Botswana hrozí Berlínu, že do Německa kvůli sporu o dovoz loveckých trofejí pošle 20 tisíc živých slonů. Německo zvažuje další zpřísnění limitů pro dovoz trofejí ve snaze o potlačení pytláctví. Jihoafrická země ale tvrdí, že sloni jsou tak dobře chráněni, že se přemnožili, ničí úrodu a ušlapávají obyvatele. Jejich lov je regulovaný a pro místní je podstatným zdrojem příjmů, stejně jako turistický ruch, uvedl botswanský prezident Mokgweetsi Masisi v rozhovoru s německým deníkem Bild.
Botswana zakázala lov slonů kvůli klům v roce 2014, po tlaku obyvatelstva ale tento zákaz o pět let později zrušila. V současnosti úřady stanovují roční kvóty pro lov slonů. Těch v Botswaně žije asi 130 tisíc a ročně jejich počet stoupá zhruba o 6 tisíc kusů. Země pro divoká zvířata vyhradila 40 procent svého území.
ČTĚTE TAKÉ: Kobylka Tamtam je českým unikátem. Trpí vzácnou vrozenou vadou, pomůžete jí s léčbou?
Pro africkou zemi, která má 2,5 milionu obyvatel, je to tak náročné, že stovky i tisíce slonů posílá do okolních zemí. Do rezervace v Angole už zamířilo 8 tisíc slonů, Mosambik si má své stádo 500 kusů teprve převzít. Podobnou nabídku jako Německu už Botswana v březnu dala Londýnu, kam chtěla kvůli hrozbě zákazu lovu pro Brity poslat 10 tisíc slonů, píše The Guardian.
„Je velmi jednoduché sedět v Berlíně a mít názor na naše záležitosti v Botswaně. To my platíme cenu za zachování tohoto druhu pro celý svět,“ řekl Masisi pro Bild. Německo by mělo „žít společně se zvířaty takovým způsobem, jakým to chce po nás,“ dodal prezident a zdůraznil, že nabídka není myšlena jako vtip.
Mluvčí německého ministerstva životního prostředí uvedla, že úřad s Botswanou o žádné takové nabídce nejedná. Kvůli omezením dovozu loveckých trofejí komunikuje s několika africkými zeměmi, jichž se týkají, včetně Botswany, prohlásila mluvčí podle deníku The Guardian.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Slonice napadla turistku. Uchopila ji chobotem a potom s ní praštila o zem