reklama

Češi se prý nejraději věnují bowlingu. Fotbalový svaz s výsledky výzkumu nesouhlasí

Žádný fotbal, hokej ani tenis. Podle průzkumu Národní sportovní agentury (NSA) je mezi Čechy, kteří aktivně sportují, nejpopulárnější bowling nebo kuželky. Naopak fotbal naprosto propadl a stejně jako florbal se nedostal ani do první patnáctky. Naopak z pohledu divácké atraktivity kraluje lední hokej s lyžováním. S výzkumem, který by měl sloužit jako podklad pro rozdělování miliardových dotací, ale nesouhlasí například zástupci fotbalového svazu, Slavie nebo Sparty. Částečně se od něj distancuje také agentura, která předsedovi NSA Milanu Hniličkovi průzkum dodala.

reklama

Kdo čekal, že mezi českými sportovci a diváckými nadšenci vládne fotbal, tak se mýlil. V průzkumu NSA se do elitní patnáctky „sportů z pohledu atraktivity pro aktivní sportování“ nevešel, skončil až sedmnáctý. Suverénem žebříčku se, možná trochu překvapivě, stal bowling s kuželkami. Druhý skončil tenis a za ním cyklistika.

„Byl jsem překvapený. Myslel jsem si, že fotbal je nejsledovanější. Ale ženy ho podle tohoto průzkumu vůbec nesledují. Je to i určitý signál pro fotbalové prostředí, aby po vzoru Anglie a jiných udělalo z fotbalu rodinnou zábavu,“ řekl na úterní tiskové konferenci Hnilička. Průzkum se uskutečnil loni v říjnu na velkém vzorku pět tisíc lidí nad 15 let. V nabídce bylo 105 sportovních odvětví, které reprezentují národní svazy.

Kolektivním sportům se ale obecně „nedařilo“. Nejvýše postavený je volejbal, který uzavírá první sedmičku. Lední hokej je až čtrnáctý, Češi ho zřejmě nejraději sledují jen na obrazovce. V pořadí „sportů z pohledu divácké atraktivity“ totiž suverénně vyhrál. V tomto ohledu už bylo postavení fotbalu lepší, skončil osmý a u mužů dokonce třetí. Jen u žen si dvaadvacet hráčů pobíhajících za „kulatým nesmyslem“ popularitu stále nezískalo.

Jóga je údajně sledovanější než zápasy MMA

Postavení kopané v žebříčku průzkumu NSA se ale nezdá fotbalovým funkcionářům. „Označit fotbal jako osmý sport z hlediska atraktivity je poměrně diskutabilní tvrzení, pokud použiji velmi diplomatický tón. Například údaje o televizní sledovanosti hovoří úplně jinak,“ uvedl pro web iDnes.cz šéf Ligové fotbalové asociace Dušan Svoboda s tím, že určitě není jediný, koho zajímá, kdo výzkum zpracovával.

Předseda Fotbalové asociace České republiky Martin Malík pochopení pro výsledky ankety také nenašel. „Fotbal i hokej jsou jednoznačně nejsledovanější televizní sporty. Zaráží mě také, že například golf, který má dokonce vlastní TV kanál, je až na 68. místě. Nebo MMA: opravdu je v době svého boomu ve sledovanosti až za jógou?“ poukázal Malík na další překvapivá zjištění, která z průzkumu vyplývají.

Svoboda mohl najít odpověď na svou otázku na Twitteru. V oficiálním prohlášení NSA stojí, že výzkum realizovala ve spolupráci s výzkumnou agenturou Český národní panel. Firma NMS Market Research, jeden z provozovatelů Českého národního panelu, ale s tímto výkladem nesouhlasí.

