reklama

Ovocné stromy a keře potřebují tu správnou péči i na podzim

V začínajícím podzimu je vhodné se kromě zahradních rostlin a péče o trávník věnovat i ovocným stromům a keřům, které vyžadují také péči, což jim zajistí nejen dobré přezimování, ale také podpoří výnos v příštím roce. Pojďme se podívat na to, co podzimní péče o stromy obnáší.

reklama

Podzimní péče o ovocné stromy může začít už nyní. Podívejte se na stav koruny, pokud je příliš hustá nebo obsahuje větší množství suchých větví, je zapotřebí zasáhnout. Větve, které dělají hustou korunu, si pouze označte a prořezávejte tehdy, až přejdou do zimního spánku, tedy shodí veškeré listí a upadnou do fáze spánku.

Tento krok je ale nevhodný u třešní a višní, jejich prořezávka se provádí ve fázi zralých plodů. Nevhodně zvolený čas jejich prořezávky vede ke klejotoku, který může skončit až celkovým uschnutím. Suché větve je možné ze všech stromů odřezat i nyní, avšak při zachování minimálního poškození. Rány po řezu zacelte pomocí štěpařského vosku.

U rybízu, josty a dalších ovocných keřů je možno prořezávat už i teď, tedy pokud už na větvičkách není listí. Zde je nutné pro zlepšení zdravotního stavu vyřezat veškeré staré větve. Díky tomu velmi razantně zlepšíte kondici i keřům, které jsou staré přes 20 let a jinak byste je raději vykopali a zasadili nové.

Po prořezávce se zaměřte na prevenci proti škůdcům. Určitě je vhodné se zaměřit na to, zda listí není zkroucené, většinou to značí napadení mšicemi. Pro postřik sáhněte po směsi kypřicího prášku, rostlinného oleje a vody. Na mšice perfektně funguje i slabý roztok mýdlové vody. Při silnějším napadení nezapomeňte na opakování postřiku, zničí totiž poslední zbytky těchto savých škůdců.

Posledním krokem zářijové péče je vypletí míst pod ovocnými stromy a keři. Důkladně plochu zbavte plevelů, mechanická likvidace je sice manuálně náročnější, ale účinná a neškodná.

V zarostlých místech a pod ovocnými keři se často ukrývají slimáci, kteří zde kladou vajíčka. Je tedy možnost, jak se těchto vývojových stadií zbavit, protože po vypletí se mohou stát terčem ptáků. Případně jej spařte horkou vodou. Slimáci jsou obrovský problém, protože ve vlhkém a teplém létě, které letos bylo, mají ideální podmínky pro přežití a málo predátorů z nich dělá jedny z nejhorších škůdců na zahradě. Prostory pod ovocnými stromy a keři následně obohaťte kompostem a zapravte jej i zlehka do půdy. Hnojení přichází až na podzim, nejlépe až těsně před prvními mrazy.

Tagy:

Hlavní zprávy

Případů omikronu bude u nás zřejmě více. S nakaženou ženou cestovalo dalších osm lidí

Aktualizováno

Se ženou, která přicestovala z Namibie a u níž se prověřuje výskyt varianty omikron, cestovalo dalších osm lidí z ČR. Hygienici zjišťují, zda jsou nakažení covidem, řekla hygienička Pavla Svrčinová. Je proto možné, že nakažených novou variantou přibyde. U ženy sekvenační analýza liberecké nemocnice potvrdila omikron na 90 procent, sdělil ČT v sobotu večer mluvčí Krajské nemocnice Liberec Václav Řičář.

Antivaxeři jsou i mezi lékaři. Uvěřili nějakým konspiračním teoriím, nechápe Prymula

Česká lékařská komora eviduje desítky stížností na lékaře, kteří upřednostňují neočkované pacienty a nechtějí vakcínu proti covidu aplikovat. Patří mezi ně třeba dětská lékařka z Přeštic, podle které by dětem vakcína mohla ublížit. Praktický lékař z Nýřan zase považuje některá koronavirová opatření za nesmyslná. Podle Romana Prymuly tito lékaři uvěřili konspiračním teoriím.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Havlíčkem a Rakušanem: Prožijí Češi Vánoce v lockdownu?

Řítí se Česko do lockdownu? Pandemie nabírá na síle a vláda přistupuje k radikálnímu zpřísnění opatření. Ve čtvrtek večer premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) oznámil, že od pátku 26. listopadu platí nouzový stav. Co když nová opatření nezaberou? Stráví Češi Vánoce v lockdownu? Sledujte pořad Partie v neděli od 11hodin na CNN Prima NEWS, v první části s vicepremiérem v demisi Karlem Havlíčkem (ANO) a předsedou hnutí STAN Vítem Rakušanem.

reklama

Domácí zpravodajství

První případ varianty omikron v Česku: Jde o ženu, která letěla z Namibie přes JAR

Aktualizováno

V České republice se potvrdila první nákaza variantou koronaviru omikron. Ta je podle expertů nejen nebezpečnější, ale také se rychleji šíří a umí obejít očkování. Sekvenační analýza v liberecké nemocnici v sobotu večer ukázala, že s 90% pravděpodobností skutečně jde o tuto variantu. Jedná se o Češku, která se vrátila z Namibie a letěla přes Jihoafrickou republiku (JAR) a Dubaj.

Před 100 lety se narodil Dubček. Naivka i statečný partyzán, který byl za války raněn

Život Alexandra Dubčeka je příběhem smělých nadějí i hořkých zklamání. Byl populární tváří pražského jara, velkým poraženým okupace ze srpna 1968, faktickým spolupachatelem násilí na demonstrantech o rok později. Ale nejen to. Muž s pověstí ustrašeného naivky, od jehož narození uplynulo přesně 100 let, taky bojoval ve Slovenském národním povstání, později studoval s Gorbačovem. O jeho pestrém osudu vypráví v rozhovoru pro CNN Prima NEWS historik Milan Bárta.

Stehlíková: O Cimickém to věděla celá Praha. Zeman chtěl ocenit predátora, jako je on

Prezident Miloš Zeman chtěl vyznamenat stejného predátora, jako je on sám, naráží na kauzu s psychiatrem a spisovatelem Janem Cimickým v rozhovoru pro CNN Prima NEWS psychiatrička a exministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková. Podle ní věděla celá Praha, že Cimický sexuálně obtěžoval ženy. Že nakonec vyznamenání nedostane, podle Stehlíkové může pomoci i dalším obětem sexuálního násilí.

reklama