Zimní strašák pro řidiče: Jak se vyvarovat srážce s divokou zvěří? Experti mají jedno varování
bolest hlavy
Výpis příspěvků ke štítku „bolest hlavy“
Houbaři, pozor: Klíšťata stále řádí, varují experti. Co dělat, když „prošvihnu“ očkování?
Klíšťata letos řádí více než loni. Od ledna do září 2024 mělo potvrzenou lymskou boreliózu v Česku celkem 3 086 lidí. Loni za stejné období jich podle Státního zdravotního ústavu bylo zhruba o 700 méně. Meziroční nárůst vykazuje i klíšťová encefalitida. Od ledna do září 2023 se tímto virovým onemocněním nakazilo 397 lidí, letos už 540. Počty nakažených už nyní dokonce převyšují celý rok 2023. Sezóna ještě zdaleka není u konce, proto odborníci doporučují chránit se před klíšťaty dále. Zejména při procházkách podzimní přírodou a při sbírání hub. Jak dobře znáte prevenci a specifika jednotlivých nemocí? A víte, co dělat, když „prošvihnete“ očkování proti klíšťové encefalitidě?
Covid na vzestupu: V září v Česku onemocněly desetitisíce lidí, přibývá i obětí. Jak se bránit?
V září se covidem v České republice prokazatelně nakazilo 22 tisíc lidí. Podobný počet přitom lékaři zaznamenali loni až koncem října. Zvedl se také počet úmrtí: loni v září v souvislosti s covidem zemřelo 28 lidí, letos jich bylo 57. Nejen z toho důvodu odborníci apelují na přeočkování proti nemoci. Důležitým tématem je také léčba antivirotiky, jejíž možnosti se stále rozšiřují. Praktičtí lékaři mohou zejména seniorům a rizikovým pacientům tuto léčbu nasadit. Klíčová jsou zejména včasná diagnóza a začátek léčby, proto je třeba s prvními projevy neváhat a navštívit praktického lékaře.
Nejhorší dny mého života, popisuje boj s encefalitidou Martin. Podcenil prevenci, teď lituje
Lékaři v Česku hlásí až 60procentní nárůst případů klíšťové encefalitidy. Může za to vyšší výskyt nakažených klíšťat, kterých je v tuzemsku nejvíce v Evropě. Podle odborníků jde o vážné onemocnění, které může postihnout jak děti, tak dospělé a vést i k doživotním následkům. Lék navíc neexistuje a jedinou účinnou prevencí je očkování.
Nakažená klíšťata řádí: Česko má nejvíc případů za posledních 10 let. Kdy mají lidé zpozornět?
Počet zachycených případů nemocí přenášených klíšťaty je za první letošní půlrok extrémně vysoký. Od začátku roku už klíšťata infikovala 162 lidí klíšťovou encefalitidou a dalších 1238 lymskou boreliózou, vyplývá z dat Státního zdravotního ústavu (SZÚ). Taková čísla v České republice hygienici za posledních 10 let nezaznamenali. Odborníci doporučují se před klíšťaty – a nemocemi, které přenášejí – chránit. Zejména pak od konce července, kdy budou podmínky pro tyto parazity ještě příznivější.
Lidé se stydí za migrénu, společnost se jim posmívá. Nepochopení přichází i od zdravotníků
Nepopsatelná bolest hlavy, zvracení, závratě, přechodná ztráta zraku – tyto a další příznaky zažívá několikrát do měsíce přes milion lidí s migrénou. Přestože je migréna jako nemoc známá, pacienti se stále setkávají s odsuzováním, nepochopením, a to občas i ze strany zdravotníků. „Je to jen bolest hlavy,“ slýchávají. Drtivá většina lidí s migrénou tak nemoc tají, protože se bojí výsměchu. Vyplývá to z průzkumu pacientské organizace Migréna-help, kterého se zúčastnilo více než 500 respondentů.
Cestujte bezpečně: Na které nemoci si dát pozor v jednotlivých kontinentech a jak se chránit?
