Bombaj jako první indické město zavádí inkluzivní semafory a instaluje na ně ženské piktogramy. Jde tak ve stopách jiných měst a pomocí signalizačních světel se snaží zdůraznit rovnost mužů a žen, informoval web CNN.
Úřady v Bombaji vyměňují přes stovku světelných signalizací na přechodech pro chodce. „Značení odráží charakter města (…), které věří v genderovou rovnost a podporuje posílení postavení žen. Toto je pouze začátek,“ uvedl podle webu The Guardian jeden ze zaměstnanců bombajské municipální korporace.
If you’ve passed by Dadar, you’d see something that will make you feel proud. @mybmcWardGN is ensuring gender equality with a simple idea- the signals now have women too! pic.twitter.com/8X0vJR8hvQ
— Aaditya Thackeray (@AUThackeray) August 1, 2020
Ve stopách Německa, Litvy, Rakouska nebo Švýcarska
Ženské postavičky se již delší dobu objevují na křižovatkách a přechodech řady německých měst nebo v hlavním litevském městě Vilnius. Rakouská Vídeň přidala v roce 2015 na své semafory dokonce páry stejného pohlaví. Švýcarská Ženeva zase v únoru oznámila, že nahradí na polovině semaforů mužské piktogramy ženskými a jinými rozmanitými postavami včetně těhotných žen, dvou žen držících se za ruku nebo ženou s tzv. afrem.
Podobné iniciativy se někdy setkávají rovněž s negativními ohlasy. Například když v australském Melbourne přidali v roce 2017 ženské postavičky na semafory, některé hlasy poukazovaly na to, že je ve skutečnosti regresivní a heteronormativní (přesvědčení, že jen heterosexualita je normální sexuální orientace; poznámka redakce) předpokládat, že postava v kalhotách je mužská, zatímco postava v šatech ženská. Jiné hlasy zase zpochybňovaly, zda peníze na výměnu světel nemohly být použity na řešení genderové nerovnosti jiným, efektivnějším a hmatatelnějším způsobem.
Hluboce zakořeněná diskriminace na základě pohlaví
Indie se potýká s hluboce zakořeněnou a rozšířenou genderovou nerovností. Řada rodin stále významně preferuje syny před dcerami, což vede k jednomu z nejvíce nerovných poměrů mezi pohlavími na světě, když v zemi na 100 narozených dívek připadá 107 chlapců.
Podle studie z roku 2018 každý rok v Indii zemře z důvodu zanedbání souvisejícího s diskriminací na základě pohlaví okolo 239 tisíc holčiček mladších pěti let, což za jedno desetiletí představuje zhruba 2,4 milionu obětí. Velký problém v Indii představuje také sexuální násilí a vysoký počet znásilnění.