
Policisté v Novém Jičíně zachraňovali Polky topící se v řece. Jedna měla přes tři promile
Ilustrační foto Zdroj: Profimedia.cz
Česko na zveřejněném žebříčku organizace Transparency International (TI), která hodnotí korupci ve 180 zemích a oblastech, zůstalo v roce 2021 na 49. příčce. Zlepšení o čtyři pozice oproti roku 2020 naopak dosáhlo Slovensko, kterému loni připadla 56. příčka. Česko a Slovensko nadále zaostávají za průměrem oblasti západní Evropy a Evropské unie, i tak ale dosáhly lepšího výsledku než dvě třetiny sledovaných zemí.
Ve férovosti si podle tradičně nejlépe vedou Dánsko, Finsko a Nový Zéland, které získaly shodně 88 ze 100 hodnotících bodů, na opačném konci skončil Jižní Súdán s jedenácti body. Organizace Transparency International poukazuje na fakt, že 86 procent zemí neučinilo za posledních deset let žádný, případně jen malý pokrok.
Nejlépe hodnoceným regionem je západní Evropa a Evropská unie, která pro rok 2021 získala 66 ze 100 bodů. Region se ale podle TI kvůli pandemii nemoci COVID-19 potýká s povážlivými problémy. „Rychle vzniká znepokojivý nový normál, kdy během pandemie covidu upozaděná a opomíjená opatření k odpovědnosti a transparentnosti nejsou obnovována a kdy se důvěra veřejnosti propadá kvůli skandálům s veřejnými zakázkami,“ varuje organizace.
Známky přešlapů podle TI vykazují i premianti, jako jsou Německo (80 bodů), Británie (78) či Rakousko (74). Německem mimo jiné otřásl skandál kolem nákupů roušek a respirátorů, jehož stopy vedou až k poslancům. Kritika se ani letos nevyhnula Polsku a Maďarsku, které spolu s Českem a Slovenskem tvoří uskupení známé jako visegrádská čtyřka.
„Dlouhodobé důsledky nedostatečného boje s korupcí jsou již patrné v Maďarsku a Polsku. Hrozí, že brzy se k nim přidá také Slovinsko,“ uvádí TI. Maďarsko (43 bodů) a Polsko (56) dlouhodobě čelí výtkám kvůli vládním zásahům proti justici i médiím, kritizováno je v poslední době také Slovinsko (57).
Obzvláště kritické je TI v hodnocení Maďarska. „Maďarská vláda využila pandemii k další konsolidaci politické kontroly a k omezení práv. Svoboda projevu byla výrazně omezena a média jsou ohrožena,ô uvádí TI. Chvále se naopak těší Slovensko, které dosáhlo 52 oproti předloňským 49 bodům, což zemi posunulo z 60. na 56. příčku.
„Pokrok Slovenska vyniká ve srovnání s jeho sousedy. Úspěch země vychází ze zlepšené ochrany těch, kdo upozorňují na nezákonné či neetické praktiky, z lepší transparentnosti výběru vysokých činitelů a ze zlepšené rychlosti a posílené nezávislosti soudů a policie při korupčním vyšetřování vysokých představitelů,“ uvádí Transparency International.
Všeobecná a ani regionální zpráva TI žádné české nedostatky nezmiňuje, neuvádí ale ani případné kladné hodnocení. Česko za loňský stejně jako předloňský rok získalo 54 bodů, což mu i pro rok 2021 zajistilo 49. pozici. Stejné bodové hodnocení s Českem sdílejí Malta a Mauricius.
Česká republika je jedním z příkladů celosvětové stagnace boje s korupcí, o které TI informuje. To je za posledních deset let případ 86 procent zemí. V regionu západní Evropy a Evropské unie se 84 procent zemí v posledních deseti letech v protikorupčním výkonu zhoršilo či dosáhlo jen malého, případně žádného pokroku.
„Stagnace je předzvěstí problémů napříč Evropou. I ti nejlepší v tomto regionu se stávají kořistí velkých skandálů, což odhaluje nebezpečí z nečinnosti. Jiní umožnili nabobtnání korupce, takže se nyní potýkají s vážnými případy porušování svobod,“ říká Flora Cresswellová, která je koordinátorkou TI pro západní Evropu. „Region navíc není ve vakuu. Nedostatek vymáhání práva na národní úrovni v Evropě vede k šíření korupce do celého světa, neboť zahraniční hráči doma zneužívají slabé zákony k ukrývání peněz a financování korupce,“ dodává.
