Pořádné pozdvižení v nablýskaném světě NHL způsobil brankář Vegas Golden Knights Robin Lehner. Ačkoliv má být soutěž výkladní skříní hokeje, podle brankáře má přístup mnoha zainteresovaných lidí značné mezery. V sérii ostrých vyjádření na sociálních sítích se věnoval třeba tomu, jak jsou hráčům bez rozmyslu podávány psychoaktivní látky – benzodiazepiny. A opřel se i do celkově zvláštního přístupu některých organizací.
V lékařských skriptech se píše: „Benzodiazepiny nikdy nepodáváme při nejasné indikaci, snažíme se vyhnout dlouhodobému podávání a vysokým dávkám, vysazujeme vždy postupně.“
Tímto pravidlem se podle Robina Lehnera neřídí více týmů v NHL. Sám 30letý švédský gólman jich prošel hned několik – Ottawu Senators, Buffalo Sabres, New York Islanders a Chicago Blackhawks. Na Twitteru uvedl, že zvláštní praktiky se netýkají jeho současného klubu Vegas Golden Knights, ve kterém je jedničkou.
(Ne)odchod hokejového šéfa Krále: Co všechno se za jeho dlouholeté vlády nepovedlo?
Výkonný výbor hokejového svazu se rozhodl, že i přes zveřejnění znepokojivých informací o působení Tomáš Krále za minulého režimu, prezidenta podrží. Nový šéf se bude volit až příští rok. Král vede český hokej dlouhých 13 let a rozhodně nelze říct, že by z nejvyšší pozice dohlížel na to, jak věci parádně šlapou. Spíše naopak. Co všechno bylo a je za vlády plzeňského rodáka špatně?
Ale ukázal prstem třeba na Philadelphii Flyers a jejího kouče Alaina Vigneaulta. „Je běžné dávat v práci benzodiazepiny zaměstnancům, když hodně cestují? To by přece měla být práce doktorů a psychiatrů. Neděje se to ve Vegas, aby bylo jasno, ale v mnoha dalších týmech. Byl jsem v organizacích, které to dělají,“ napsal.
Vyhoďte tyhle dinosaury
Ony benzodiazepiny mají být použity ve chvíli, kdy osoba trpí úzkostí a fobickými poruchami, má psychické reakce na stres nebo smíšené úzkostně depresivní poruchy. Používají se také při poruchách spánku. Celoroční přelétávání v rámci Spojených států amerických a Kanady mezi časovými pásmy může být pro hokejisty náročné, ale těžko říct, jestli tyto psychoaktivní látky jsou pro profesionálního sportovce nejlepším řešením.
Vytváří se na nich snadno závislost, navíc výsledkem nežádoucích účinků může být denní únava, ospalost, ovlivnění pozornosti, zmatenost, závratě, nízký tlak nebo tendence k pádům.
„Třeba ve Philadelphii. Trenér dinosaur, co se k hráčům chová jako k robotům, a ne jako k lidem. Vyhoďte tyhle dinosaury! Vyhoďte Alaina Vigneaulta. Mám k tomu důkazy,“ podotkl Lehner k údajnému podávání látek.
Generální manažer Flyers Chuck Fletcher obvinění popřel. „Zdraví a pohoda našich hráčů je největší prioritou a veškerá péče, kterou jim poskytujeme, pochází od zdravotnických pracovníků týmu, nikoliv od trenérského personálu. Nemáme důvod se domnívat, že by se některému z našich hráčů dostalo nevhodné péče,“ uvedl Fletcher v prohlášení.
Zareagoval i sám kritizovaný Vigneault: „Byl jsem velmi zklamaný. Pokud jde o protlačování prášků, nemám tušení, kde se to vzalo. Nevím, co jiného říct. Nemám tušení.“
Nemožnost svobodné volby
NHL vzkázala ústy zástupce komisaře Garyho Bettmana Billa Dalyho, že zatím neplánuje zahájit vyšetřování. Nejprve si chce vedení soutěže pořádně promluvit s mužem, který rozruch způsobil. Tedy s 30letým Lehnerem.
Ve svých rozezlených příspěvcích neušetřil kritiky i jeden ze svých bývalých klubů Buffalo Sabres: „Podělali mi kotník, a to pořádně. Pak operace a pak prášky, žádná péče… Skoro jsem umřel.“
Facebookový výpadek v říši sportu: Twitter běžel jako Zátopek, týmy v NHL do sebe rýpaly
Twitter v pondělí večer vládl světu a přilákal rekordní počet uživatelů. Několikahodinový výpadek sociálních sítí a aplikací patřících Facebooku vygeneroval mnoho a mnoho vtipů, a to i ze sportovního světa. V článku naleznete nejlepší z nich.
Prvotním impulzem k publikování série tweetů, byla situace, ve které se nyní nachází hráč Buffala Jack Eichel. Bývalý kapitán týmu má už od března potíže s páteří, nicméně Sabres si nepřejí, aby podstoupil velkou operaci s dlouhou rekonvalescencí. A tlačí na konzervativnější způsob léčby. Ta však ke zlepšení zdravotního stavu nevede.
To Lehnera pořádně rozpálilo. „Kde je hráčská asociace a všichni hráči, když se odehrávají všechny útoky na naše svobodné rozhodování? Jackova situace je za mě šílená,“ uvedl a dodal slova „jeho tělo, jeho volba“.
Už dříve Lehner webu The Athletic poskytl rozsáhlou zpověď, ve které mluvil o psychických problémech ve věku kolem 20 let, které „léčil“ alkoholem. „Šli jsme na drink se spoluhráči, bylo to fajn. Cítil jsem se skvěle. Jenže pak se to nabalovalo. Po svých operacích jsem měl problém s prášky proti bolesti, na kterých jsem se stal těžce závislým. Když jsem měl v Ottawě otřes mozku, jediná chvíle, kdy jsem neměl migrény, byla ta, když jsem si otevíral první pivo,“ konstatoval. Prý přemýšlel o sebevraždě, musel na odvykací léčbu. Za velkými trablemi se skrývala bipolární porucha.
Od svého odhalení je zvyklý mluvit o problémech, které ho tíží. Proto teď rozčeřil vody v NHL a hodlá pokračovat. „Každý další den, kdy se nic nezmění a tyhle s*ačky budou pokračovat, budu sdílet příběhy a důkazy ode mě, od bývalých a současných hráčů o tom, co se děje,“ vzkázal Lehner.
Robin Lehner je švédský hokejový brankář, v NHL začínal v roce 2010 v Ottawě. To mu bylo 19 let a stal se tak nejmladším švédským gólmanem v této prestižní soutěži. V Las Vegas hraje od loňského roku.