Boj o energetickou novelu: Městům svazuje ruce, za nepřijetí hrozí státu mnohamiliardová pokuta

Senát vrátil novelu energetického zákona, odmítají ji i města

Česko by mohlo přijít až o šestnáct miliard korun, pokud nedojde ke schválení novely energetického zákona Lex OZE 3. Senát ji nedávno vrátil zpět Sněmovně mimo jiné i kvůli přílepku, který omezuje pravomoci radnic ovlivňovat městské stavební předpisy. Podle senátorů i samotných měst by hrozilo, že by ulice byly častěji rozkopané, popřípadě by z nich zmizela zeleň.

Zavést pravidla pro ukládání a agregaci elektřiny – to je jeden z cílů energetické novely pod názvem Lex OZE III, kterou na konci ledna vrátili senátoři zpět do Sněmovny.

K TÉMATU: Sněmovna vydala Okamuru ke stíhání. Policie může vést trestní řízení za „chirurgy z dovozu“

Města by si po přijetí například nemohla sama stanovovat podmínky pro uspořádání sítí. Zároveň by měla omezenou možnost, jak si uspořádat veřejné osvětlení na ulicích nebo jak rozvrhnout veřejnou zeleň. „Nikdo o tom nevěděl do té doby, než si toho náhodou všimli kolegové v Ostravě a právní služba,“ uvedl pro CNN Prima NEWS senátor Martin Bednář (ANO). Město poté vzburcovalo senátory ANO.

Na poplach teď proto bijí ve třech největších městech v zemi. „Urbanismus měst by byl nově diktován převážně technickou infrastrukturou namísto tradičních plánovacích nástrojů, jako jsou uliční a stavební čáry,“ vysvětlil Petr Bořecký (ANO), radní pro oblast územního plánování v Brně.

V územním plánování by tak prý docházelo k nejasnostem. „To by mohlo negativně ovlivnit přípravu tisíců nových bytů, které jsou klíčové pro řešení bytové krize nejen v jihomoravské metropoli,“ popsal Bořecký.

Hrozí miliardové pokuty

Praha dokonce poslala poslancům dopis. „Dost často se o vrácených zněních ze Senátu hlasuje hned. Je to komplikovanější, takže došlo k dohodě, že se o tom bude hlasovat za měsíc. Tento čas využijeme k vysvětlování celé záležitosti,“ řekl náměstek primátora Prahy pro územní plánování Petr Hlaváček (nestraník za STAN).

Podle ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka (STAN) je ale nutné zákon schválit, jinak hrozí pokuta. „Je důležité, aby prošel. Obsahová stránka celé věci mě zajímá prioritně. Pokuty spojené s neschválením jdou za realizací Národního plánu obnovy. Řeč je asi o deseti miliardách korun,“ přiblížil pro CNN Prima NEWS ministr.

Pokud se novela neschválí, hrozí navíc, že Evropská komise v příštím roce Česku nevyplatí podle ministerstva průmyslu a obchodu šest a půl miliardy korun.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Koalici štěpí boj o soláry. Do voleb chce stihnout hned několik důležitých zákonů

Tagy:
pokuta Brno Ostrava veřejné osvětlení zákon novela zákona energetika Petr Hlaváček Praha územní plán radnice územní plánování zeleň Poslanecká sněmovna ČR Senát Parlamentu ČR plánování Lukáš Vlček elektrická síť Martin Bednář Lex OZE III