K VĚCI, Ben Itzhak - 17.5. v 12:30
Jeho dětí spí v úkrytu, kdyby se v noci rozezněly varovné sirény. Konflikt mezi Izraelem a Palestinou nadále sílí a vzduchem létá čím dál tím více raket. „Izrael má pravdu, že Hamás střílí na obydlené oblasti, ale policie se chová hloupě,“ řekl v pořadu K věci na CNN Prima NEWS Gonen Ben Itzhak, bývalý pracovník tamní bezpečnostní služby Šin bet.
„V současnosti čelíme raketovým útokům. Lidé nejsou v bezpečí, proto se snažíme omezit dobu, kdy vycházíme ven,“ popsal ve vysílání CNN Prima NEWS atmosféru v izraelských ulicích Ben Itzhak.
Jeho děti prý rovnou spí v úkrytech, kam se za poslední týden několikrát běželi schovat civilní občané. „Nechceme je budit, kdyby se v noci spustily sirény. Několikrát k tomu už došlo. Mají tu matrace,“ sdělil Ben Itzhak.
Bývalý pracovník izraelské bezpečnostní služby Šin bet podle svých slov odsuzuje jednání palestinské teroristické organizace Hamás. „Páchá zločiny, protože střílí rakety do hustě obydlených měst. V tom má Izrael pravdu. Hamásu je úplně jedno, jestli zahynou civilní obyvatelé, neváží si lidského života,“ mínil Ben Itzhak.
Je to past, Izrael se do ní lapil, míní Ben Itzhak
V posledních dnech umírají kvůli přeshraničnímu konfliktu stovky lidí, Izraelců i Palestinců, mezi nimi také desítky dětí. Izrael minulý čtvrtek v Pásmu Gazy zahájil masivní vojenskou operaci proti skupinám Hamás a Islámský džihád.
V neděli podle izraelské armády její letectvo zasáhlo středisko zpravodajské služby Hamásu. Minulý týden bombardoval Izrael řadu cílů skupiny, včetně domů jeho předních představitelů či sítě podzemních tunelů, jimiž Hamás přesunuje zbraně.
Izraelská armáda v neděli připustila, že při útoku na síť tunelů Hamásu pod silnicí v Gaze spadly i domy, což si vyžádalo civilní oběti. V neděli zemřelo v Gaze podle tamních úřadů nejméně 42 lidí, z toho 16 žen a deset dětí. Asi 50 dalších osob utrpělo zranění. Hamás a organizace Islámský džihád uvedly, že mezi mrtvými je i 20 jejich příslušníků. Izraelská armáda uvádí, že je toto číslo mnohem vyšší.
Podle Ben Itzhaka se konfliktu nedalo vyhnout. „Myslím, že je to past. Minulý měsíc byl pro muslimy svatý, oslavoval se ramadán. Jeruzalém patří mezi ta nejsvětější města pro muslimy, židy, ale i křesťany. Chrámová hora je místo, kde se muslimové během ramadánu modlí. Izraelská policie se chovala velice nerozumně až hloupě. Dráždila muslimy, kteří se v Jeruzalémě modlili. Chování vlády vedlo k reakci Hamásu, který začal vystřelovat rakety,“ přiblížil situaci Ben Itzhak.
„Není to jen válka mezi Izraelem a Hamásem. Ten vládne v Gaze, ale ne na Západním břehu Jordánu. V současnosti tu probíhá veliká kampaň, aby převzal právě i Západní břeh. Izrael vstoupil do této léčky a bojuje v Gaze. Dokonce i na Západním břehu Jordánu se Palestinci dívají na Hamás a říkají si, že oblast i Jeruzalém osvobozuje. To Hamásu pomáhá oslabit oficiální úřady, což by se nemělo dít,“ dodal bývalý pracovník bezpečnostní služby Šin bet.
Minulý týden zničil veškeré snažení o mír, říká bývalý agent
Po celém Izraeli také pokračují potyčky a násilnosti mezi místními Židy a Araby. Podle Ben Itzhaka roztržky souvisí s vnitřní politikou v zemi. „Při posledních volbách se s pomocí premiéra Benjamina Netanjahua do Knessetu dostali pravicoví extremisté. Netanjahu se v současnosti snaží udržet u moci, i když je vyšetřován u soudu v Jeruzalémě. Je obviněn z korupce,“ sdělil Ben Itzhak.
Právě korupce je podle něj hlavním problémem Izraele. „Korupce je mnohem nebezpečnější než terorismus. Proti terorismu se dá bojovat, korupce ničí společnost zevnitř. Dnes vidíme, že korupce v Izraeli vede k anarchii. Netanjahu se stará pouze o své problémy, ne o to, co se děje v Izraeli. Kdyby se o to zajímal, dávno by rezignoval,“ zdůraznil bývalý agent.
Na anarchii upozornil také v souvislosti s nepokoji mezi Židy a Araby. „Obyvatele Izraele tvoří z 80 procent Židé a z 20 procent Arabové, většina jsou muslimové. Problém je, že pravicoví extremisté a politici začali ve smíšených městech bojovat, což vedlo k tomu, že situace v některých městech je taková, že tam nemůžete jet. Je tam násilí, lidé po sobě házejí kameny,“ vylíčil Ben Itzhak.
„Konflikty jsou nejvíc děsivé. Vypadá to, že za 73 let vzájemného soužití s Araby jsme takovou situaci nezažili. V posledních letech jsme se snažili podporovat, aby spolu Židé a Arabové žili v míru. Není to jednoduché, protože je ovlivňuje přeshraniční konflikt,“ vysvětlil Ben Itzhak.
„Až do minulého týdne jsme dosáhli řady úspěchů, které právě ten minulý týden zničil,“ dodal bývalý pracovník bezpečnostní služby Šin bet.