Vzdálená exotika či nedaleké státy v Evropě? Ať už je cílová destinace dovolené jakákoli, měli by si lidé před cestou včas zjistit, na jaké nemoci tam mohou narazit. Do zemí jako africké Kongo nebo jihoamerická Brazílie budou potřebovat povinné očkování proti žluté zimnici. Od loňska je nově možné podstoupit vakcinaci proti horečce dengue, kterou přenáší komáři na Maledivách nebo v Asii. Prevenci by však turisté neměli podceňovat ani při cestování po Evropě, kde se mohou setkat například s tetanem.
Veroniku nemocnice s bolestí hlavy poslala domů, žena zemřela. Vdovec viní zařízení, to se brání
Veroniku z obce Most u Bratislavy trápily řadu měsíců ukrutné bolesti hlavy. Několikrát kvůli tomu dokonce skončila v nemocnici. Po poslední hospitalizaci ji ale lékaři poslali domů a o několik hodin později zemřela. Vdovec viní z tragédie nemocnici. Ta se však brání, že nic nezanedbala. O případu informoval slovenský server Noviny.sk.
Proti migréně pomůže změna životního stylu: 10 tipů, jak si ihned ulevit od nepříjemné bolesti
Migréna patří mezi nejběžnější typy bolesti hlavy. Nepříjemné chronické onemocnění může udeřit s různou intenzitou a trváním. Jak s ní bojovat? Kromě léků může od bolesti pomoci i naplnění jednoduchých doporučení.
Zabíjel kvůli prášku na bolest hlavy. 19letý vrah z Trutnovska sousedy utloukl kladivem
Bylo mu pouhých 19 let. Přesto se zařadil mezi nejbrutálnější vrahy Česka. Mysl mu totiž zatemnily drogy. Pár seniorů ze sousedního bytu dvacet minut bodal a tloukl kladivem, než si byl jistý, že jsou mrtví. A důvod? Tomáš Vít od nich chtěl prášek na bolest hlavy, kterou mu podle jeho slov způsobovalo kouření marihuany. I přesto, že se snažil po dvojnásobné vraždě zakrýt všechny stopy, kriminalisté ho dopadli během pouhých šesti hodin. Příběh vám redakce CNN Prima NEWS přináší v rámci seriálu Zvlášť závažné zločiny, který pojednává o největších tuzemských kriminálních případech.
Když to s oslavami nového roku přeženete. Jak předejít kocovině a zmírnit nevolnost?
Odbije půlnoc, bouchá se šampaňské a oslavy příchodu nového roku jsou v plném proudu. Jenže radovánky se mnohdy mohou zvrtnout a skončit nepříjemnou kocovinou. Nevolnosti, kterou provází takzvaně žaludek na vodě či bolest hlavy, lze však částečně předejít. Stejně tak existují rady a tipy, jak kocovinu zmírnit. Na co byste se měli zaměřit?
Nový virus z Peru vzbudil pozornost vědců. Varují, na jaké příznaky je potřeba dávat pozor
O pozornost vědců zkoumajících člověku nebezpečné nemoci se hlásí nový virus. Odborná studie publikovaná v časopise Emerging Infectious Diseases informuje o objevení nové nákazy v Peru. Vědci zkoumali krev pacienta, který vyhledal pomoc lékařů kvůli horečce a ochromujícím bolestem hlavy, svalů a kloubů. Nákaza podle expertů koluje v džungli a je třeba ji sledovat, aby bylo možné chránit veřejné zdraví. Píše o tom britský Daily Mail.
Když to s oslavami nového roku přeženete. Jak předejít kocovině a zmírnit nevolnost?
Odbije půlnoc, bouchá se šampaňské a oslavy příchodu nového roku jsou v plném proudu. Jenže radovánky se mnohdy mohou zvrtnout a skončit nepříjemnou kocovinou. Nevolnosti, kterou provází takzvaně žaludek na vodě či bolest hlavy, lze však částečně předejít. Stejně tak existují rady a tipy, jak kocovinu zmírnit. Na co byste se měli zaměřit?