reklama

Pusťte se do boje proti škůdcům rostlin doma i v zahradě

Podzimní období svádí k péči o pokojové rostliny, avšak nesmíme zanedbávat ani ovocné stromy. Vše je přitom možné provést bez jakýchkoliv jedů – za pomoci sofistikovaných nástrah, které dokonale zničí škůdce. Jak tedy co nejsnáze provést ochranu ovocných stromů a pokojových rostlin?

reklama

Ze škůdců ovocných stromů je jednoznačně nejhorším obaleč jablečný, který znehodnocuje plody vaší práce. Nikdo z vás zajisté nechce při podzimní sklizni být překvapený tím, kolik jablek jeví známky červivosti. Obaleč proniká jablkem až do jeho jádřince, proto jsou jediným spolehlivým znakem chodbičky a poškozený střed plodu.

Naštěstí, pro boj s obalečem je možné využít velice šetrné biologické přípravky, které obsahují parazitické hlístice. Ty spolehlivě zahubí všechny housenky, avšak k první aplikaci postřiku s hlísticemi přistupujte již během podzimu. Zakoupený přípravek rozmíchejte v doporučeném poměru s vodou, nalijte do postřikovače a postříkejte dokonale celý strom. Tím dosáhnete maximálního efektu a úspěchu. Postřik s hlísticemi je možné provádět ještě i v prosinci.

U pokojových rostlin jsou nejčastěji přítomni saví škůdci nebo smutnice. Jde o malé mušky, které žijí v substrátu rostlin a jejich vývojová stadia poškozují kořenový systém rostlinám.

Aby bylo omezeno riziko napadení smutnicemi, v podzimu a zimě maximálně omezte hnojení a také zmenšete množství zálivky na jednu rostlinu tak, ab substrát nebyl trvale zamokřený, což těmto malým škůdcům vytváří ideální podmínky pro vývoj.

Jednoduché zjištění stavu substrátu proveďte instalací lepových pásků k rostlinám. Žluté trojúhelníčky smutnice lákají a zneškodní je. Při silném napadení ale tento prvek nestačí a je potřeba zasáhnout razantněji, například pomocí postřiku.

Významným škůdcem pokojových rostlin jsou také svilušky. Jde o malého broučka, který saje šťávu z listů, pokojové rostliny následně chřadnou, při silném napadení se také objevují jemné pavučinky. Bez včasného zásahu rostliny hynou. Účinná prevence je nutná především v panelákových bytech, a to rosením nebo používáním odpařovačů.

Tagy:

Hlavní zprávy

Exšéf Věcí veřejných i policista Petržílek se radují. Soud je v kauze odposlechů osvobodil

Soud osvobodil někdejšího předsedu Věcí veřejných (VV) Víta Bártu i policistu Jana Petržílka. Neprokázalo se, že vynesli odposlechy Bezpečnostní informační služby (BIS), v nichž se lobbista Roman Janoušek a tehdejší pražský primátor Pavel Bém (ODS) oslovovali „Mazánku“ a „Kolibříku“. Úterní verdikt není pravomocný, státní zástupce žádá pro oba muže podmíněné tresty za ohrožení utajované informace a ponechal si lhůtu pro případné podání odvolání.

Po roce a půl okopávání si Babiš s Fialou stoupli vedle sebe a propagovali očkování

Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) a nově jmenovaný předseda vlády Petr Fiala (ODS) si po roce a půl trvajících neshodách a kritice způsobů boje s pandemií koronaviru stoupli vedle sebe a propagovali očkování. „Epidemie nezná politické bariéry a týká se nás všech. Politika musí jít stranou,“ řekl Babiš na úterní tiskové konferenci iniciativy Lékaři pomáhají Česku.

reklama

Domácí zpravodajství

Zdrogovaný pacient řádil v nemocnici v Hradci Králové. Agresor poničil urgentní oddělení

Agresivní pacient v pondělí večer ve Fakultní nemocnici (FN) Hradec Králové poničil vybavení. Zřejmě byl pod vlivem drog. V úterý to řekla mluvčí policie Lucie Konečná. Incident potvrdil také mluvčí nemocnice Jakub Sochor. Podle něj k události došlo na oddělení urgentní medicíny. Muž způsobil statisícové škody a zůstává v péči lékařů.

Covid ohrožuje i novorozence. Oddělení omezují návštěvy, matky se cítí jako v domácím vězení

Režim v nemocnicích v současnosti limituje mimo jiné snaha minimalizovat riziko nákazy koronavirem. Výjimkou nejsou ani neonatologická oddělení, kam se dostávají miminka, která přijdou na svět předčasně. Matky tam s nimi kvůli riziku nákazy musí trávit nepřetržitě klidně i dva týdny. Návštěvy rodinných příslušníků jsou velmi omezeny, takže novopečeným maminkám může připadat, že jsou v domácím vězení.

Bartoš: Zákaz trhů je styl končící vlády. Zpřísnění ano, lidé si ale nesmí ťukat na hlavu

Opatření, která vydává vláda v demisi, jsou zmatečná a nepředvídatelná, zdůraznil v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS lídr Pirátů Ivan Bartoš. Konkrétně označil za absurdní uzavření adventních trhů. Jenže budoucí kabinet s tím nemůže nic dělat. I proto Bartoš vnímá „pohovory“ prezidenta Miloše Zemana se všemi kandidáty na ministerský post jako průtahy.

reklama