Evropská komise ve středu vyzvala Facebook, Google, Twitter a další velké internetové společnosti k účinnějšímu boji s šířením dezinformací na sociálních sítích. Podle místopředsedkyně Evropské komise Věry Jourové by měly být internetové platformy transparentnější a přijmout větší díl zodpovědnosti.
Velké internetové společnosti v říjnu 2018 dobrovolně přistoupily ke kodexu, který obsahuje pravidla boje s dezinformacemi. Zavázaly se například, že zaručí transparentnost politické reklamy a že zakročí proti falešným a automatizovaným účtům.
Evropská komise nicméně v nové zprávě, o které dnes informovala agentura Reuters, uvádí, že kodex má slabá místa, kterými jsou mimo jiné nekonzistentní a neúplná aplikace kodexu napříč platformami a členskými státy či nedostatek jednotných definic.
Nejmírumilovnější země na světě? Podle Světového indexu míru je Česko osmé
Světový index míru (SIM) zveřejnil výsledky žebříčku nejmírumilovnějších zemí na světě pro rok 2020. Česko se v jeho žebříčku umístilo na osmém místě. Oproti loňskému roku si tak polepšilo o dva stupně. SIM hodnotí 163 samostatných států a teritorií na základě jejich hodnoty mírumilovnosti.
„Vzhledem k tomu, že čelíme novým hrozbám a hráčům, je načase jít dál a navrhnout nová opatření. Platformy musí být zodpovědnější a transparentnější. Mimo jiné se musí otevřít a poskytnout lepší přístup k datům,“ uvedla dnes Věra Jourová (ANO), která má v Evropské komisi na starosti hodnoty a transparentnost.
Podle agentury Reuters nyní česká eurokomisařka pracuje na Evropském demokratickém akčním plánu, který by měl demokracii posílit ve vztahu k hrozbám v digitálním světě. Komise se chystá do konce roku rovněž navrhnout nová pravidla, která by zvýšila zodpovědnost sociálních sítí za obsah, který se na nich zveřejňuje.
Státy EU se v posledních letech před různými volbami opakovaně stávaly cílem dezinformačních kampaní, které mají podle odborníků mnohdy původ v Rusku, které ovšem takové vměšování popírá.