
Připravte si deštníky, hrozí přeháňky i bouřky. Jaké bude počasí ve zbytku týdne?
Migrénou trpí jednačtyřicetiletá Marie Kubešová z Prahy od puberty. Maminka dvou dětí vzpomíná na dobu, kdy měla až 20 záchvatů měsíčně a nemoc se projevila nejen na fyzickém, ale také duševním zdraví. Dnes se společně s pacientskou organizací Migréna-help snaží pomáhat lidem, kteří mají stejné problémy. Poukazuje také na osvětu, která je podle ní nedostatečná, protože mnozí považují migrénu za pouhou bolest hlavy a nemoc banalizují.
Ačkoliv se zdá, že je koronavirová pandemie na ústupu, stále se tisíce lidí potýkají s nákazou, a to především s variantou omikron. Které dva příznaky vás mohou varovat, že jste se infekčnější variantou nakazili, ještě než půjdete na test? A které symptomy provází zejména plně očkované? Redakce CNN Prima NEWS připravila jejich seznam.
Britští vědci upozornili na řadu varovných příznaků signalizujících, že jste v počátečním stadiu nákazy omikronem. Jedná se například o bolest v krku, bolest hlavy, pocení, a to zejména v noci, a bolest uší. U mnohých pacientů omikron způsobuje i problémy s čichem, což byl jeden z prvních příznaků i předchozích variant, jenže tentokrát se projevuje trochu jinak.
Koronavirová varianta omikron se čím dál více šíří českou populací. Experti vesměs uvádí, že oproti předešlým mutacím sice tolik nezpůsobuje vážná onemocnění, ale je mnohem infekčnější. Jak poznáte, že ho máte? Existuje celá řada příznaků, experti jich zmiňují rovných dvacet. Mezi nimi i ty, které se objeví už zkraje nákazy, dokonce ještě před tím, než vám nákazu potvrdí test.
Britové, kteří se nakazili novou variantou koronaviru omikron, hlásí jako příznaky nemoci vedle častých bolestí hlavy či únavy například i méně obvyklý zánět spojivek či vypadávání vlasů.
Koronavirová varianta omikron začíná převládat v české populaci a vytlačuje předešlou variantu delta. Příznaky onemocnění jednotlivých variant se přitom v některých aspektech liší. Jaké se nejčastěji spojují s omikronem a jak je pravděpodobné, že se s nimi po nákaze setkáte?
Nežádoucí účinky po očkování proti koronaviru mohou být „pouze v hlavě“. S tímto tvrzením přišla na základě závěrů nové studie skupina vědců z amerického Harvardu. Podle výzkumu až tři čtvrtiny problémů po vakcinaci způsobuje psychika.
I když kolem omikronu stále panuje mnoho otazníků, experti se shodují, že se od delty výrazně liší. Kromě toho, že se tato varianta koronaviru jeví jako nakažlivější a rychlejší, zčásti se změnily i její příznaky. Britští lékaři zveřejnili 20 nejčastějších symptomů.
Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) na svých stránkách aktualizoval počty nahlášených podezření na nežádoucí účinky po vakcínách proti covidu. Od prosince 2020, kdy očkování proti covidu v Česku začalo, jich ústav obdržel přes 10 tisíc. Nejčastěji jde o horečku, zimnici či únavu. Celkový počet úmrtí, která byla nahlášena jako možný důsledek nežádoucího účinku vakcín, je 148. SÚKL však připomíná, že jde o pouhá podezření.
Zimní období s sebou přináší nepříjemné nachlazení nebo chřipku. Poslední dva roky však lidi trápí daleko záludnější onemocnění – covid. Postupem času se objevují jeho nové varianty, které mohou mít s běžnými nemocemi mnoho společného. Jak je od sebe rozeznat? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehled důležitých příznaků.
Bolest hlavy, mravenčení, závrať, ospalost i zhoršení čichu. To jsou jedny z nejčastějších vedlejších účinků, které Češi hlásí po aplikaci vakcíny proti covidu. Přehledný souhrn zveřejnil Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) na svém webu.
Manžel se ráno vzbudil a s úsměvem na tváři plánoval společný výlet. Z ničeho nic ale dostal silné bolesti hlavy, během chvilky upadl do bezvědomí a zastavilo se mu srdce. Tak vypráví tragickou událost jeho žena Michaela Buriánová, maminka šesti dětí, se kterými zůstala sama. Kvůli rodinné tragédii teď prosí o finanční pomoc například s nákupem školních pomůcek nebo se zajištěním bydlení.