Světový index míru (SIM) zveřejnil výsledky žebříčku nejmírumilovnějších zemí na světě pro rok 2020. Česko se v jeho žebříčku umístilo na osmém místě. Oproti loňskému roku si tak polepšilo o dva stupně. SIM hodnotí 163 samostatných států a teritorií na základě jejich hodnoty mírumilovnosti.
„Je nám potěšením, že Světový index míru umístil Česko na osmé místo v žebříčku nejmírumilovnějších zemí na světě (ze 163 zemí). Celkově je Evropa nejmírumilovnějším regionem,“ napsalo v úterý ministerstvo zahraničních věcí na svém Twitteru.
We are genuinely pleased that the Global #Peace Index (#GPI) rated #Czechia 🇨🇿 as the 8th most peaceful country in the world (out of 163 countries). 🌍 Overall, #Europe is the most peaceful region. 🕊️ pic.twitter.com/CO6oXRYmt7
— Czech Ministry of Foreign Affairs (@CzechMFA) August 18, 2020
Podle oficiálního dokumentu SIM se na prvním místě umístil Island, stejně jako loni. Následuje Nový Zéland a Portugalsko. Na posledním místě v žebříčku se v roce 2020 umístil Afghánistán, oproti roku 2019 si nepřilepšil. Naši slovenští sousedé se v roce 2020 umístili na 25. místě, pohoršili si o dva stupně. Celková hodnota mírumilovnosti na světě se podle výsledků SIM snížila o 0.34 procent.
„Střední Východ a Severní Afrika zůstávají světovými nejméně mírumilovnými regiony… Evropa zůstává nejvíce mírumilovným regionem na světě, i když zaznamenala drobný pokles,“ uvádí SIM v oficiálním dokumentu.
Mírumilovnější státy mají větší šanci vypořádat se s krizí
Z dat SIM také vyplývá, že ačkoliv v Evropě od roku 2011 do roku 2019 došlo k téměř 1 600 protestům, což z ní dělá region s nejvyšším počtem stávek, protestů či protivládních demonstrací za toto období, 65 procent těchto nepokojů se obešlo bez násilí.
SIM se ve studii mimo jiné zaměřil i na dopad koronavirové krize na jednotlivé země. Výsledky uvádějí, že země s vyšší hodnotou mírumilovnosti se také lépe přizpůsobují a vypořádávají s krizemi. „Země se ,silným pozitivním mírem‘ jsou odolnější absorbovat, přizpůsobovat a zotavovat se z otřesů jako COVID-19 a následné recese,“ uvádí studie.