Pokles zaznamenaly i tradičně silné demokracie Kanada (o tři body na 74 bodů) a Spojené státy. USA sice stejně jako předloni získaly 67 bodů, ale z předloňské 25. příčky se propadly na 27. místo. „USA vypadly ze skupiny 25 nejlépe hodnocených poprvé,“ uvádí TI. „USA čelí dalším útokům na svobodné a spravedlivé volby,“ dodává organizace.
Nejhůře hodnoceným světovým regionem je subsaharská Afrika, která získala 33 bodů, následovaná s 36 body východní Evropou a střední Asií. TI obzvláště upozorňuje na Rusko, které loni získalo 29 bodů, což je o bod méně než předloni. Ruský zákon o zahraničních agentech učinil podle TI informování o korupci více než nebezpečným. „Úřady podnikají razie doma a v úřadech novinářů a aktivistů, kteří vyšetřují vládní korupci, a označují je za zahraniční agenty," uvádí TI. Podle této organizace vyslaly ruské úřady svým kritikům jasný signál, když po návratu z léčení v Německu zadržely opozičního předáka Alexeje Navalného.
Čína, která je řazena do regionu Asie a Tichomoří, získala 45 bodů, předloni to bylo 42 bodů. I přes mírné zlepšení ale Peking podle TI nadále potlačuje opozici a omezuje lidská práva.
Češi vystavili vládě Petra Fialy (ODS) vysvědčení z předmětu, který bychom mohli nazvat boj s dopady inflace. Naprostá většina z nich se domnívá, že pětikoaliční kabinet tuzemským domácnostem s následky nadměrně rostoucích cen nepomáhá dostatečně. Vyplývá to z exkluzivního průzkumu agentury STEM/MARK pro CNN Prima NEWS.
Skupiny a klany na západě Ukrajiny motivují matky, aby s dětmi přijely do Česka, vyřídily si pomoc a zase odjely. V Partii na CNN Prima NEWS to prohlásil hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD) s odkazem na informace od předsedy oblastní rady Zakarpatí Volodymyra Čubirka. S pražským primátorem Zdeňkem Hřibem (Piráti) se neshodl na dalším postupu ohledně přerozdělování uprchlíků do méně vytížených regionů.
Pokud aktualizace dat na základě posledního vývoje ekonomiky potvrdí odhady České národní banky, velmi pravděpodobně bankovní rada ještě před letními prázdninami zvýší své úrokové sazby. V takovém případě se dostanou nejvýše od roku 1999. Tehdy ale průměrná úroková sazba u hypotečních úvěrů převyšovala deset procent.
Sledujeme on-line
Vládní Deštník proti drahotě nepředstavuje faktickou pomoc lidem, kteří se potýkají s dopady dvouciferné inflace. „O celé řadě opatření vaše vláda jen mluví. Kde máte podporu rodin? Je to jen politická deklarace,“ řekla v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS bývalá ministryně financí a šéfka poslanců ANO Alena Schillerová.
Lotyšští fanoušci patří k jedněm z nejlepších na světě. K jejich smůle nemohli své hlasivky a svoji kreativitu dát plnohodnotně na odiv na loňském domácím světovém hokejovém šampionátu v Rize kvůli pandemickým opatřením. Nicméně ani letošní mistrovství světa nemají daleko. Ve Finsku jsou na tribunách slyšet a útočníka baltské reprezentace Rihardse Bukartse dokonce dohnali k slzám.
Ještě do letních prázdnin by měl do Poslanecké sněmovny putovat návrh zákona, podle kterého vznikne takzvaný sociální energetický tarif pro domácnosti. V Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS to řekl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Alena Schillerová (ANO) uvedla, že hnutí ANO je připraveno pro takový zákon zvednout ruku. „Podpoříme, aby to rodiny měly co nejrychleji,“ řekla.
Snížit množství komunálního odpadu v popelnicích? Jde to. Kromě barevných kontejnerů na plast, papír, sklo či nápojové kartony jsou v ulicích Českého Těšína, Prostějova, Znojma, Českých Budějovic a dalších českých měst k vidění i hnědé popelnice na bioodpad. Tam všude služby odpadového hospodářství zajišťují firmy FCC v ČR. Obyvatelé hnědé nádoby je poctivě využívají a odkládají do nich bioodpad ze zahrad i domácností.
Nesouhlas s válkou na Ukrajině vyjádřilo publikum ruské punkové kapely Kis-Kis. Na pátečním koncertě totiž hlasitě skandovalo „Chuj vojně“, což by se dalo volně přeložit jako „Do háje s válkou“. V tomto týdnu to přitom nebylo poprvé, co se umělci anebo posluchači vyjádřili tímto způsobem. Frontman uznávané kapely DDT Jurij Ševčuk během svého vystoupení prohlásil, že „vlast není prezidentova řiť, kterou musíte pořád líbat“.