„NSA neuvádí správné info. Autor výzkumu je NSA a jejich tým, panel pouze poskytl repre vzorek a nijak nemohl ovlivnit analýzu a interpretaci nebo kvalitu dotazníku. To by opravdu přes naše agentury neprošlo a nechceme s takovou prací být spojováni. NSA připravila dotazník a panel poskytl kvótní vzorek populace. Samotný sběr dat dělala NSA a její tým,“ napsala agentura na Twitteru.

Rozčarování ve Spartě i Slavii

Jedním z důvodů, proč NSA výzkum provedla, je získání dalších podkladů pro přerozdělování dotací na provoz sportovních svazů a asociací. Při finálním rozhodování má mít zhruba třicetiprocentní váhu, zbytek obstarají tvrdá data. S tímto postupem ale nesouhlasí například zástupci fotbalové Sparty nebo Slavie.

„AC Sparta Praha a SK Slavia Praha se společně důrazně ohrazují proti tomu, aby byl sportovní výzkum (...) použit jako podkladový materiál pro stanovení klíče pro rozdělování miliard korun ze státních dotací pro sport. Takto neprofesionálně provedený průzkum nelze jako kritérium dotace v žádném případě akceptovat,“ píše se v oficiálním vyjádření na webových stránkách Sparty.

Kluby jsou prý ochotné se finančně podílet na případném novém výzkumu, který by podle nich byl daleko více vypovídající. „Pokud NSA chce marketingové průzkumy veřejného mínění při rozdělování státních dotací zohledňovat, což považujeme za velmi diskutabilní, navrhujeme, aby nový průzkum oblíbenosti a atraktivity sportů v ČR zpracovala minimálně jedna renomovaná mezinárodní agentura. Navíc s podmínkou, že o účelnosti a zaměření takového výzkumu bude vedena diskuse se zástupci sportovních svazů,“ dodává Sparta ve společném prohlášení.

Sledovanosti vládnou zimní sporty

Ve zveřejněném výzkumu, který by mimo jiné mohl sloužit jako podklad k přerozdělování dotací, se kromě propadu fotbalu a dominance bowlingu najdou i podivuhodné výsledky. Například florbal je v tabulce aktivního provozování až na 26. místě. Lidé si prý spíše zahrají billiard (22.) nebo minigolf (13.), případně se věnují sportovní lukostřelbě (21.) nebo střelbě z kuše (24.).

Tabulku divácké atraktivity ovládl lední hokej před lyžováním a atletikou. Nadvládu zimních sportů potvrdil pátý biatlon, šesté krasobruslení a desáté rychlobruslení se short trackem. Za relativně „nudné“ se podle výzkumu dá považovat MMA (68.), před kterým se umístil například vodní motorismus (75.), modelářství (71.), mažoretky (57.), akrobatický rock and roll (49.), skiboby (41.), sport psích spřežení (37.) nebo estetická skupinová gymnastika (32.).

Prakticky ve všech ukazatelích (celkových, na základě pohlaví, podle příjmů, při rozdělení na sportovce a nesportovce nebo podle velikosti bydliště) se vysoko umístilo lyžování. Nejhůře skončilo sedmé (u nesportovců u aktivního provozování), v tabulkách divácké atraktivity dokonce jen jednou „vypadlo z elitní trojky“. Dvanáct ze třinácti kategorií ovládl lední hokej.

Češi ale prostě nejraději hrají bowling nebo kuželky. U mužů se sice oba sporty umístily až za cyklistikou, u žen však už žebříčku dominovaly. Celkově jsou oblíbenější aktivity pro jednotlivce nebo v menších skupinkách. „Prim hrají individuální sporty. Ukazuje se, jakým směrem společnost míří. Dalším faktorem je dostupnost sportovišť pro některé sporty,“ komentoval Hnilička na tiskové konferenci závěry výzkumu.

