I nadřízení jsou jen obyčejní lidé se svými starostmi a náladami, a tak se může stát, že zatímco jeden den s námi vesele vtipkují, druhý den jsou mrzutí nebo dokonce hlasití. To u leckterých zaměstnanců může vést k nejistotě a mnohdy až ke strachu z jednání s nimi. Jak se takového strachu zbavit?
Zdravé pracovní vztahy jsou strachu prosté. Kolegové by měli být schopni spolu vycházet a jednat bez obav z reakcí toho druhého. A to samé by mělo platit i v případě vztahu s nadřízenými.
Bohužel ne vždy to platí. Ne každý šéf je člověk na svém místě a ne každý zaměstnanec má dostatečné sebevědomí na to, aby ustál případnou neshodu. Velká spousta Čechů má navíc stále zažité rčení „Větší bere“ a v jeho duchu tak přistupuje k jednání se šéfy. Raději se nezpěčuje, neodporuje jim a většinou odkývá cokoli se po nich chce. A to i za cenu uznání vlastní chyby, která se ale třeba ani nestala.
Je třeba odlišit od sebe tři základní skupiny lidí. Ti, kteří si prostě jen neradi komplikují život a šéfům jdou z cesty pro vlastní pohodlí. Ti, kteří mají k obavám z nadřízených oprávněné důvody. A dále ti, kteří se nadřízených skutečně bojí už jen z principu, že jsou v pracovním žebříčku nad nimi.
Důležité je ale si uvědomit, že takový strach, který v nás může vyvolat pouhé zaslechnutí jeho hlasu, nás rozhodně v podávání těch nejlepších výkonů nepodpoří.
Bossphobia
V angličtině má až chorobný strach z nadřízených i vlastní termín, příznačně se mu říká bossphobia. Do češtiny jednoduše přeloženo fobie ze šéfa. A i v Česku se najdou tací, kteří jí trpí. Pokud se rozhlédnete ve firmě, kde pracujete, možná najdete někoho, kdo se při příchodu šéfa raději vytrácí kamsi na okraj veškerého dění. Hlavně aby ho nezahlédl nebo, nedej bože, oslovil. Zásadní je fakt, že na takové fobii obvykle samotní šéfové vinu nenesou.
Ačkoli se o strachu z nadřízených příliš nemluví, je to záležitost, která by se měla řešit. Strach obecně není společník, který by člověka posunul k lepším výsledkům. Natož žít s ním roky den co den v pracovní době.
Fobie nemusí být konečná
S bossphobií se dá pracovat. Chce to však silnou vůli a odhodlání. HR News radí, jak se připravit na situace, kdy jsou jednání s nadřízeným nevyhnutelná: „Máte-li vystoupit před svým šéfem, nacvičte si to. Rozhovor si můžete vyzkoušet například doma s partnerem. Připravte si odpovědi na záludné otázky, které můžete předem předpokládat. Snažte se předem zjistit, co od vás chce šéf slyšet.“
Pro začátek je dobrý nápad vyhledat profesionální pomoc. Už jen samotný fakt, že o svém strachu promluvíme před člověkem, který nás osobně nezná a od něhož neočekáváme výsměch ani zlehčování problému, je prvním krokem k uzdravení.
Jak jednat s nevyzpytatelným šéfem
Máte v sobě zakořeněný přehnaný respekt k autoritám? Existují pomocná pravidla a člověku, jehož jeho práce jinak baví, mohou pomoci překonat těžký začátek. Přijměte chyby svého šéfa stejně jako jeho kvality, které nelze přehlížet. Dále si uvědomte, že žijeme v nedokonalém světě, nikdo není věčně spravedlivý a vždy fér. Naučte se sem tam nadřízenému nějakou tu chybku odpustit. Web Welcome to the Jugnle dále doporučuje najít si vhodné téma, o němž víte, že vedoucího zajímá. Dalším tipem pak je schopnost zamést si před vlastním prahem, což je ovšem velmi náročná disciplína. „Zdravý pracovní vztah funguje oboustranně. Místo toho, že budeme obviňovat toho druhého, je namístě podívat se i na svoje chování,“ uvádějí stránky.