Britští vědci očekávají další případy opičích neštovic, které jsou už hlášeny z Evropy i USA, napsal britský list The Guardian. Počet případů překvapuje lékaře, kteří nevědí, proč se tento virus, dosud obvyklejší v Africe, nyní šíří na Západ. Americký prezident Joe Biden v neděli řekl, že by opičí neštovice měly znepokojovat každého.
Romští uprchlíci z Ukrajiny si z vlasti přinášejí různé zkušenosti. Někteří tam nechodili ani do základní školy. Zažívají xenofobní útoky včetně fyzického násilí a žhářství v osadách. Vztah k Romům – ukrajinským i českým – se projevuje i mezi ukrajinskými uprchlíky v Ostravě, říká aktivista indického původu Kumar Vishwanathan. Mluví i o hrozbě, že v Česku vzniknou tábory podobné těm v Sýrii, Keni či Ugandě.
Již 22. ročník mistrovství světa ve fotbale se ponese v poněkud netradičním duchu. Ať už se jedná o samotné místo – arabskou zemi Katar, či termín, ve kterém se 32 týmů z celého světa pokusí získat titul šampiona. Do jedné z nejbohatších zemí světa zamíří statisíce fanoušků na přelomu listopadu a prosince. Jak získat vytouženou vstupenku? A čekají diváky koronavirová omezení? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila odpovědi na nejčastější otázky.
Inflaci má na starosti Česká národní banka, ale i vláda může částečně přispět k jejímu snižování. V Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS to řekl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). „Inflace by se mohla začít snižovat ve druhé polovině roku a do přijatelných hodnot se dostane příští rok,“ řekl.
Na Donbasu pokračuje ruská ofenziva. Ukrajinci okupanty zadržují i dělostřelectvem československé výroby. Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Rusové v ukrajinských přístavech dál blokují asi 22 milionů tun obilí. Do Kyjeva zavítal polský prezident Andrzej Duda. Během své návštěvy vystoupil v ukrajinském parlamentu. Počet zjištěných obětí zabitých ruskými silami v době okupace míst v Kyjevské oblasti se přiblížil k 1300.
Ukrajinci zpomalují ruskou ofenzivu na Donbasu i díky protipancéřovým raketometům. Dokazovat to má další video, které koluje po internetu. Z dostupných záběrů lze vidět ruský zásobovací vůz. Krátce poté, co do něj nasedl jeden voják, vozidlo zasáhla raketa.
Ministr školství Petr Gazdík (STAN) uvažuje o úpravě kritérií pro zápisy na základní školy. Podle něho by se mohla začít zohledňovat doba trvalého bydliště u spádových škol. Gazdík je přesvědčen, že by takové opatření zabránilo účelovému přehlašování dětí na adresu podle toho, do jaké školy chce rodič svého potomka dostat. Jenže podle některých odborníků by to mělo své negativní dopady.
Česko čelí největšímu zdražování od devadesátých let. Inflace by však v budoucnu mohla vystoupat ještě výš. Co by měla vláda udělat, aby krizi co nejefektivněji čelila? O tomto tématu budou diskutovat v superdebatě na CNN Prima NEWS ministři Marian Jurečka (KDU-ČSL) a Martin Kupka (ODS) i šéfové opozičních poslaneckých klubů Alena Schillerová (ANO) a Radim Fiala (SPD). Speciál za přítomnosti diváků ve studiu můžete sledovat ve čtvrtek 26. května od 21 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.
Řada bazénů a koupališť letos otevře se zpožděním. Důvod je prostý – kvůli vysokým cenám energií se provozovatelům zatím nevyplatí spouštět čerpadla a tobogány nebo nahřívat vodu. Vyčkávají tak až na prázdninový nával. Zdražit by se mělo i vstupné, na některých místech až o 30 procent ve srovnání s minulou sezonou.
Škodu za 2,5 milionu korun způsobil v neděli časně ráno požár rodinného domu v Loučce na Vsetínsku. Tři obyvatelé domu před plameny včas utekli, žádný z nich nebyl zraněn. Příčina požáru rodinného domu zatím nebyla stanovena.
Pokud má vaše domácnost problém vyjít s penězi, můžete si najít další zaměstnání. Pracovních míst je v České republice přebytek. Lidem to radí ekonomický poradce premiéra Petra Fialy (ODS) Štěpán Křeček. Není jediným expertem, který zastává podobný názor.