mobilních aplikací, které za pomoci vyfocení například dokáží vyřešit rovnici a studentovi ukázat i postup.

Je potřeba najít ve výuce nové cesty

Na distanční výuce vidí Kuhn zejména jednu pozitivní věc. Žáci si prý uvědomili, že jsou zodpovědní za své učení a vědomosti. Bude záležet, zda si to uvědomí i rodiče a budou děti podporovat. „Já sám učím matematiku a občas mám pochyby, zda je test opravdu studentův. Ale beru to tak, že jde o problém každého jednotlivce,“ prozradil Kuhn.

Podle Kuhna ale celkově nelze učení přes monitory udržet. „Je potřeba se zamyslet, jestli nejsou jiné cesty, které by vedly ke stejnému výsledku jako prezenční výuka ve škole. Je potřeba najít jinou možnost, jak výuku uspořádat. Ministerstvo školství na tom už ale dlouhodobě pracuje, pandemie tyto úvahy jen urychlila,“ řekl Kuhn.

V systému PES se orientuje špatně

Žáci středních škol se v týdenním střídavém rytmu vrátili do lavic v pondělí 7. prosince. V Nymburce ale využili výjimky a studenty vyššího stupně gymnázia kromě maturantů nechali doma. „Máme 60 procent dojíždějících žáků, kteří by museli cestovat autobusy nebo vlaky. My jsme se rozhodli zaměřit na nově příchozí a končící ročníky, upravili jsme podle toho i rozvrh,“ nastínil člen Asociace ředitelů středních škol.

O škole jako možném ohnisku šíření koronavirové pandemie ale neuvažuje. Názory odborníků jsou podle něj tak odlišné, že bere v potaz pouze platná nařízení a ta dodržuje. „V systému PES se nám orientuje složitě, změny přicházejí rychle. Ale není nemožné se na každou podobu výuky připravit,“ uvedl Kuhn.

Rozhovor Lucie Hrdličkové s Jiřím Kuhnou si můžete poslechnout i jako podcast:

Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na SpotifyGoogle PodcastsApple PodcastsCastboxu a dalších platformách.

K tématu

Tagy: Lucie Hrdličková Interview ředitel distanční výuka návrat do školy prezenční výuka Asociace ředitelů středních škol Jiří Kuhn Gymnázium Bohumila Hrabala Nymburk slovní hodnocení

Další hlavní zprávy

MS v hokeji

Škoda nebude sponzorovat hokejové MS v Bělorusku. Zastává se lidských práv

Škoda nebude sponzorovat hokejové MS v Bělorusku. Zastává se lidských práv

Automobilka Škoda Auto nebude sponzorovat mistrovství světa v hokeji, pokud se turnaj bude konat v Bělorusku. Pro automobilku je důležité dodržovat, chránit a prosazovat všechny předpisy, které ochraňují lidská práva. V sobotu to řekl vedoucí komunikace podniku Škoda Auto Tomáš Kotera. O podobném kroku již v pátek informovala například společnosti Nivea.

Reportáž

Babiš očkování předstíral, říkají Romové z Vítkovic a odmítají vakcínu

Babiš očkování předstíral, říkají Romové z Vítkovic a odmítají vakcínu

Žijí ve stínu dohasínajících Vítkovických železáren v Ostravě a sami mají pocit, že jsou na odpis. „Vakcínu odmítám, chtějí nás zlikvidovat. Babiš lže, očkoval se jen jako, jehla nebyla vidět. Vláda chce, aby lidi poumírali,“ zaznamenal reportér CNN Prima NEWS mezi vítkovickými Romy smršť negativních názorů na vakcinaci proti covidu. Příkop mezi minoritou a majoritou je příliš hluboký. A co nařídí vláda, je ve vyloučené lokalitě automaticky bojkotováno.

Koronavirus

Senioři čekali na rezervaci očkování marně. Hejtmani: Nemáme vakcíny, je to frustrující

Senioři čekali na rezervaci očkování marně. Hejtmani: Nemáme vakcíny, je to frustrující

Většina seniorů se během pátečního dne marně snažila získat termín pro očkování proti koronaviru. Ze zjištění CNN Prima NEWS napříč kraji ale plyne, že řada nemocnic do systému žádné volné termíny ani neuvolnila, protože nemá vakcíny a neví, kdy přijdou. V dodávkách šlo podle nich o pouhé desítky až stovky vakcín na celé kraje. Musí to být pro seniory strašně frustrující, zlobí se předseda Asociace krajů Martin Kuba (ODS).

Zima pokračuje. Česko čeká mrazivý víkend, přes noc bude až −18 °C
Německá vládní CDU má nového předsedu. Armin Laschet se může ucházet i o post kancléře
Česko je v počtu nakažených nejhorší z Unie. Za námi je i Slovensko či Itálie
Tři nadané tanečnice přišly nečekaně o otce. Maminka Nikol se bojí, že ztratí i domov
Jak to bylo s utajeným Palachovým pomníkem? Komunisté ho zavrhli, aniž by znali význam
reklama
reklama
Po vakcíně zemřelo v Norsku 23 lidí. Pro vážně nemocné může být fatální, tvrdí institut

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Novinka v tunelu Blanka? Systém pro neztracení signálu navigace příliš nefunguje
Prodělání covidu neznamená výhru. Už desítky Čechů se nakazily virem opakovaně
Další články
reklama
reklama