Tagy:

Hlavní zprávy

Bídné podmínky a šizení protokolů. Na Baldwinův smrtící výstřel bylo zaděláno dopředu
USA

Bídné podmínky a šizení protokolů. Na Baldwinův smrtící výstřel bylo zaděláno dopředu

Ani do chvíle, kdy hollywoodský herec Alec Baldwin na „place“ omylem údajnou rekvizitou zastřelil hlavní kameramanku a zranil režiséra, nešlo při natáčení westernového filmu Rust všechno po drátkách. Vyplývá to z článku, který přinesl Los Angeles Times. Štáb měl být frustrovaný z podmínek natáčení a dodržování bezpečnostních protokolů mělo k dokonalosti daleko.

Legenda Manchesteru United přiznala sexuální zneužívání. Matka Evry měla vztek

Opora Manchesteru United i francouzské reprezentace. Fotbalista Patrice Evra byl svého času jedním z nejlepších levých obránců na světě, a proto si teď mohl dovolit napsat autobiografii. V ní se nepozastavuje pouze nad krásnými okamžiky, které prožil na trávníku, ale rovněž nad dětstvím, které podle knihy rozhodně neměl jednoduché. Prozradil, že když mu bylo 13 let, učitel ze školy ho sexuálně zneužil.

Vemte si roušku, žádal muž v metru policisty. Neotravuj, řekli a vyhodili ho ze stanice

Ke kuriózní situaci došlo v týdnu v prostorách newyorského metra. Pasažér Andy Gilbert spatřil policisty, kteří na rozdíl od něj neměli roušku nebo respirátor, ačkoliv je to tam na základě státních nařízení povinné. Gilbert se tedy ocitl v pozici, kterou by měli zastávat právě strážníci, a po dvojici chtěl, aby si zakryla ústa a nos. Policisté pro něj však neměli pochopení a násilím vyvedli muže ze stanice.

Dušek: Omezení nemocniční péče nelze vyloučit. Páteční počet nakažených je unikátní

V pátek přibylo v Česku nejvíce nakažených koronavirem za půl roku. Podle šéfa Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška je 4 224 nových případů vzhledem k jiným pátkům unikátní číslo. Ve vysílání CNN Prima NEWS navíc varoval, že v některých regionech může opět hrozit omezení nemocniční péče. Několikrát pak apeloval na všechny občany, kteří zatím nepodstoupili vakcinaci, aby tak učinili.

Nálada mezi Piráty a STAN houstne. Někdo nám nasazuje psí hlavu, zlobí se Bartoš

Vyjednávání mezi Piráty a STAN o nové vládě pod taktovkou koalice Spolu neprobíhají v té nejlepší atmosféře. Některé zdroje ze STAN hovoří o tom, že partaj Ivana Bartoše je chaotická a není schopná jasně říct, o které resorty má zájem. Bartoš na to konto CNN Prima NEWS řekl, že někteří účastníci jednání evidentně mají záměr nasadit Pirátům psí hlavu.

reklama

Domácí zpravodajství

Jsme připraveni vyloučit Česko z mapy, Fiala i Kolář jsou rusofobové, tvrdí ruský expert

Rusko je připraveno na to, že vyloučí Česko z mapy světa, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS ruský politolog a bohemista Vadim Truchačev. Reagoval tak na spekulace, že by novým českým premiérem byl šéf ODS Petr Fiala a ministrem zahraničí poslanec Ondřej Kolář (TOP 09). Truchačev Fialu označil za rusofoba, Kolář zase podle něj svým vedením Prahy 6 ruskému lidu plive do tváře.

Proplácení testů či kratší karanténa. Jak plánuje nastupující vláda řešit covid?

Další vlna epidemie se podle čísel z posledního týdne pořádně zvedla. Premiér Babiš a spol. proto představili sérii přísných opatření, které mají nárůst nových případů covidu zkrotit. Otázkou však zůstává, jak dlouho budou platit. Připravovaná vláda Petra Fialy, která by mohla ve Strakově akademii usednout během příštích měsíců, má totiž na pandemický postup jiný názor. Splní-li své sliby, například testy by mohly být znovu proplácené pojišťovnami.

reklama