I přesto, že počty nakažených rostou po tisících, premiér Andrej Babiš (ANO) se nechce vzdát vedoucí úlohy nad „řízením“ opatření kolem koronaviru a opět odmítá aktivaci Ústředního krizového štábu. Jako přes kopírák se tak opakuje situace, ve které bylo Česko před půl rokem, vláda se nijak nepoučila.
„Za sebe říkám, že bych uvítal obnovení činnosti krizového štábu. Pan premiér to ale nechce. Byla to výborná platforma pro koordinaci a výměnu informací mezi resorty. Z mého pohledu se nám znovu opakuje březen. Vše to nyní řídí pan premiér,“ řekl CNN Prima NEWS vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) s tím, že v pondělí o svolání štábu žádal.
V krizových situacích bez nutnosti vyhlášení nouzového stavu by měl být takový štáb aktivován i podle odborníků, opozice i českých zákonů.
Všichni křičeli, abychom rozvolnili. Jsme obětí úspěchu z první vlny, hájí se Babiš
Rozvolňování podle premiéra Andreje Babiše (ANO) dělala vláda přes léto především proto, že všichni lidé křičeli, aby se tak stalo. Několikrát přitom tvrdil, že se v rozhodování o opatřeních neřídí veřejným míněním, ale doporučením epidemiologů. Uvedl to v Hlavních zprávách na CNN Prima NEWS. Navíc dodal, že Česko je obětí úspěchu v boji s koronavirem v první vlně, kdy se podařilo držet nárůsty nakažených v desítkách. Za úterý přírůstek poprvé překročil tisíc nakažených.
Podle Babiše není štáb potřeba, protože je zřízena Rada vlády pro zdravotní rizika, které on předsedá a která má za úkol koordinovat opatření. Štáb chce podle něj pouze opozice, která tam měla své zástupce.
Babiš: Pro štáb není důvod
„Není důvod mít krizový štáb, máme centrální řídící tým i radu pro zdravotní rizika, kde sedí i vicepremiér a ministr vnitra Hamáček. Vláda spolupracuje a mluví spolu,“ řekl Babiš ve čtvrtek v rozhovoru pro Právo.
Spolupráce, o které premiér hovoří, ale zas tak intenzivní není. Zmíněná Rada pro zdravotní rizika se od svého ustavení 27. července sešla pouze třikrát. Pod ní zřízený Centrální integrovaný tým se pak nesešel ani jednou.
Chaos kolem roušek v Česku „řídí“ až 40 lidí. Vojtěch nemá rozhodující vliv
Pět týmů, nejméně 40 lidí, neustálé porady, práce dlouho do noci, množství nařízení, stanovisek i doporučení a výsledkem jsou mnohdy nepřehledná a chaotická nařízení ohledně nošení roušek, Chytré karantény nebo změn semaforu. Jak přesně se už řadu měsíců tvoří opatření ministerstva zdravotnictví v souvislosti s nákazou COVID-19?
Znovu se tak opakuje situace, kterou zná Česko už z března. Po vyhlášení nouzového stavu bylo 15. března rozhodnuto o aktivaci krizového štábu. Do jeho čela se ale nepostavil Jan Hamáček, jak by se mělo stát, ale tehdy ještě náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. Hamáček se do čela ÚKŠ postavil až v dubnu, když byl Prymula odvelen na řešení chytré karantény.