CNN Prima News veřejné osvětlení

veřejné osvětlení

Výpis příspěvků ke štítku „veřejné osvětlení“

Karlův most jako jediný na světě osvětlují plynové lampy. Přibudou i jinde

Praha má na svém kontě řadu významných a dokonce i světových nej. K nim bezpochyby patří i jediný most osvětlený plynovými lampami – a to ten Karlův. Nejen na něm na cestu procházejícím lidem každou noc svítí plynové lucerny, jež v historii nahradily nepříliš komfortní olejové osvícení. Při výjimečných událostech a svátcích je místo automatického systému pěkně postaru rozsvěcejí lampáři, jimž v blízké budoucnosti zřejmě přibude práce. Plynové osvětlení v Praze se totiž bude rozšiřovat.

Digitální technická mapa ČR: Služebník měst a obcí i lidi žijící v nich

V jakém stavu jsou silnice, chodníky, veřejné osvětlení? A jak vybrat pozemek, abychom si na něm mohli postavit dům podle vlastních představ? K rychlému a snadnému zodpovězení podobných dotazů má sloužit Digitální technická mapa ČR. Ta by měla být dokončena do letošního července a sloužit bude jednotlivcům i veřejné správě. Mezi průkopníky digitalizace nemovitostí a infrastruktury patří bez pochyby Zlínský kraj, jehož vlastní verze digitální technické mapy tam fungovala od roku 2003. Na přechod na centrální systém jsou zdejší města připravena. Ovšem jak v pořadu Interview PLUS řekl starosta Luhačovic, Marian Ležák, celoplošná digitální technická mapa nemá tak široké spektrum jako její krajská předchůdkyně.

Nový Zéland se rozhodl zhasnout, pouliční osvětlení ohrožuje vzácný ptačí druh

Představitelé novozélandské vesničky Punakaiki na Jižním ostrově rozhodli o zvláštním kroku. Na pásu o délce téměř tří a půl kilometru se večer již nerozsvěcí lampy veřejného osvětlení. Za novým opatřením stojí snaha o záchranu vzácného ptačího druhu, buřňáka novozélandského, který hnízdí jen v této oblasti. Rozsvícené lampy totiž matou mláďata, která pak umírají na silnicích.