Podzimní období svádí k péči o pokojové rostliny, avšak nesmíme zanedbávat ani ovocné stromy. Vše je přitom možné provést bez jakýchkoliv jedů – za pomoci sofistikovaných nástrah, které dokonale zničí škůdce. Jak tedy co nejsnáze provést ochranu ovocných stromů a pokojových rostlin?
Ze škůdců ovocných stromů je jednoznačně nejhorším obaleč jablečný, který znehodnocuje plody vaší práce. Nikdo z vás zajisté nechce při podzimní sklizni být překvapený tím, kolik jablek jeví známky červivosti. Obaleč proniká jablkem až do jeho jádřince, proto jsou jediným spolehlivým znakem chodbičky a poškozený střed plodu.
Ovocné stromy a keře potřebují tu správnou péči i na podzim
V začínajícím podzimu je vhodné se kromě zahradních rostlin a péče o trávník věnovat i ovocným stromům a keřům, které vyžadují také péči, což jim zajistí nejen dobré přezimování, ale také podpoří výnos v příštím roce. Pojďme se podívat na to, co podzimní péče o stromy obnáší.
Naštěstí, pro boj s obalečem je možné využít velice šetrné biologické přípravky, které obsahují parazitické hlístice. Ty spolehlivě zahubí všechny housenky, avšak k první aplikaci postřiku s hlísticemi přistupujte již během podzimu. Zakoupený přípravek rozmíchejte v doporučeném poměru s vodou, nalijte do postřikovače a postříkejte dokonale celý strom. Tím dosáhnete maximálního efektu a úspěchu. Postřik s hlísticemi je možné provádět ještě i v prosinci.
Příprava postřiku proti obaleči s parazitickými hlísticemi Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.
U pokojových rostlin jsou nejčastěji přítomni saví škůdci nebo smutnice. Jde o malé mušky, které žijí v substrátu rostlin a jejich vývojová stadia poškozují kořenový systém rostlinám.
Pěstujte rostliny štěstí, poradíme vám, které to jsou
Některým rostlinám je od nepaměti přisuzován dar přinášet štěstí nejen tomu, kdo je pěstuje, ale celému domu. Právě jim je nutné věnovat maximální péči, aby co nejdéle vydržely. Rodinné štěstí je tak zachováno a traduje se, že trvá většinou tak dlouho, dokud se rostlině daří. Pokud se jí ale přestává dařit, je dobré rychle opatřit novou, je naštěstí z čeho vybírat. Účinek je ještě umocněn, pokud takovou rostlinu štěstí dostaneme darem.
Aby bylo omezeno riziko napadení smutnicemi, v podzimu a zimě maximálně omezte hnojení a také zmenšete množství zálivky na jednu rostlinu tak, ab substrát nebyl trvale zamokřený, což těmto malým škůdcům vytváří ideální podmínky pro vývoj.
Jednoduché zjištění stavu substrátu proveďte instalací lepových pásků k rostlinám. Žluté trojúhelníčky smutnice lákají a zneškodní je. Při silném napadení ale tento prvek nestačí a je potřeba zasáhnout razantněji, například pomocí postřiku.
Instalace lepových trojúhelníčků k pokojovým rostlinám Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.
Významným škůdcem pokojových rostlin jsou také svilušky. Jde o malého broučka, který saje šťávu z listů, pokojové rostliny následně chřadnou, při silném napadení se také objevují jemné pavučinky. Bez včasného zásahu rostliny hynou. Účinná prevence je nutná především v panelákových bytech, a to rosením nebo používáním odpařovačů.