Časy se mění a spolu s nimi i trh práce. Pracovních pozic je dnes nepřeberné množství. A zatímco starší generace by si jen těžko představily, že budou existovat například operátoři výroby nebo HR specialisté, dnes jde o naprosto běžnou součást firemních struktur. A další nové profese přibývají. Které obory budou do roku 2030 nejžádanější? CNN Prima NEWS přináší jejich přehled.
Moderní technologie mají člověku usnadnit běžný život i práci. Současně s sebou ale nesou nároky na obsluhu a servis i provoz samotný. A to pro pracujícího člověka může znamenat šanci na profesní uplatnění.
Tohle není sci-fi, ale budoucnost
Pilot dronů, správce sociálních sítí – kdyby se nám o podobných pracovních místech někdo zmínil před patnácti lety, asi bychom si klepali na čelo. Dnes jsou ale přijímána naprosto samozřejmě a těch, kteří by je rádi obsadili, je bezpočet.
A další profese budoucnosti už se rýsují. Podle webu Jobs.cz jsou to například:
Obnovitel divočiny
„V budoucnu bude existovat někdo, jehož úkolem bude obnovovat původní přírodní prostředí – vracet na místo původní druhy rostlin i živočichů. Alespoň si to myslí kanadská stipendijní nadace CST, která obnovitele divočiny vytipovala jako jednu z profesí budoucnosti, jež budeme využívat už od roku 2030,“ uvádí web.
Etik digitalizace
Jednoduše řečeno, tato práce bude obnášet hledání způsobů, jak sladit fungování robotických systémů s lidmi. V první řadě budou muset etici digitalizace vytvořit etiku podnikání a stanovit kodexy chování.
Vesmírný inženýr
V dnešní době je vesmírný inženýr vcelku často používané spojení. Nicméně vzhledem k tomu, že se už vcelku vážně mluví o možném osídlení cizí planety, bude toto povolání zřejmě žádanější, než by leckdo hádal. Třeba Vysoké učení technické v Brně naprosto seriózně se svými studenty mluví o budoucích projektech na Marsu.
Povodňový architekt
„Vznik a rozmach této profese bude vynucen smutným faktem, že v důsledku klimatických změn stoupne hladina moří a přibude oblastí, kde se budou vyskytovat záplavy,“ píše Jobs. cz s tím, že povodňoví architekt budou mít za úkol nejen navrhovat jednotlivé stavby, ale rovnou celá města.
Digitální detektiv
Množství dat, kterými se denně prokousáváme a posíláme je dále do světa, je čím dál větší. A do budoucna se počítá s tím, že se jimi někdo bude muset někdo probrat. A ten někdo má být právě digitální detektiv.
Práce, jak ji známe
Potřeba ovšem budou samozřejmě i dosud běžná povolání. Ve kterých oblastech bude po lidské síle největší poptávka?
- Vysoce kvalifikovaní pracovníci z oblasti kancelářských činností
- Vědci a techničtí odborníci
- Řidiči
„Mezi další často poptávané profese budou patřit řemeslní pracovníci ve stavebnictví, učitelé a lektoři, pracovníci osobní péče a osobních služeb,“ předpovídá web Europass.cz.
Nejvíce zaměstnanců přijmou do roku 2030 podle Střediska pro rozvoj odborného vzdělávání a přípravy (Cedefop) sektory veřejná správa a obrana, skladování, ostatní finanční činnost, telekomunikace a činnosti skladování. Nejdynamičtější přírůstek pak pravděpodobně budou hlásit sektory finanční činnost, výroba paliv a odpadní vody a služby.
Převážná většina zmíněných profesí má společnou jednu věci – všechny vyjma řidičů vyžadují vysokoškolské vzdělání. Kromě diplomu pak podle stránek Europass budou při žádostech o práci hrát důležitou roli i schopnosti, jako je třeba schopnost udržet pozornost, orientace, zručnost nebo kreativita a rozhodování.